رفتن به محتوای اصلی
شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸
.

دسته بندی اخبار

دسته بندی عمومی

آمریکا قابلیت‌های سایبری خود را در اختیار ناتو قرار می‌دهد

آمریکا قابلیت‌های سایبری خود را در اختیار ناتو قرار می‌دهد

یک مقام وزارت دفاع آمریکا از آمادگی واشنگتن برای استفاده از قابلیت‌های دفاعی و تهاجمی سایبری خود با هدف دفاع از کشورهای عضو ناتو خبر داده است.

   کاتیه ویلبارگر معاون دستیار وزیر دفاع آمریکا در امور امنیت بین المللی در جمع خبرنگاران در جریان سفر به اروپا تاکید کرد: ایالات متحده طی روزهای آینده اعلام خواهد کرد که از قابلیت‌های دفاعی و تهاجمی خود در زمینه سایبری از طرف ناتو استفاده خواهد کرد.

 

رویترز افزود: این در شرایطی است که کشورهای ناتو به شدت نگران اقدامات روسیه در استفاده از قابلیت‌ها و توانایی‌های سایبری هستند.

 

۲۹ کشور عضو ناتو در سال ۲۰۱۴ میلادی به توافق رسیدند تا از جنگ سایبری نیز در کنار جنگ زمینی هوایی و دریایی برای مقابله با تهدیدات استفاده کنند ولی هنوز هیچ گونه جزئیاتی درباره استفاده از قابلیت های سایبری اعلام نشده است.

 

این مقام وزارت دفاع آمریکا تصریح کرد: رسما اعلام خواهیم کرد که آمریکا آماده ارائه قابلیت های سایبری خود به ناتو است، البته اگر از واشنگتن چنین درخواستی ارائه شود. اگر از ما خواسته شود، حاضر هستیم تا از قابلیت های سایبری برای حمایت از ناتو استفاده کنیم. این بخشی از تلاش بریتانیا برای افزایش قابلیت های سایبری ناتو خواهد بود.

 

در نشست اخیر ناتو، کشورهای عضو اعلام کردند که این سازمان به زودی یک مرکز عملیات سایبری ایجاد خواهد کرد تا فعالیت های سایبری کشورهای عضو ناتو را هماهنگ کند.

 

سال گذشته مقام‌های آمریکا، بریتانیا، آلمان، نروژ، اسپانیا دانمارک و هلند اصول جنگ سایبری را برنامه ریزی و طراحی کردند تا ارتش های خود را برای استفاده از سلاح های جنگ سایبری هدایت کنند.

 

مقام های ارشد امنیتی اروپا گفته اند که اطلاعات نشان می دهد روسیه به طور مداوم اقدام به انجام حملات سایبری و هکری علیه زیر ساخت های کشورهای اروپایی می کند و قصد دارد در سامانه های انرژی و مخابراتی کشورهای اروپایی نفوذ کند.

 

مقام های اطلاعاتی آمریکا نیز پیش از این به جمع بندی رسیده‌اند که روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ دخالت کرده است. هکرهای روسی به ایمیل‌های کمیته ملی حزب دموکرات آمریکا نفوذ کرده و اطلاعات محرمانه‌ای را درز داده‌اند.

 

ویلبارگر در این باره گفت: این اقدام یک پیام آشکار را در مرحله نخست برای روسیه ارسال می کند. این اقدام روشن خواهد کرد که ناتو قادر به مقابله با حملات سایبری روسیه است.

۴۹