رفتن به محتوای اصلی
چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸
.

دسته بندی اخبار

دسته بندی عمومی

تشکیل ستاد القای ناامیدی در فضای سایبری در جریان سیل اخیر

حجت‌الاسلام و المسلمین احمد سالک در گفت‌وگو با پاپسا تشریح کرد

تشکیل ستاد القای ناامیدی در فضای سایبری در جریان سیل اخیر

حجت‌الاسلام احمد سالک عضو کمیسیون فرهنگی گفت» در جریان سیل اخر در چند استان کشور، برخی از رسانه‌های منطقه‌ای ستادی را برای القای نا امیدی و ناکارمدی نظام تشکیل دادند.

 حجت‌الاسلام احمد سالک عضو کمیسیون فرهنگی و نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاعرسانی قرارگاه سایبری کشور (پاپسا)،‌ با اشاره به اثرات شبکه‌های اجتماعی بر فرهنگ کشور اظهار داشت: اگر بخواهیم از میزان دقیق اثرگزاری شبکه‌های اجتماعی بر فرهنگ کشور مطلع شویم نیاز به آمار و ارقام دقیق از این مبحث داریم لذا دستگاه‌هایی که این فضا را رصد می‌کنند بایستی آمار‌های دقیقی از آن ارائه نمایند.

وی در ادامه افزود: ولی به طور کلی می‌توان گفت فضای مجازی و به‌خصوص شبکه‌های اجتماعی آثار بسیاری را بر مسائل مختلف فرهنگی از نظر اندیشه، اخلاق و رفتار بر روی خانواده‌ها و جامعه می‌گذارد، خانواده در این فضا اثر پذیری بیشتری دارد،  به‌طوری که اکنون شاهد اثرات منفی این فضا بر روی خانواده‌ها هستیم.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی با بیان این که فضای مجازی می‌تواند درتمام شئون جامعه اثر بگذارد، ادامه داد: ما در عصر حاضر و به عبارتی قرن ۲۱ گرفتار یک رشد تصاعدی در تکنولوژی هستیم، در بین ابزارهای تکنولوژی رشد فضای مجازی و ابزارهای این فضا از دیگر مباحث بیشتر است، قدرت فضای مجازی به گونه‌ای است که نه تنها بر مسائل فرهنگی که بسیار از وجوه جامعه اعم از اقتصاد، سیاست و... را نیز دگیر و مورد تاثیر قرار می‌دهد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به سیل اخیر و اثرات روانی شبکه‌های اجتماعی بر مردم، عنوان کرد: در جریان سیل اخیر در چند استان کشور برخی از رسانه‌های منطقه‌ای ستادی را برای القای نا‌امیدی و ناکارمدی نظام تشکیل دادند، این ستاد توسط العربیه و... به راه افتاده بود، ما شاهد اثرات جنگ روانی اینها بودیم ولی مردم به تدریج با مشاهده خدمات نظام و حضور دستگاه‌ها و ارگان‌های دولتی، نظامی و مردمی در کمک به مردم سیل‌زدگان از دشمنی آن ها آگاه شدند و اثرات جنگ روانی این ستاد به لطف خدا خنثی شد، لذا برای جلوگیری از اینگونه تهدیدات بایستی مردم فضای مجازی را خوب بشناسند  و سواد رسانه‌ای مردم در این فضا افزایش یابد، البته اطلاع‌رسانی صحیح و بموقع نیز می‌تواند در شفاف‌سازی برای مردم سهم بسزایی داشته باشد.

حجت‌الاسلام احمد سالک در پایان با بیان این که شبکه‌های اجتماعی می‌تواند موجب بحران‌های هویتی و دینی دربین کاربران شود، متذکر شد:  اگر به فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی توجه نشود و برنامه‌ای قوی برای توطئه های دشمن در این فضا نداشته باشیم قطعا در آینده دچار مشکلاتی خواهیم شد، منتهی نکته قابل عرض این است که مردم کشورما مردم مذهبی مکتبی و با بصیرت هستند و اینگونه نیست که تمام مردم تحت تاثیراین شبکهها و فضا قرار گیرند، البته ممکن است شبکه‌های اجتماعی  در برخی افراد اثراتی گذاشته باشد که این موجب می شود تا ما نسبت به گذشته هوشیارتر باشیم و نسبت به آنچه در این فضا چه در کشور و چه در جهان توجه بیشتری را معطوف نماییم.

۴۹