رفتن به محتوای اصلی
شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸
.

دسته بندی اخبار

دسته بندی عمومی

آمریکا: قطع بودجه حساب توییتری برانداز جمهوری اسلامی

آمریکا: قطع بودجه حساب توییتری برانداز جمهوری اسلامی

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد کمک مالی خود به یک حساب توییتری تبلیغاتی ضد حکومت ایران را به دلیل فعالیت‌های خارج از چارچوب توافق شده آن، قطع کرده است.

 وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرده است کمک مالی به پروژه " Iran disinformatiom " را که به صورت یک حساب توییتری فعالیت می‌کرد، قطع کرده است.

بر اساس اعلام وزارت خارجه آمریکا، دلیل قطع این کمک مالی، فعالیت‌ها و توییت‌های این حساب علیه گروهی از روزنامه‌نگاران و فعالان حقوق بشر ایرانی بوده که مخالف تحریم بوده‌اند و این حساب توییتری طی هفته‌های گذشته به جای مقابله با تبلیغات اینترنتی حکومت ایران، وجه همت خود را روی انجام حملاتی علیه برخی از روزنامه نگاران و فعالان مدنی متمرکز کرده که با هدف اصلی از تاسیس این حساب توییری برای مقابله با فعالیت‌های تبلیغاتی جمهوری اسلامی ایران، منافات داشته است.

این حساب توییتری طی هفته‌های گذشته حملات گسترده‌ای را علیه گروهی از روزنامه‌نگاران بخش بی‌بی‌سی فارسی و برخی دیگر از فعالان حقوق بشر و چهره‌های آکادمیک مخالف تحریم‌های ایران صورت داده است. وجه مشترک این فعالان  آن بوده که همگی مخالف تحریم‌های ایالات متحده آمریکا علیه ایران بوده و این تحریم‌ها را باعث رنج و مشقت مردم ایران می‌دانند.

این حملات توییتری علیه این فعالان، این انتقاد را در پی داشت که این حملات با هماهنگی و تایید وزارت امور خارجه آمریکا و تحت لوای حمایت‌های مالی دولت آمریکا صورت می‌گیرد.

همزمان از روز جمعه بخش بزرگی از توییت‌های این گروه از صفحه کاربری آن حذف شده است.

گفتنی است پروژه " Iran disinformatiom " زیر نظر "مرکز همکاری جهانی" وزارت امور خارجه آمریکا فعالیت می‌کرد. هدف اصلی از تاسیس این گروه توییتری، مقابله با  تبليغات مدافع جمهوری اسلامی ایران در فضای مجازی و رسانه‌ای بوده است.

طبق اعلام "برت براون" مدیر کل سابق "مرکز همکاری جهانی" وزارت امور خارجه آمریکا – در دوره اوباما- این مرکز در دولت اوباما و برای مقابله با تبلیغات اینترنتی و رسانه‌ای دولت روسیه و گروه داعش تاسیس شد اما از زمان روی کار آمدن دولت ترامپ هدف این پروژه به سمت ایران چرخید و فعالیت آن بیشتر متمرکز بر مقابله با تبلیغات دولتی جمهوری اسلامی ایران در فضای اینترنت و رسانه‌ای شد.

بر اساس اعلام این مقام سابق دولت اوباما، بودجه سالانه این پروژه ۲۰ میلیون دلار بوده است.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به گاردین درباره دلایل توقف حمایت مالی دولتی آمریکا از این پروژه گفت: "توییت‌های اخیر این پروژه خارج از محدوده و چارچوب توافق شده با وزارت خارجه آمریکا قرار داشت و به همین خاطر تامین مالی آن متوقف شد تا اطمینان حاصل شود این پروژه با برداشتن قدم‌های اصلاحی فعالیت آتی خود را در چارچوب و محدوده مورد توافق با وزارت خارجه آمریکا، هماهنگ کند."

"حمید بعیدی نژاد" سفیر جمهوری اسلامی در لندن در واکنش به این اقدام وزارت خارجه آمریکا در صفحه توییتری خود از دلایل قطع کمک مالی به این پروزه تیلیغاتی ضد ایرانی دولت آمریکا گفته است. به گفته این دیپلمات ایرانی دولت آمریکا با وجود اینکه این حساب توییتری در گذشته صدها توییت براندازانه علیه ایران منتشر کرده، اما به محض اینکه این حساب توییتری اخیرا توییتی انتقادی را در خصوص آثار تحریم بر زندگی مردم ایران نشر داده، مورد غضب دولت واشنگتن قرار گرفته است.

 

گفتنی است از فوریه سال جاری میلادی مدیر این پروژه توییتری ضد ایرانی " لی گابریل" یک افسر اطلاعاتی سابق نیروی دریایی آمریکا و از مجریان سابق شبکه خبری فاکس نیوز بوده است

 

منبع:عصر ایران

۴۹