رفتن به محتوای اصلی
دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸
.

در‌گفت‌وگوی دکتر علی‌رضا چابکرو استاد دانشگاه بررسی شد

دوئل شبکه‌های اجتماعی بومی و تلگرام /برای رویارویی با انقلاب بلاک‌چین آماده‌ایم؟!

در‌گفت‌وگوی دکتر علی‌رضا چابکرو استاد دانشگاه بررسی شد

"پدافند غیرعامل در حوزه سایبر و در جهانی که آن را دنیای مجازی می نامیم؛ موضوعی است که غفلت از آن می‌تواند تبعات غیرقابل جبرانی به همراه داشته باشد." دکتر علی‌رضا چابک‌رو، محقق سایبری و استاد دانشگاه با بیان مطلب فوق، از اهمیت پدافند سایبری و لزوم وحدت رویه حاکمیت در این حوزه سخن گفت. چابک‌رو با تاکید بر اهمیت پدافند سایبری؛ در تعریف این مفهوم، گفت: پدافند سایبری جز پدافندهای غیرعامل محسوب شده و تعریف آکادمیک آن ؛ مقابله با سوء‌رفتارها و حمله‌هایی است که در محیط سایبری واقع می‌شود.

"پدافند غیرعامل در حوزه سایبر و در جهانی که آن را دنیای مجازی می نامیم؛ موضوعی است که غفلت از آن می‌تواند تبعات غیرقابل جبرانی به همراه داشته باشد." دکتر علی‌رضا چابک‌رو، محقق سایبری و استاد دانشگاه با بیان مطلب فوق، از اهمیت پدافند سایبری و لزوم وحدت رویه حاکمیت در این حوزه سخن گفت.

چابک‌رو با تاکید بر اهمیت پدافند سایبری؛ در تعریف این مفهوم، گفت: پدافند سایبری جز پدافندهای غیرعامل محسوب شده و تعریف آکادمیک آن ؛ مقابله با سوء‌رفتارها و حمله‌هایی است که در محیط سایبری واقع می‌شود.

وی در عین حال که بر بومی‌سازی شبکه‌های داخلی تاکید داشت، از ضرورت تعامل با جامعه جهانی در فضای سایبر سخن گفت و افزود: بومی‌سازی ضرورت دارد اما فقط نمی‌توانیم به بومی‌سازی تکیه کنیم، وقتی شما شبکه می‌سازید در واقع جزیی از جامعه جهانی می‌شوید. دراین شرایط، همه امکانات و خدماتی که ارائه می‌شود، در مقام مقایسه قرار می‌گیرد. به عنوان مثال، شبکه‌های داخلی با وی‌چت، تلگرام و ... قیاس می‌شوند‌. طبیعی است که مخاطبان به امکانات و دسترسی‌های گسترده‌، میل بیشتری دارند.

بنابراین ،تنها نمی‌توانیم روی بومی‌سازی شبکه های اجتماعی تکیه کنیم بلکه با برنامه‌ریزی‌های دقیق و بلند مدت باید نگاهی هم به مقابله با چگونگی هدایت شبکه‌های جهانی داشته باشیم. 

این محقق فضای سایبر، دیدگاهی که معتقد است "شبکه های اجتماعی داخلی در رفع نیاز مخاطبان ناتوان است" را مقبول ندانست و اظهار داشت: این گونه نیست که شبکه‌های داخلی ناتوان باشند؛ باید به آنها فرصت و امکانات داد. یادمان باشد؛تلگرام و بسیاری دیگر از شبکه‌های اجتماعی، در آغاز فعالیت‌شان، باگ‌های زیادی داشتند ولی به موازات افزایش مخاطبان خود، در طول زمان این مشکلات را برطرف کردند. تلگرام امسال، با نسخه ۵ سال گذشته خود، تفاوت معناداری پیدا کرده است. 

وی در ادامه از وجود چندصدایی در سطح حاکمیت و عدم وحدت رویه بین مسئولان در مقابله با شبکه‌های اجتماعی خارجی و به طور کلی؛ فضای سایبر، انتقاد کرد و گفت: متاسفانه ما وحدت رویه‌ای درتعیین سیاست‌ها نداریم. به عنوان مثال، در ارتباط با فیلتر کردن شبکه تلگرام بخشی از حاکمیت موافق و بخشی دیگر مخالف فیلترینگ بوده و هستند.بخشی که معترض بودند، هنوز در این فضا فعالیت دارند و بخش دیگر، سعی در خروج از آن دارند. وجود این تضاد باعث شکنندگی در وحدت رویه ما نسبت به شبکه‌های معلوم‌الحال می‌شود. 

چابک رو در ادامه از لزوم ارائه تسهیلات و توجه به این دنیای موازی با جهان واقعی سخن گفت و افزود: دولت باید سیاست‌های درآمدزایی در این بخش را با اعطای تسهیلات، تقویت کند. در واقع باید بپذیرند که جهان آینده، جهان اطلاعات است لذا باید مشوّق‌هایی برای ورود افراد به این عرصه فراهم شود تا علاوه بر استفاده از فواید آن، تهدیدهای موجود هم به حداقل برسد.

این استاد دانشگاه از برخی تهدیدهای موجود در حوزه سایبر سخن گفت و از عواقب انفعال مسئولین نسبت به این موضوع پیچیده، حسّاس و تاثیرگذار خبر داد.

چابک‌رو اظهارداشت: اگر چه شبکه‌های داخلی هنوزجای کار دارند اما نکته ای مهم‌تر و به مراتب تاثیرگذارتر پیش‌روی ماست؛ ما وارد دنیای بسیار پیچیده‌تری با ابعاد مختلفی شده‌ایم؛ مقوله‌ای به نام بلاک‌چین (Block chain) و ارزهای مجازی که دولت‌ها هیچ تسلطی روی آنها ندارند. متاسفانه یک جریان زیرزمینی به سرعت در حال وقوع است، لذا اعمال سیاست‌هایی در راستای ایجاد پدافند غیر عامل در این عرصه بسیار ضروری است .

وی در توضیح بیشتر مطلب فوق ،اظهارداشت:  بلاک‌چین، ساختاری است که از قواعد جاری سایبری تبعیت نمی‌کند؛ بلکه در فضایی جدید و تاریک، با گذر از سیستم‌های نظارتی، واسطه‌ها را حذف و زمینه ارتباط فرد به فرد را فراهم می‌کند. در این فضا هر تجارتی شکل می‌گیرد؛ از خرید و فروش اسلحه و قاچاق انسان گرفته تا مواد مخدر و... .تمام این معاملات با ارزهای مجازی همچون "بیت کوین" - که در همان فضا قابلیت تبدیل به ارزهای رایج را دارند- انجام می‌شوند. بدین ترتیب دولت‌ها از شناسایی خریدار، فروشنده، نوع معامله و مبالغ جابه‌جا شده هیچ اطلاعی نخواهند داشت. در این شرایط، نهادهای نطارتی و سیستم‌های دولتی نظیر گمرک، مالیات و ... هم هیچ نقشی ایفا نمی‌کنند. این تجارت زیرزمینی می‌تواند میلیاردها دلار را بدون اطلاع حاکمیت از کشور خارج کند. عواقب و تبعات آن ناگفته، پیداست. از سوی دیگر،اثرات مخربی که در بخش‌های اجتماعی بر جای می‌گذارد همچون اختلالات روانی، بحران هویت، تغییر نگرش در حوزه‌های مختلف خانوادگی و ... نیز از جمله آسیب‌هایی است که ضرورت تعریف پدافند غیرعامل در این حوزه را افزون می‌کند. 

چابک‌رو تصریح کرد: یکی از دلایل فیلترکردن تلگرام، خطر بسیار بزرگ به وجود آوردن ارز مجازی به نام "گرام" بود که متاسفانه اتفاق افتاد. با این همه هنوز مسئولین و دست‌اندکاران ما متوجه این خطر بزرگ نشده‌اند. برخی کشورها با قبول این واقعیت، درصدد ارائه راهکارهایی برآمده‌اند؛ به عنوان مثال در آمریکا، باجه‌های خودپردازی ایجاد شده که فرد می تواند کُد ارز دیجیتالی خود را وارد کرده و دلار دریافت کند. این کار، روند نظارت‌پذیری را برای دولت هموار می‌کند. اما چنانچه در مقابل پذیرش این موضوع دچار تردید باشیم، باید در آینده تاوان بزرگی برای آن بپردازیم.

 

 

 

 

تاریخ انتشار: 
يكشنبه, ۱۷ تير, ۱۳۹۷
۴۹