رفتن به محتوای اصلی
سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸
.

دسته بندی اخبار

دسته بندی عمومی

بلاک‌چین با دنیای ما چه می‌کند؟!

نگاهی به تاثیر فناوری‌های نوظهور در زندگی انسانی

بلاک‌چین با دنیای ما چه می‌کند؟!

مارک اندرسون، مؤسس شرکت خدمات رایانه‌ای «نت اسکیپ» درباره زنجیره بلوکی می‌گوید: «زنجیره بلوکی روشی برای کاربران اینترنتی است تا قطعه‌ای از دارایی‌های دیجیتالی یکتای خود را به دیگر کاربران انتقال بدهند. این انتقال تضمین‌شده، امن است و هیچ‌کس نمی‌تواند مشروعیت آن را به چالش بکشد.»

مهندس جواد غریبی

 

 ساده‌ترین تعریف برای زنجیره بلوکی، یک «فهرست دیجیتالی توزیع شده» است. زنجیره بلوکی یک پایگاه داده‌ی توزیع شده است که امکان انتقال اطلاعات از یک مکان به مکان دیگر را با امنیت بالا فراهم می‌کند. یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های این فناوری، قابلیت توزیع آن است؛ زیرا باعث می‌شود نسخه‌های متعددی از داده‌ها، درون چندین رایانه وجود داشته باشد. این رایانه‌ها یک شبکه همتا به همتا را شکل می‌دهند. به این معنی که هیچ پایگاه داده یا سرور مرکزی وجود نداشته و هر ماشین به عنوان گرهی از شبکه ایفای نقش می‌کند.

مارک اندرسون، مؤسس شرکت خدمات رایانه‌ای «نت اسکیپ» درباره زنجیره بلوکی می‌گوید: «زنجیره بلوکی روشی برای کاربران اینترنتی است تا قطعه‌ای از دارایی‌های دیجیتالی یکتای خود را به دیگر کاربران انتقال بدهند. این انتقال تضمین‌شده، امن است و هیچ‌کس نمی‌تواند مشروعیت آن را به چالش بکشد.»

یکی از بهترین تعریف‌هایی که می‌توان برای فرماندهی و کنترل به کار برد، اعمال اختيار و هدايت از سوي يك فرمانده مشخص بر نيروهاي مامور براي تحقق ماموريت است. به عبارت ديگر كاركردهاي مربوط به ترتيب‌بندي نيرو، تجهيزات، ارتباطات، تأسيسات و راه‌كارهاي به كار گرفته شده توسط يك فرمانده در طرح‌ريزي، هدايت، هماهنگ‌سازي و كنترل نيروها و عمليات جهت تحقق كامل مأموريت.  

زنجیره بلوکی در موضوعات و صنایع گوناگون کاربرد های وسیعی دارد یکی از این موضوعات به کارگیری این فناوری در بخش نظامی است. سازمان ارتباطات و اطلاعات ناتو در حال ارزیابی پیشنهادی ارائه شده در چالش نوآوری (۲۰۱۶ Innovation Challenge) است. این کار با هدف افزایش سرعت تحول و یافتن راه‌هایی برای حمایت از «NATO C4ISR» و توانایی‌های نیازهای سایبری صورت می‌گیرد. در خواست ناتو شامل بخشی با عنوان «کاربردهای نظامی زنجیره بلوکی است که شامل به‌کارگیری این فناوری در تدارکات نظامی، امور مالی و دیگر بخش‌هایی که آن کاربرد دارد، می‌شود.»

استفاده صحیح ما از تکنولوژی و شاید عدم اعتماد نهادها به یکدیگر باعث شده ما بتوانیم زیرساختی امن و مورد تایید مانند زنجیره بلوکی بوجود آوریم که از کند شدن ما جلوگیری می کند و ما را نسبت به بانک ها، دولت ها، سازمان ها بی‌نیاز می‌کند. ما می‌توانیم تمام این عدم قطعیت‌ها را مهار کنیم و از آن برای همکاری و تبادلات هر چه بیشتر، سریع‌تر و آزاد‌تر استفاده کنیم.

البته این بدان معنا نیست که تکنولوژی زنجیره بلوکی پاسخگوی تمام نیازهای ماست و راه‌حلی برای همه مشکلات ارائه می‌کند. شاید رسانه‌ها بگویند که زنجیره بلوکی می‌تواند قحطی در دنیا را ریشکن کند، مشکل داروهای جعلی را برطرف کند و جنگل‌های بارانی ما را نجات دهد، ولی این تکنولوژی در دوران اولیه رشد خود است. 

زنجیره بلوکی هنوز نیازمند تجربیات و سعی و خطاهای بیشتری برای بلوغ است تا کاربردهای حقیقی آن در اقتصاد آشکار شود. ولی آنچه واضح است، کار و تلاش افراد زیادی برای توسعه و رشد این سیستم است. نهادهای مالی، شرکت‌های تکنولوژی و دانش‌بنیان و دانشگاه‌ها در حال کار روی این ایده جدید برای تحول نظام اقتصادی هستند.

 

زنجیره بلوکی (Block chain) چیست‌؟

 

تکنولوژی زنجیره بلوکی یک پایگاه داده غیر‌متمرکز است که به صورت ایمن بین چندین سازمان تقسیم شده است و هیچ فرد یا گروهی نمی‌تواند آن را به صورت انحصاری تحت کنترل داشته باشد و در آن لیست دارایی‌ها و معاملات بر روی یک شبکه نظیر به نظیر(Peer-to-Peer) نگه‌داری می‌شود. در واقع یک دفتر ثبت اسناد عمومی است که در آن مشخص می‌شود هر شخص چه مقدار دارایی دارد و چه معاملاتی را تابحال انجام داده است.

منظور از غیر متمرکز بودن این پایگاه داده، این است که داده‌ها بر روی یک سرور مرکزی نگهداری نمی‌شوند. در این سیستم امنیت مبادلات توسط علم رمزنگاری کامپیوتری تامین می‌شود و در طول زمان تاریخچه معاملات در بلوک‌هایی از داده، قفل و نگه‌داری می‌شوند. بلوک‌هایی که به صورت رمز نگاری شده با هم مرتبط شده و ایمن می‌شوند. این سیستم یک نمونه غیرقابل تغییر و فراموشی از تمام دارایی‌ها و مبادلات را بر روی شبکه خود به‌ وجود می‌آورد. این نمونه بر روی تمامی رایانه‌‌هایی که از این شبکه استفاده می‌کنند تکرار می شود.

زنجیره بلوکی، یک App یا یک شرکت نیست. شاید شبیه ترین نمونه از این سیستم به لحاظ توضیح ویکی‌پدیا باشد. ما می‌توانیم همه چیز را روی ویکی‌پدیا ببینیم. مطالب روی آن همواره در حال بروزرسانی و تغییر هستند. ما می‌توانیم سابقه تغییرات مطالب را روی ویکی‌پدیا در گذر زمان مشاهده کنیم. ما حتی می‌توانیم ویکی‌های خودمان را روی ویکی‌پدیا ایجاد کنیم. همه این امکانات بخاطر این است که هسته ویکی‌پدیا یک زیرساخت داده است. یک زیرساخت داده متن باز که مطالب، عکس‌ها و تغییرات آنها را در طول زمان نگهداری می‌کند.

زنجیره بلوکی یک زیرساخت آزاد است که می‌توانید روی آن دارائی‌های مختلف را نگه‌داری کنید. این زیرساخت تاریخچه حضانت این دارائی‌ها، مالک و مکان دارائی‌ها را نیز ذخیره می‌کند. این دارائی‌ها می‌تواند یک پول دیجیتال مانند بیت‌کوین یا دارائی‌های دیجیتال دیگر مانند عنوان مالک، آدرس  IPاو، یک قرارداد یا گواهی‌نامه، اشیاء حقیقی دنیای ما یا حتی اطلاعات تشخیص هویت باشد.

اطلاعات فنی زیاد دیگری در خصوص زنجیره بلوکی وجود دارد، ولی هسته آن اینگونه کار می‌کند. دفتر اسناد رسمی عمومی که مبادلات را در بر روی یک شبکه نگه‌داری می‌کند و با تکرار این اسناد بر روی کامپیوترهای مختلف استفاده کننده از این شبکه امنیت داده‌ها را بالا می‌برد تا دست بردن در آنها بشدت سخت شود.

به طور خلاصه زنجیره بلوکی را یک پایگاه داده به اشتراک گذاشته شده می‌نامیم. هر چیزی که به این پایگاه داده اضافه شود، یک رکورد جدید است.  

این پایگاه داده مشترک، در واقع انقلابی در تکنولوژی است که به دنبال شکل‌گیری آینده ما است. برای روشن شدن مطلب، این فقط یک پایگاه داده نیست که در یک مکان مرکزی ذخیره شده باشد و توسط بسیاری از افراد به اشتراک گذاشته شده باشد، هزاران نسخه از این اطلاعات ثبت شده در کامپیوترهای سراسر جهان ذخیره می‌شود (در کامپیوترهای خانگی و سرورهای تجاری)، از این رو اصطلاح «غیرمتمرکز» به آن نسبت داده می‌شود.

 

هدف استفاده از زنجیره بلوکی:

 

زنجیره بلوکی به اینترنت یک هویت قطعی ‌می‌دهد، زنجیره بلوکی یک فناوری جدید و پروتکلی اینترنتی است که در تراکنش‌های مالی آنلاین به کار گرفته می‌شود؛ اما می‌توان موارد استفاده‌ دیگری نیز برای آن پیدا کرد.

ریچارد مولدز (Richard Moulds) مدیر ارشد شرکت امنیت الکترونیکی ثیلز (Thales e-Security ) گفت: «زنجیره بلوکی می‌تواند اعتماد مردم به اینترنت را افزایش دهد؛ به عنوان  مثال می‌تواند علاوه بر متصل کردن اشیا به یکدیگر و اینترنت، رابطی برای تراکنش‌های مالی بین مردم و اشیا مختلف نیز باشد.» در حالی که عده‌ زیادی فکر می‌کنند، تنها کاربرد زنجیره بلوکی، استفاده در بیت‌کوین است.

این فناوری در سال گذشته با مبلغ ۱میلیارد دلار، بیشترین سرمایه‌گذاری روی یک فناوری نوظهور را به خود اختصاص داده است. زنجیره بلوکی طراحی شد تا جلوی کلاهبرداری در معاملات گرفته شود. این فناوری یک پایگاه داده توزیع شده است که هر کسی می‌تواند در آن اعتبار معاملات را بررسی کند. (فناوری زنجیره بلوکی تقریباً مانند امضای دیجیتال عمل می‌کند. گرت استیفنز (Gareth  Stephens) رییس بخش توسعه طرح‌ها در شرکت انگلیسی جمع‌آوری اطلاعات جی. بی. جی (GBG) گفت: «زنجیره بلوکی یک سیستم عامل توزیع شده است که امکان انتقال اطلاعات از یک مکان به مکان دیگر را با امینت بالا فراهم می‌کند.) زنجیره بلوکی یک فناوری متن باز است و کسی صاحب آن نیست، این فناوری یک مجری مرکزی برای تأیید تراکنش‌های انجام شده ندارد و به صورت خودکار شبکه را تنظیم می‌کند. استیفنز می‌گوید: «در 

حقیقت نکته اصلی فناوری زنجیره بلوکی، قدرت بسیار بالای تنظیم خودکار آن است.»

 

زنجیره بلوکی چگونه کار می‌کند؟

 

HASH FUNCTIONS

تابع هش یک تابع یک طرفه است که ورودی با اندازه‌های مختلف را می‌گیرد و آن را به خروجی به یک اندازه ثابت تبدیل می‌کند و در هش‌های مبتنی بر رمزنگاری امکان رسیدن به ورودی از خروجی این تابع بسیار سخت یا تقریبا غیر ممکن است. مثل sha1 و MD5 و  sha2

MD5(”abc”) = 900150983cd24fb0d6963f7d28e17f72

در اینجا خروجی ۱۲۸ بیت است که بصورت هگز نمایش داده شده است. 

اگر مقدار یک هش به عنوان ورودی یک تابع هش دیگر استفاده شود، یک هش جدید بدست می آید که اگر این فرایند تکرار شود و نتایج ترکیب شود در دنباله‌ای از هش‌ها یک hash chain بدست می‌آید. 

هش در هر زنجیره بلوکی با یک تابع ریاضی خاص به‌دست می‌آید که توسعه‌دهندگان آن را مشخص می‌کنند. کوچک‌ترین تغییر در اطلاعات یک بلوک، هش آن را به طور کلی تغییر می‌دهد. مثلاً اگر یک کاراکتر به اطلاعات اسم شهرهای ایران اضافه شود، هش بلوک تغییر می‌کند و در نتیجه بلوک‌های بعدی هم غیر معتبر خواهند شد به همین دلیل این فناوری زنجیره بلوکی یا زنجیره بلوک‌ها نام دارد. 

هر تراکنش یک کد هش (Hash) 64 کاراکتری تولید می‌کند. این کد با کد هش قبلی ترکیب می‌شود تا یک بلوک جدید ایجاد کند. آجای ویج (Ajay Vij) معاون مدیر و رییس بخش خدمات مالی شرکت اینفوسیس (Infosys) می‌گوید: «هر بلوک با استفاده از بلوک‌های جدید، یک ترتیب خطی، زمانی ورشته کاراکترهای یکبار مصرف، تولید می‌شود. به همین دلیل دستکاری و ایجاد اطلاعات نادرست و غیرقابل ردیابی، تقریباً غیرممکن‌ است.»

در حال حاضر سامانه‌های اداری و بانک‌ها در معرض جرائم سایبری قرار دارند؛ اما زنجیره بلوکی می‌تواند جلوی همه‌ آنها را بگیرد. زنجیره بلوکی می‌تواند با استفاده از جایگزین کردن پردازش‌های موجود پیچیده، تمام تراکنش‌های انجام شده را ضبط و نگهداری کند. دیو‌ ریسیزین (Dave Hryciszyn) مدیر بخش فناوری و راهبردهای شرکت انگلیسی هدلاندن (HeadLondon) گفت: « زنجیره بلوکی، پایگاه داده‌هایی است که محیط امن یکپارچه‌هایی را در محیط‌های ناامن ایجاد می‌کند. به این معنا که تمام اطلاعات معاملات انجام شده در هر صنعتی را ذخیره می‌کند. می‌توان از این فناوری در زمینه‌های مالی، حسابرسی، پزشکی وصنعتی نیز استفاده کرد.» 

 

ایجاد هویت دیجیتال 

 

طبق راهنمای ما «فناوری زنجیره بلوکی چگونه کار می‌کند»، ایجاد identity یا هویت در فن‌آوری زنجیره بلوکی از طریق استفاده از کلیدها، رمزنگاری انجام می‌شود. ترکیب کلیدهای عمومی و خصوصی باعث ایجاد یک هویت دیجیتالی قوی که مالکیت را تأیید می‌کند، می‌شود. یک کلید عمومی شما را در بین افراد مختلف شناسایی می‌کند (مانند یک آدرس ایمیل)، کلید خصوصی چگونگی تمایل شما برای انجام تراکنش است. اصول رمزنگاری یک مهم در انقلاب زنجیره بلوکی است. 

 

 

اثبات غیرقابل تغییر بودن داده‌ها 

 

•یکی از ویژگی های اصلی پایگاه داده زنجیره بلوکی، داشتن تاریخچه در خودش است. به همین دلیل آنها اغلب نامرئی نامیده می‌شوند. به عبارت دیگر، برای تغییر داده‌های ورودی در پایگاه داده زنجیره بلوکی روند بسیار سختی (تقریبا غیرممکن) وجود دارد، زیرا نیاز به تغییر تمام اطلاعات بعد از آن گره (که قراراست تغییر داده شود) است. به این ترتیب، این یک سیستم تهیه گزارش بسیار بهتر و قوی‌تر از یک دیتابیس معمولی است. زنجیره بلوکی ها از یک تکنولوژی جدید ساخته نشده اند. آنها از ترکیب سه تکنولوژی جداگانه و منحصر بفرد ایجاد شده‌اند. 

 

زنجیره بلوکی در اقتصاد دیجیتال:

 

 از این پایگاه داده می‌توان برای ثبت اطلاعات مختلفی استفاده کرد؛ به عنوان مثال اولیه بسیاری از آن برای ارسال و دریافت پول استفاده می‌کنند، همانطور که در حال حاضر رایج‌ترین کاربرد آن است. هنگامی‌که دو نفر بخواهند برای یکدیگر پول انتقال بدهند، یک رکورد جدید ایجاد می‌شود که جزئیات آن تراکنش را مشخص می‌کند. این رکورد به صدها نفر از رایانه‌های دیگر که دارای یک کپی از رکورد هستند، ارسال می‌شود. این کامپیوترها تأیید می‌کنند که این معامله مجاز است و در نهایت آنها قبل از تأیید رکورد، موافقت (یا مخالفت) می‌کنند که همه چیز در مورد معامله، مشروع است. این کار باید با همه رونوشت‌های اطلاعات مطابقت داشته باشد.

به نظر می‌رسد که چند صد نفر در کنار این دو، ناظر این هستند که نفر اول پول را به نفردوم می‌دهد و همه آنها موافقت کردند که نفر دوم واقعا پولش را به دست آورده و دیگرجنبه‌های معامله، مانند اینکه مقدار آن هم درست است، را چک می‌کنند.

 

چگونه این عملیات با یک بانک متفاوت است؟

 

نبوغ این پایگاه داده این است که نیازی به هیچ بانک یا شرکت مرکزی ندارد و شما مجبور نیستید به هیچ موسسه مالی اعتماد کنید. نیازی به هیچ واسط‌هایی نیست.

اگر بخواهیم بیشتر توضیح دهیم، این پایگاه داده متعلق به هیچ فرد یا سازمانی نیست. این اطلاعات متعلق به همه افرادی است که یک کپی از آن اطلاعات را دارند. اما این بدان معنا نیست که هر یک از افرادی که دارای کپی هستند، کنترل دارند.

علاوه بر این، ما این پایگاه داده را «تغییرناپذیر» می‌نامیم یا به‌ طور عام آن را غیرقابل برگشت می‌دانیم. هر داده‌‌ای که ساخته شده است تا زمانی که اینترنت هست، به طور دائم وجود خواهد داشت. حال اگر نفر دوم بخواهد پول نفر اول را پس بدهد، این یک داده‌ی جدید است.

به خاطر تصمیمات مربوط به طراحی فناوری، دست بردن در داده‌های این پایگاه داده غیرممکن است. اگر شخصی که یک یا چند نسخه از این اطلاعات را در رایانه‌های خود داشته باشد و سعی کند به طور غیرقانونی آن را تغییر دهد، آن تغییرات توسط بسیاری از رایانه‌های دیگر در روند تأیید این تغییرات، رد می‌شود و داده‌ها با هم تطابق نخواهند داشت. اگر بانک وجود نداشته باشد، پس پول در کجا ذخیره می‌شود؟

یکی از بخش‌های چالش، برانگیز این است که زمانی که ما در مورد پول دیجیتال، مانند بیت‌کوین (Bitcoin) صحبت می‌کنیم، هیچ مخزنی از سکه وجود ندارد. این مورد در پایگاه داده به‌عنوان پول شناخته می‌شود. زنجیره بلوکی عدم قطعیت را کاهش می‌دهد و سیستم‌های اقتصادی را متحول می‌کند، عدم قطعیت یک مشکل بزرگ در اقتصاد است. معمولا ۳ فرم مختلف از عدم قطعیت در تراکنش‌ها و مبادلات روزانه ما وجود دارد که با آن روبرو می‌شویم و زنجیره بلوکی می‌تواند نقشی در برطرف کردن آنها داشته باشد.

۱) عدم قطعیت در خصوص شخصی که با آن معامله می‌کنیم.

۲) شفاف نبودن معامله‌ای که انجام می‌دهیم.   

۳) نبودن چاره در زمانی که اشتباهی در معامله رخ می‌دهد.

تکنولوژی زنجیره بلوکی به ما این امکان را می‌دهد تا یک سامانه جهانی و آزاد ایجاد کنیم و بر روی آن گواهی های هر شخص حقیقی یا حقوقی از هر منبعی را نگهداری کنیم.

این قابلیت به ما این امکان را می‌دهد یک سیستم تصدیق هویت دستی (پرتابل) تحت کنترل کاربران ایجاد کنیم. این بدان معناست که شما می‌توانید اطلاعات مختلف هویتی خود را بصورت انتخابی نمایان سازید که این کار منجر به تسهیل تجارت و معامله می‌شود. برای مثال اینکه شناسنامه ارائه شده توسط دولت به شما مشخص می‌کند که سن شما بالای ۲۱ سال است. با نمایش این گواهی‌های تصدیق‌شده به شیوه رمزنگاری دیجیتال و اعتماد‌سازی نسبت به صحت این اطلاعات در دنیای واقعی و مجازی ما می‌توانیم انواع مختلف تجارت را به شیوه‌ای جدید دنبال کنیم.

دومین معضل مورد بحث، وجود شفافیت در معاملات و ارتباطات است با کمک تکنولوژی زنجیره بلوکی ما می‌توانیم یک واقعیت را بین نهاد‌هایی که به هم اعتماد کامل ندارند به اشتراک بگذاریم. تمام گره‌های روی شبکه زنجیره بلوکی نیاز ندارند که یکدیگر را بشناسند و به هم اعتماد داشته باشند، زیرا هر کدام از آنها این قابلیت را دارد که زنجیره بلوکی را مانیتور و تائید کند. برای درک بهتر این قضیه دوباره به شیوه کارکرد ویکی‌پدیا فکر کنید، سایتی که در واقع یک زیرساخت پایگاه داده اشتراک‌یافته بین کاربران است که خوانندگان و نویسندگان زیادی در آن واحد روی آن فعالیت می‌کنند تا یک واقعیت یکتا را روی آن به‌وجود بیاورند و ثبت کنند.

ما می‌توانیم این کار را در زنجیره بلوکی هم انجام دهیم. ما می‌توانیم یک پایگاه داده غیرمتمرکز بسط‌یافته ایجاد کنیم که تمام مزایای یک سیستم با سرور مرکزی را داشته باشد و در عین حال شامل یک نهاد مرکزی برای کنترل آن نباشد. این برای مصرف‌کنندگان به معنای سطح‌های جدیدی از شفافیت است. همانطور که اشیاء فیزیکی دنیای واقعی ما نقل و مکان می‌شوند، ما می‌توانیم یک گواهی دیجیتال یا یک جز (توکن) الکترونیک را روی زنجیره بلوکی جابجا کنیم.

کاربردهای دیگر :Block chain

آینده دموکراسی

در MiVote.org.au از این تکنولوژی مشترک برای رأی‌گیری استفاده شده است. درواقع، بیت‌کوین (که نشان‌دهنده ارز هستند) را با نشانه‌هایی از خودمان که نماینده‌ی آرا است، جایگزین کرده‌اند. به‌جای هزینه کردن بیت‌کوین، شما رأی می‌دهید. همان مزایایی که ما باسکه های دیجیتال می‌بینیم، برای این آرا وجود دارد: اعتبار و مشروعیت آنها توسط رایانه‌های بسیاری از مردم تأیید شده است و داده‌های رأی گیری هرگز نمی‌تواند مورد سواستفاده قرارگیرد. این آرا با همان نتیجه، برای همیشه وجود دارد.

 

آینده موسیقی با زنجیره بلوکی

 

چقدر خوب می‌شود اگر هنگام باز کردن یک برنامه مانند اسپاتیفای (Spotify) به جای اینکه اسپاتیفای هزینه هنری را از شما بگیرد تا حق امتیاز را به هنرمند پرداخت کند، به‌ طور مستقیم به هنرمند پرداخت کنید. به عنوان مثال، هنگامی‌که شما در ثانیه ۳۵ ام یک آهنگ هستید، یک یا دو سنت به‌طور مستقیم از حساب مالی شما به هنرمند پرداخت شود. مقدار آهنگی که شما گوش کرده‌اید و آنچه شما پرداخت کرده‌اید، توسط بسیاری از رایانه‌های دیگر تأیید شده است و در پایگاه داده‌ها ثبت شده است.  Ujo musicو Voise از این تکنولوژی استفاده می‌کنند.

 

آینده ذخیره سازی فایل

 

به جای اینکه فایل‌های خود را در سرورهای Dropbox یا OneDrive ذخیره کنید، تصورکنید که فایل شما بتواند به قطعات کوچک تقسیم شده و در هزاران یا میلیون‌ها کامپیوتر درسراسر جهان ذخیره شود. اینکه چه بخشی از فایل‌ها مال شما است و هر بخش در کجا ذخیره شده است، قابل تغییر نیست. فقط شما کلید مشاهده قطعات به عنوان یک فایل کامل را دارید و هیچ سازمانی اطلاعات شما را ندارد.

 

آینده انرژی

 

تصور کنید یک کشور پر از خانه‌های مجهز به باتری‌های تسلای قابل شارژ (Tesla Powerwall) که برق منزل را تأمین می‌کند است، که به جای جدا بودن از شبکه، آنها به شبکه وصل هستند؛ اما آنها به تولیدکننده انرژی، پولی پرداخت نمی‌کنند. در واقع، در این آینده هیچ نیازی به این تولیدکننده‌های انرژی‌های سنتی وجود ندارد. در عوض، خانه‌ها به طور خودکار انرژی تولید و ذخیره می‌کنند و بر اساس آنکه کدام همسایه ها نیاز به برق اضافی دارند و کدام خانه‌ها بیش از حد انرژی در باتری‌های خود دارند، برق را با خود تبادل می‌کنند. به خاطر وجود زنجیره بلوکی این کار دیگر تخیلی نیست. از استرالیا تا نیویورک همه از این نوع مدل استفاده می‌کنند.  

 

۴۹