رفتن به محتوای اصلی
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
.

دسته بندی اخبار

دسته بندی عمومی

ایجاد ۶ میلیون شغل برای امنیت سایبری جهان

ایجاد ۶ میلیون شغل برای امنیت سایبری جهان

نخستین کارگاه آموزشی امنیت سایبری توسط دانشکده‌ علمی کاربردی پست و مخابرات و با همکاری اتحادیه جهانی مخابرات و مرکز آموزش پیشرفته هند (ALTTC) آغاز به کار کرد.

 وحید یزدانیان رییس دانشکده‌ پست و مخابرات درباره این کارگاه تخصصی عنوان کرد: کارگاه آموزشی امنیت سایبری با همکاری اتحادیه جهانی مخابرات (ITU) و مرکز آموزش پیشرفته مخابراتی هند (ALTTC) و بر اساس تفاهم میان وزرای ارتباطات ایران و هند و در چارچوب همکاری های دو کشور، در تهران آغاز به کار کرده است.

 

یزدانیان، ارتقای دانش در زمینه چالش‌ ها و تهدیدهای بالقوه مربوط به سرویس‌ ها و اپلیکیشن‌ های آنلاین، اشتراک‌ گذاری طرح امنیت سایبری جهانی توسط ITU و شاخص‌ های جهانی امنیت سایبری و حفاظت از کودکان در فضای سایبری را از اهداف برگزاری این کارگاه عنوان کرد.

 

رییس دانشکده‌ پست و مخابرات تبادل تجربیات موفق در توسعه و تقویت چارچوب‌ های امنیت سایبری ملی و ارتقای قابلیت‌ های بکارگیری اثربخش CERT در کشورها و نیز ظرفیت سازی انسانی و صنعتی جهت استفاده کارآمد و اثربخش قابلیت‌ ها و امکانات را از دیگر اهداف برگزاری کارگاه امنیت فضای مجازی بیان کرد.

 

وی، مهم‌ ترین محورهای کارگاه آموزشی امنیت سایبری را جهت گیری ICT و نیاز به استفاده امن و مطمئن از آن، رایانش ابری، اینترنت اشیاء، بلاک‌ چین، استانداردهای امنیت اطلاعات، اندازه گیری تاثیر زیرساخت اطلاعاتی بحرانی و چشم انداز تهدیدهای جاری اعلام کرد.

 

یزدانیان اظهار کرد: به عبارت دیگر، هدف از برگزاری این دوره‌ ها انتقال تجربه در لبه‌ تکنولوژی است.

 

رییس دانشکده پست و مخابرات ادامه داد: در قالب برگزاری این دوره تعدادی از مدیران ارشد حوزه از سایر کشورها به ایران آمده و در نشست‌ هایی که برگزار می‌ شود، تبادل اطلاعات می‌ کنند که دستاوردهای چشم‌ گیری در حوزه‌ آموزش‌ های تخصصی امنیت سایبری به همراه دارد.

 

در بخشی از این کارگاه، رسول سراییان، رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران و معاون وزیر ارتباطات، گفت: تحول دیجیتال و اقتصاد دیجیتال از مهمترین نکاتی است که بر روی آن تمرکز داریم.

 

وی تصریح کرد: تحول دیجیتال به شدت رو به رشد است؛ به طوری که تا سال ۲۰۱۹، به دلیل نیاز مردم به امنیت سایبری، بالغ بر شش میلیون شغل در دنیا ایجاد می‌ شود.

 

یکی از مدرسان نیز در ادامه این کارگاه ITU تاکید کرد: با توجه به استفاده‌ روز افزون کودکان از اینترنت، هدف از برگزاری این دوره‌ ها پیاده کردن راهکارهای مثبت استفاده‌ کودکان از اینترنت است تا وابستگی آن‌ ها به فضای مجازی را به حداقل برسانیم.

 

وی یادآور شد: به عبارت دیگر اگرچه دنیای کسب و کار امروزی و زندگی روزمره ما در گرو دنیای دیجیتال است، اما باید تلاش کنیم از وابستگی کامل به این حوزه جلوگیری کنیم.

 

شایان ذکر است؛ این کارگاه با حضور مدرسان مورد تایید ITU از کشورهای هند، مالزی و ایران برگزار شده و با تبادل نظر حاضران در خلال برگزاری دوره، تا ۲۶ اردیبهشت ماه ادامه دارد.

۴۹