رفتن به محتوای اصلی
پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸
.

دسته بندی اخبار

دسته بندی عمومی

انتشار کتابچه معرفی قرارگاه پدافند سایبری کشور

انتشار کتابچه معرفی قرارگاه پدافند سایبری کشور

کتابچه پیش‌رو، معرفی کوتاه و مختصری از اهداف، چشم‌انداز، کارکردها و سیاست‌های قرارگاه پدافند سایبری کشور است.

دنیای فناوری در کنار فراهم‌ آوردن فرصت‌های متعدد برای جوامع انسانی، مخاطرات و تهدیداتی نیز به وجود آورده‌ است. اساسا فناوری همچون دیگر مصنوعات بشری می‌تواند کاربردهای دوگانه‌ای داشته باشد. فناوری سایبری نیز به دلیل گستره و نفوذ آن در ابعاد مختلف زندگی بشری؛ از یک سو تحولات جدی در اوضاع زندگی انسانی داشته و از سوی دیگر موجبات برخی تهدیدات شده است. برای مثال شبکه‌های اجتماعی به عنوان یکی از دستاوردهای فضای سایبری موجبات افزایش آگاهی‌های عمومی، سهولت ارتباطاتی و ... را پدید آورده‌اند اما از سوی دیگر می‌توانند به بستری برای ترویج مفاسد اخلاقی تبدیل گشته و یا اینکه افکار عمومی را مخدوش سازند.

قرارگاه پدافند سایبری کشور به عنوان یکی از مهمترین قرارگاه‌های سازمان پدافند غیرعامل کشور طی سال‌های اخیر و مبتنی بر اسناد و اهداف بالادستی تلاش داشته است تا ضمن ایجاد بستر‌های لازم برای استفاده از قابلیت‌های فناوری سایبری، مخاطرات و تهدیدات این حوزه را نیز به حداقل ممکن برساند. به عنوان مثال یکی از مهمترین راهبردهای این قرارگاه حمایت و تقویت تولیدات بومی نرم‌افزاری و سخت‌افزاری در حوزه پدافند سایبری است. 

کتابچه پیش‌رو، معرفی کوتاه و مختصری از اهداف، چشم‌انداز، کارکردها و سیاست‌های قرارگاه پدافند سایبری کشور است. در این اثر تلاش شده است تا با ادبیات قابل درک برای عموم مخاطبان نگاهی کلی به مفهوم پدافند سایبری و کارکردهای قرارگاه صورت گیرد. 

۴۹