رفتن به محتوای اصلی
چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸
.

دسته بندی اخبار

دسته بندی عمومی

ادمه جوسازی غرب علیه توان سایبری ایران

با نقش‌آفرینی آسوشیتدپرس صورت گرفت

ادمه جوسازی غرب علیه توان سایبری ایران

کارشناسان غربی در ادامه تلاش برای زیرسوال بردن فعالیت‎های مشروع ایران در عرصه‎ فناوری، کشور ما را به سوء رفتار در فضای مجازی متهم کردند.

تنها ۲ روز بعد از اجرایی شدن مرحله نخست تحریم‌های ضدایرانی، «آسوشیتدپرس» در همراهی با کارزار اعمال فشار بر ایران و با استناد به نظر کارشناسان حوزه امنیت-اطلاعات، مدعی شد عرصه تقابل‌جویی ایران برای انتقام از اقدام واشنگتن، فضای سایبری خواهد بود.

 

البته این نخستین بار نیست که کارشناسان غربی چنین نظریه‌ای را مطرح می‌کنند. در تاریخ ۹ مرداد ماه نیز «استراتفور» در یادداشتی مدعی شد: اگرچه ایران از توانایی استفاده از راهکار‌های نظامی متداول برخوردار است؛ عرصه درگیری فعلی تهران-واشنگتن فضای مجازی خواهد بود.

 

در بخشی از یادداشت این اندیشکده می‌خوانیم: ایران از حملات سایبری به عنوان بخشی از تاکتیک جنگ نامتقارن علیه رقبای منطقه‌ای و آمریکا سود می‌برد و احتمالا خصومت اخیر از راه فعالیت‌های سایبری اعمال خواهد شد. اگرچه ایران در مقایسه با چین و روسیه تهدید بزرگی محسوب نمی‌شود، سماجت و اتکا دربه‌کارگیری تاکتیک‌های نه‌چندان پیچیده‌ای که آزمون خود را پس داده‌اند، به این کشور اجازه توفیق در هر ۲ مقوله جاسوسی سایبری و حملات سایبری مخرب را می‌دهد!

 

اکنون آسوشیتدپرس می‌گوید دغدغه متوسل شدن ایران به حملات سایبری از ماه میلادی می‌که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از برجام خارج شد، به اذهان راه یافت و با اقدام ۲ روز پیش وی مبنی بر امضای قانون اجرای دور اول تحریم‌های ایران، قوت گرفت. 

 

حتی ادعا می‌شود مادامیکه ایران به همکاری اتحادیه اروپا برای حفظ برجام امیدوار است، دامنه حملات سایبری خود را محدود نگاه خواهد داشت.

 

گفتنی است ایران در کنار کره شمالی، روسیه و چین از اولویت‌های تهدید سایبری آمریکا محسوب می‌شود، اما تمرکز ناگهانی کارشناسان و رسانه‌های غربی بر توانمندی سایبری ایران و القای این مطلب که از آن به عنوان جنگ‌افزار استفاده می‌کند، در ادامه کارزار جنگ روانی علیه ایران و مانع‌تراشی برای برخورداری این کشور از فناوری‌های خاص قابل ارزیابی است.

 

با نگاهی به مطالبات نامعقولی که غرب طی سال‌های اخیرداشته است، به نظر می‌رسد در راستای اجرای نقشه مهار همه‌جانبه ایران، بعد از منع برخورداری این کشور از فناوری‌های هسته‌ای و موشکی، اکنون نوبت تحریم فضای سایبری رسیده است!

۴۹