رفتن به محتوای اصلی
سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹
.

دسته بندی اخبار

دسته بندی عمومی

از دنیای سایبری چه خبر؟

از دنیای سایبری چه خبر؟

در یک ماه گذشته، اغلب رویدادهای به وقوع پیوسته در دنیای سایبری، حول محور ارزهای دیجیتال و اتفاقات وابسته به آن از یک‌سو و از سوی دیگر، حوادث مربوط به شبکه‌های اجتماعی پرطرفدار نظیر فیس بوک می‌چرخید. اغلب کشورهای جهان، در تلاش هستند تا زودتر از بقیه کشورها، به منافع ارزهای دیجیتال دستیابی پیدا کنند و به همین خاطر، هر روز امکانات و ویژگی‌های جدیدی را بر بستر این فناوری نوظهور ارائه می‌دهند. در تازه‌ترین رویدادهای به وقوع پیوسته در دنیای سایبری در یک ماه گذشته می‌خوانیم:

 

·        

ادعای تکراری انتشار اخبار جعلی در فیس‌بوک توسط ایران

فیس‌بوک ادعا می‌کند کشور ایران با هدف انتشار اخبار جعلی در بسترهای این شرکت فعالیت می‌کند. به نقل از «moroccoworldnews»؛ شرکت فیس‌بوک مدتی قبل اعلام کرد صدها حساب کاربری جعلی مرتبط با ایران را مسدود کرده است. فیس‌بوک ادعا می‌کند، هدف اکانت‌های یاد شده، انتشار اخبار دروغین و محتوای دوستانه به منظور شکل‌دهی گفتمان سیاسی در بعضی از کشورها، به‌خصوص در آسیای غربی و جنوب آسیا است.

فیس‌بوک اعلام کرده بود ۷۸۳ صفحه، گروه و حساب کاربری ایران را که خبر جعلی منتشر می‌کردند مسدود کرده است. بر اساس این ادعا مناطق مورد هدف، افغانستان، آلبانی، الجزایر، بحرین، مصر، فرانسه، آلمان، هند، اندونزی، ایران، عراق، اسرائیل، لیبی، مکزیک، مراکش، پاکستان، قطر، عربستان، صربستان، آفریقای جنوبی، اسپانیا، سودان، سوریه، تانزانیا، آمریکا و یمن بودند.

شرکت یاد شده شرح داد بررسی‌ها نشان می‌دهند تعدادی از حساب‌های کاربری مسدود شده، از سال ۲۰۱۰ فعال بوده‌اند. نام‌های حساب‌های کاربری بر پایه کشور هدف انتخاب می‌شد و هدف اصلی آن‌ها تولید اخبار و تفسیرهایی از مسائل اجتماعی منطقه و روز جهان بود.

ناتانیال گلیچر (Nathaniel Gleicher)، مدیر بخش سیاست امنیت سایبری فیس‌بوک گفت: «بیشتر اکانت‌ها محتوایی مشابه را تکرار می‌کنند. این محتوا معمولاً گزارش‌های رسانه‌های دولتی ایران را در رابطه با مسائلی مانند درگیری‌های سوریه و یمن و نقش آمریکا، عربستان سعودی و روسیه در آن‌ها مطرح می‌کردند.»

شرکت مذکور افزود، تحقیقات آن‌ها برای شناسایی و حذف حساب‌های کاربری که دارای عملکردی مشابه هستند، ادامه خواهد داشت.

یافته‌های فعلی نشان می‌دهد گروه‌های یاد شده به صورت کاملاً فعال در مباحث عمومی کشورهای هدف شرکت می‌کنند. تاکنون ۲۶۲ صفحه، ۳۵۶ حساب کاربری و ۳ گروه عملیاتی در فیس‌بوک و ۱۶۲ حساب کاربری در اینستاگرام شناسایی شده‌اند.

فیس‌بوک شرح داد، بزرگ‌ترین نگرانی این شرکت، حدود ۲ میلیون اکانتی هستند که حداقل یکی از صفحات یاد شده را دنبال می‌کنند. همچنین اعلام شد یک هزار و ۶۰۰ اکانت به گروه‌ها ملحق شده‌اند و ۲۵۴ هزار حساب کاربری نیز حداقل یکی از فعالان یاد شده در اینستاگرام را دنبال می‌کنند.

حساب‌های کاربری مذکور علاوه بر این که انتشار اخبار جعلی، نسبت به ۸ رویداد واقعی نیز هشدار دادند. اولین این حوادث برای در می ۲۰۱۴ برنامه‌ریزی‌شده بود و آخرین آن‌ها در می ۲۰۱۸ رخ داد. با وجود این فیس‌بوک توضیح داد نمی‌تواند روی دادن هیچ‌یک از این هشدارها را تأیید کند.

گلیچر در پاسخ به این سؤال که آیا ایران مسئول مدیریت حساب‌های کاربری یاد شده است، اعلام کرد، هنوز چیزی مشخص نیست و نمی‌توان این موضوع را تأیید کرد. شرکت فیس‌بوک در اواسط سال ۲۰۱۸، حدود ۶۰۰ حساب کاربری ایرانی را با ادعایی مشابه مسدود کرده بود.

 

·        

رکوردشکنی آمار جرائم مربوط به ارزهای رمز پایه در سال ۲۰۱۸

بر اساس آخرین داده‌های آماری، رکورد حجم جرائم سایبری مربوط به ارزهای رمز پایه، در سال میلادی ۲۰۱۸، شکسته شد. شرکت سایفر تریس (CipherTrace)، در جدیدترین گزارش ضد پول‌شویی خود، اعلام کرد که آمار وقوع جرائم مربوط به حوزه ارزهای دیجیتال، در سال ۲۰۱۸ به بالاترین رکورد خود رسیده است.

 بر اساس این گزارش، آمار خسارت جرائم حوزه ارزهای دیجیتال، در سال ۲۰۱۸، به ۱.۷ میلیارد دلار رسیده است. این افزایش در حالی به وقوع پیوسته است که بازار ارزهای دیجیتال با افت و رکود مواجه شده است.

در میان فعالیت‌های مجرمانه این عرصه، سرقت‌های هکری با حجم ۹۵۰ میلیون دلار، بیشترین سهم را در میان این جرائم داشته است. این مبلغ مبین افزایش ۳.۶ برابری حملات سایبری یاد شده نسبت به سال ۲۰۱۷ است. علاوه بر این، سهم جرائمی چون کلاه‌برداری سایبری و بسترهای تبادل جعلی نیز در حوزه ارزهای دیجیتال، طی سال ۲۰۱۸، ۷۲۵ میلیون دلار ارزیابی شده است.

 

·        

جزئیات ارز دیجیتال مشترک امارات و عربستان

طبق گزارشی که توسط نهاد پولی عربستان سعودی در ۲۹ ژانویه (۹ بهمن) منتشر شد، بانک مرکزی امارات متحده‌ عربی (UAECB) و نهاد پولی عربستان سعودی (SAMA) اعلام کردند، ارز دیجیتال بین‌بانکی که با همکاری این دو کشور درحال‌توسعه است، «عابر» نامیده می‌شود.

طبق بیانیه‌ی مشترک منتشر شده توسط این بانک‌ها، استفاده از عابر محدود به پرداخت‌های مالی بر بستر فناوری‌های دفتر کل توزیع شده است. این ارز دیجیتال در مراحل آزمایشی بوده و برای استفاده‌ی انحصاری تعداد محدودی بانک در این دو کشور طراحی شده است. با اینکه اخبار مربوط به طراحی ارز دیجیتالی برای پرداخت‌های بین‌المللی بین بانکی در این دو کشور پیشتر گزارش شده، به نظر می‌رسد این اولین اعلان رسمی با ذکر نام این ارز دیجیتال و بازتاب رسانه‌ای گسترده باشد.

بانک‌ها اظهار داشتند، صدور این ارز دیجیتال در قالب اثبات مفهوم (proof-of-concept) محقق خواهد شد: «در این پروژه، مطالعه‌ی ابعاد فناوری‌های جدید و نیز امکان‌سنجی آنها از طریق بررسی کاربردهای عملی، تعیین تأثیری که بر روی پیشرفت و کاهش هزینه‌های وجوه ارسالی می‌گذارند و ارزیابی خطرات فنی و نحوه‌ی برخورد با آن‌ها در دست اجراست.»

این بیانیه، تاریخ رسمی‌ای برای صدور آزمایشی این ارز تعیین نکرده اما مشخص کرده که در ابتدا بر روی جنبه‌های فنی تمرکز خواهد کرد. در این اعلامیه همچنین گزارش شده که هیچ موانع فنی‌ای برای این کار وجود نداشته و پیش‌نیازهای قانونی و اقتصادی برای استفاده‌های آتی در نظر گرفته خواهند شد.

صدور دو جانبه‌ی این ارز برای هر دو کشور اهمیت خواهد داشت چراکه آن‌ها معتقدند با وجود اینکه، سیستم‌های پرداخت ملی مرکزی که برای انتقال پول و معاملات داخلی به کار می‌روند تا به امروز، استحکام خود را ثابت کرده‌اند، اما در حوزه‌ی پرداخت‌های بین‌المللی به توسعه‌ی بیشتری نیاز دارند. پروژه‌ی عابر برای اطمینان از اینکه ارزهای دیجیتال در این حوزه کمک‌کننده خواهند بود توسعه داده شده است. در این بیانیه همچنین آمده است: «عابر به عنوان یک سیستم ذخیره‌ی جانبی برای پرداخت‌های مرکزی داخلی در صورت خرابی آن‌ها نیز در نظر گرفته خواهد شد.»

در جلسه‌ی کمیته‌ی اجرایی شورای هماهنگی عربستان و امارات که در ۱۷ ژانویه برگزار شد، صدور عابر یکی از ۷ طرحی عنوان شد که قرار است بین عربستان سعودی و امارات متحده‌ عربی اجرایی شود. امارات متحده‌ عربی با ایجاد یک چهارچوب قانونی جدید در خصوص ارزهای دیجیتال، به دنبال پیوستن به کشورهای مقصد برای شرکت‌های بلاک چین در سال ۲۰۱۹ است.

در عربستان سعودی نیز مقامات گمرکی به‌تازگی اعلام کرده‌اند که یک طرح آزمایشی برای اتصال پلتفرم ترید خود به نام فساح (FASAH) به زیرساخت بلاک چینی تریدلنز (TradeLens) از دو شرکت آی بی ام و مرسک راه‌اندازی کرده‌اند.

 

·        

توصیه‌های رئیس سابق آژانس ان.اس.ای در مورد بازدارندگی سایبری

مایکل راجرز، رئیس پیشین آژانس امنیت ملی آمریکا، اخیراً طی اظهارنظری در مورد بازدارندگی سایبری آمریکا مقابل روسیه، گفت: «دولت ترامپ برای ایجاد بازدارندگی در برابر حملات سایبری روسیه و دیگر دشمنان آمریکا، باید وعده‌ها و اقدامات عملی خود را یکسان کند.»

مایکل راجرز که در سال ۲۰۱۴، از سوی باراک اوباما برای ریاست بر آژانس امنیت ملی و فرماندهی سایبری ایالات‌متحده، برگزیده شده بود، در این مورد گفت: «اگر حرف و عمل ما یکسان نباشد، چندان مؤثر واقع نمی‌شود. من فکر می‌کنم ما باید مطمئن شویم که میان اظهارات و اقدامات رهبر ارشد کشور و سیاست‌هایی که دنبال می‌کنیم، هماهنگی و تناسب وجود داشته باشد. دونالد ترامپ در متن سخنرانی‌های خود همواره ولادیمیر پوتین را به‌عنوان یکی از رهبران برجسته جهان تحسین کرده است. این در حالی است که شدیدترین تحریم‌های آمریکا علیه مقامات و شرکت‌های بزرگ روسیه در دولت ترامپ اجرا شده است و فروش اسلحه‌های مرگبار نیز به اوکراین، مجاز دانسته شده است. تناقض میان سخنان رئیس‌جمهور و سیاست‌های دولتش، به‌عنوان پرسشی بزرگ میان متفکران آمریکایی مطرح شده است.

نهادهای اطلاعاتی آمریکا، در سال ۲۰۱۷، گزارشی مفصل درباره تلاش روسیه برای تأثیرگذاری و افزایش شانس ترامپ در انتخابات این کشور منتشر کردند. بااین‌حال، دونالد ترامپ، طی یک اجلاس مشترک در ماه ژوئیه، روسیه و رهبرانش را بسیار قدرتمند خواند.»

راجرز در ادامه سخنان خود افزود که بهره‌برداری از اقدامات تهاجمی در بستر فضای مجازی، مانند آن چه نیروهای سایبری آمریکا طی سال ۲۰۱۶ علیه فعالیت‌های داعش در اینترنت انجام دادند نیز می‌تواند گامی بسیار مؤثر در راستای ایجاد بازدارندگی در برابر تهدیدات سایبری باشد.

اگرچه دولت ترامپ در ماه اوت سال گذشته، دستورالعمل جدیدی در مورد محدودیت بهره‌برداری از سلاح‌های اینترنتی منتشر ساخت، اما هنوز، هیچ مقام مسئولی اتخاذ رویکرد تهاجمی را در برابر روسیه، به صورت علنی و عمومی، اعلام نکرده است.

 

·        

اسرائیل؛ در پی غلبه بر بات‌های سایبری انتخابات

امی اسپیرو (Amy Spiro)، یکی از خبرنگاران رژیم صهیونیستی است که مانند بسیاری از روزنامه‌نگاران این رژیم، در توییتر خود، اخبار عجیب و جعلی و دریافت می‌کند.

ارسال‌کننده این پیام‌ها، با نام بینا ملامد (Bina Melamed)، یک خبر جعلی را مبنی بر جاسوس روسیه بودن وزیر دفاع سابق اسرائیل، آویگدور لیبرمن (Avigdor Lieberman)، برای خبرنگاران اسرائیل، می‌فرستند.اسپیرو که از خبرنگاران مشهور روزنامه اورشلیم پست است، در این مورد گفت: «من ابتدا این پیام‌ها را نادیده گرفتم تا زمانی که دیدم بسیاری از افراد در مورد آن صحبت می‌کنند.»

وی در این مورد به دام اطلاعات غلط نیفتاد. این در حالی است که ۴ خبرنگار دیگر، مطلب ارسال شده را منتشر کردند. مدتی بعد، مشخص شد که حساب کاربری بینا ملامد، یک اکانت فیک بوده و از داخل ترکیه کنترل و مدیریت می‌شده است.

بر اساس گزارش‌های آماری، حملات سایبری به زیرساخت‌های اسرائیل، پیش از انتخابات آوریل، به شکل محسوسی افزایش می‌یابد. از همین روی، بسیاری از نهادهای امنیتی رژیم صهیونیستی، برای شناسایی و مقابله با فعالیت حساب‌های کاربری جعلی مسئول انتشار اخبار دروغ، همکاری با یکدیگر را آغاز کرده‌اند.

 

 

·        

۲۶۰۰ حساب کاربری مرتبط با ایران مسدود شد

اخیراً گزارش‌های و آمارهایی درباره حذف حساب‌های کاربری ایرانی و مرتبط با این کشور حذف شدند. در جدیدترین اخبار آمده است که توییتر اعلام کرد هزاران حساب کاربری جعلی را که گمان می‌رود به ایران، روسیه و ونزوئلا مرتبط بوده‌اند، مسدود کرد.

توئیتر در وبلاگ خود نوشته است که مسدود کردن این حساب‌ها که مشغول انتشار اخبار و اطلاعات نادرست بودند در جریان انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا اتفاق افتاده است. بر اساس این گزارش، ۲۶۰۰ حساب مرتبط با ایران، ۴۱۸ حساب مرتبط با روسیه و ۷۶۴ حساب مرتبط با ونزوئلا از این جمله بوده‌اند.

پیش‌تر شرکت فیس‌بوک هم در بیانیه‌ای اعلام کرده بود ۷۸۳ صفحه، گروه و حساب کاربری مرتبط با ایران در بیش از ۲۰ کشور جهان را که اطلاعات نادرست توزیع می‌کردند، مسدود کرده است.

جامعه اطلاعاتی آمریکا در گزارش سالانه خود نوشته بود که ایران در صدد تقویت قابلیت حمله‌های سایبری است تا امکان حمله علیه زیرساخت‌های حیاتی ایالات‌متحده و کشورهای متحد آن را فراهم کند. ضمن آن‌که ایران از رسانه‌های اجتماعی برای هدف گرفتن مخاطبان در آمریکا و دیگر کشورها بهره می‌برد.

 

·        

سهمیه‌بندی بنزین با ارز دیجیتال

یکی از این مفاهیم نوظهور در دنیای فناوری، ارز دیجیتال یا ارز رمزنگار است. در حال حاضر ایده‌‌هایی که برای خریدوفروش بنزین بر پایه این فناوری مطرح شده‌اند، در دو دسته جای می‌گیرد:

- اول، حضور دولت یا نهاد واسط برای خرید و فروش بنزین.

- دوم، خریدوفروش مستقیم سهمیه از طریق بستری مثل بورس.

ایده سومی که می‌توان مطرح کرد استفاده از ظرفیت‌های ارزهای دیجیتال است به این ترتیب که دولت ارز دیجیتالی ابداع کند که دارای پشتوانه بنزین باشد و دولت موظف باشد در ازای ارائه هر یک واحد از این ارز، یک لیتر بنزین را تحویل دهد. برای این منظور دولت به جای سهمیه‌بندی بنزین، کیف پول دیجیتال شهروندان را به‌طور ماهانه شارژ خواهد کرد.

 شهروندان هم می‌توانند این پول را به هرکس و در هر جا که خواستند بفروشند یا مستقیماً سایر خریدهای غیر بنزینی خود را از طریق آن انجام دهند. به لحاظ فنی ایجاد ارزهای دیجیتال کار ساده‌ای است هرچند که روی جنبه‌های ایمنی و امنیتی آن باید کار شود.

این ارز جدید که فعلاً برخی متخصصان آن را گزکوین نامیده‌اند، برخلاف ارزی مثل بیت کوین، یک ارز دارای پشتوانه خواهد بود. همچنین گزکوین برخلاف بیت‌کوین یک ارز غیرمتمرکز نخواهد بود و دارای متولی مشخصی است. هرچند این طرح ممکن است بسیار تخیلی یا جسورانه به نظر برسد، اما واقعیت این است که حتی طرح فعلی ارائه شده از سوی مجلس را نیز می‌توان به‌نوعی ارز دیجیتال جدید دانست زیرا اولاً قاعدتاً طرح مجلس از طریق یک بستر دیجیتال صورت خواهد گرفت وگرنه دولت مجبور است تشکیلات عریض و طویلی برای چاپ و انتشار و توزیع کوپن‌های بنزین راه‌اندازی کند. ثانیاً همین که دولت بخواهد سهمیه‌ای را به شهروندان اختصاص دهد و خریدوفروش آن را به رسمیت بشناسد خود به نوعی ایجاد یک دارایی دیجیتال است.

لذا با رسمیت دادن به ارز دیجیتال مبتنی بر بنزین، سایر خریدهای شهروندان، مثل خرید در فروشگاه‌ها نیز می‌تواند از طریق این واحد پولی صورت گیرد. مهم‌ترین حسن این واحد پولی برای شهروندان این است که ارزش آن طی زمان ثابت می‌ماند و در معرض دست‌اندازی مالیات تورمی نخواهد بود؛ یعنی همان اتفاق ناگواری که همه‌ساله برای ریال روی می‌دهد! درعین‌حال لازمه این ایده این است که صادرات بدون محدودیت بنزین در مرزها به رسمیت شناخته شود.

نکته مهم این است که با آزادسازی صادرات بنزین، به‌سرعت رانت قیمتی و فاصله ارزش داخلی و خارجی بنزین حذف می‌شود و نگرانی از این بابت وجود نخواهد داشت. به‌این‌ترتیب این ارز دیجیتال به‌سرعت در کشورهای منطقه تبدیل به یک کالای با‌ارزش خواهد شد که اتفاقاً برای مبادلات تجاری و دور زدن تحریم و خلاص شدن از شر دلار و سایر ارزهای واسط نیز مفید است.

در پایان لازم به ذکر است که چنین ایده‌هایی دارای ابعاد و زوایای متعدد و ناشناخته است که نیازمند بررسی دقیق است و بدیهی است که یک‌شبه قابل‌اجرا نیستند.

 

·        

دخالت در انتخابات، توهمی جدید در اذهان مقامات اسرائیلی

به دلیل رویکرد انتخاباتی رژیم صهیونیستی، ناظران امنیت سایبری اسرائیلی در مورد تلاش عوامل خارجی برای ایجاد اختلال یا دست‌کاری فرآیند دموکراتیک هشدار دادند. اهمیت این موضوع زمانی مشخص شد که ناداف آرگامان (Nadav Argaman)، رئیس سازمان اطلاعات داخلی شین‌بت در کنفرانسی غیرعلنی در مورد برنامه‌ریزی دولت‌های خارجی به منظور دخالت در انتخابات اسرائیل صحبت کرد.

 آرگامان گفت که در این مرحله نمی‌داند این کار به نفع یا ضرر چه کسی است. اگرچه وی اشاره به کشور خاصی نکرد، اما روسیه چند روز بعد از طریق سخنگوی کرملین پاسخ داد که مسکو هیچ دخالتی در انتخابات دیگر کشورها یا حتی نصیحت به دیگران برای جلوگیری از خواندن مطالب مربوط به رسانه اسرائیلی ندارد.

درعین‌حال، جامعه اطلاعاتی، وزارت امور خارجه، اداره ملی سایبری و شرکت‌های دفاعی بخش خصوصی رژیم صهیونیستی آماده رویارویی بانفوذ خارجی در انتخابات خود هستند.

۴۹