رفتن به محتوای اصلی
یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹
.

دسته بندی اخبار

دسته بندی عمومی

بدافزار کاوش‌گر رمزارز در لینوکس شناسایی شد

بدافزار کاوش‌گر رمزارز در لینوکس شناسایی شد

ترندمیکرو بدافزار کاوش‌گر رمزارزی با نام Skidmap را در لینوکس شناسایی کرده‌است.

 

 بدافزار جدیدی به نام Skidmap توسط پژوهشگران ترندمیکرو (TrendMicro) کشف شده‌است که به منظور کاوش رمزارز با استفاده از روت‌کیت‌ها خود را در سیستم‌های لینوکس مخفی می‌کند.

این بدافزار با استفاده از روت‌کیت‌های کرنلی، وجود خود را در سیستم آلوده مبهم‌سازی و دسترسی نامحدود به منابع سیستم را برای مهاجمان فراهم می‌کند.

بدافزار Skidmap پس از آلودگی سیستم، خود را از طریق crontab نصب و یک اسکریپت نصب، payload اصلی تروجان را بارگیری می‌کند که در ادامه ماژول‌های (Security-Enhanced Linux (SELinux را دست‌کاری می‌کند تا سطح امنیت کلی سیستم را کاهش دهد. سپس یک در پشتی ایجاد می‌شود. این کار با افزون کلید عمومی اپراتور بدافزار به فایل کلیدهای مجاز سیستم لینوکسی انجام می‌شود. بدافزار ماژول دیگری که برای احراز هویت Unix استفاده می‌شود را با یک نسخه مخرب جایگزین می‌کند که اجازه می‌دهد گذرواژه "master" برای هر کاربر ثبت شده در دستگاه هدف پذیرفته شود. درنتیجه مهاجم می‌تواند به جای هر کاربر دیگر - با هر سطح دسترسی – وارد سیستم شود. در ادامه مولفه استخراج رمزارز Skidmap بسته به اینکه دستگاه مورد نظر Debian یا RHEL ‎/ CentOS باشد، یک نرم افزار مستقل یا یک فایل tar.gz رمزگذاری شده را منتقل می‌کند.

یکی از ویژگی‌های جالب این بدافزار، مدیریت کرنل است. بسیاری از عملگرهای Skidmap درخواست دسترسی به روت را دارند، بنابراین از روت‌کیت‌های کرنلی برای تأمین دسترسی مورد نیاز خود استفاده و با اینکار شناسایی آلودگی و فعالیت‌های کاوش رمزارز را مشکل می‌کند. یک روت‌کیت می‌تواند آمارهای مربوط به ترافیک شبکه و پردازنده را جعل کند تا دستگاه بدون آلودگی بدافزاری بنظر برسد. بار سنگین پردازنده یکی از راه‌های شناسایی وجود کاوش‌گر رمزارز در سیستم است که با جعل آمارهای آن توسط Skidmap، این موضوع پنهان می‌ماند.

 

منبع:افتانا

۴۹