رفتن به محتوای اصلی
چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸
.

دسته بندی اخبار

دسته بندی عمومی

تلگرام ابزار کار دشمن در جنگ ترکیبی است / ضرورت تشکیل اتاق فرمان مقابله با جنگ سایبری

گفت‌وگوی مشروح پاپسا با علیرضا آل‌داوود کارشناس مسائل سایبری

تلگرام ابزار کار دشمن در جنگ ترکیبی است / ضرورت تشکیل اتاق فرمان مقابله با جنگ سایبری

علیرضا آل‌داوود کارشناس مسائل سایبری با بیان اینکه تلگرام ابزار کار دشمن در جنگ ترکیبی است خواستار تشکیل اتاق فرمان مقابله با جنگ سایبری شد.

سید علیرضا آل داوود کارشناس مسائل سایبری در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی قرارگاه پدافند سایبری کشور(پاپسا)  با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها و دیگر هم‌پیمانان این کشور به دلیل هزینه‌های بالای جنگ نظامی در حال روی‌ آوردن به سمت جنگ‌های نوین به ویژه جنگ سایبری هستند،‌گفت: به نوعی امروز آمریکایی‌ها جنگ ترکیبی را در دستور کار خود قرار داده‌اند که بستر اصلی آن فضای سایبری و رسانه‌ای است.

 

وی با اشاره به اینکه آنها در تلاش هستند تا افکار و اراده عمومی در کشور را تحت تاثیر قرار داده و اگر توانستند جنبش‌های اجتماعی علیه نظام به راه‌ بیندازند، خاطرنشان کرد: از این منظر به نظر من عملکرد قرارگاه پدافند سایبری کشور در کنار توجه به ابعاد فنی و امنیتی می‌بایست ناظر به تهدیدات نوین و محتوایی نیز باشد و با آینده‌پژوهی و پیش‌بینی مخاطرات آتی راه را برای دشمنان سد کند.

 

 

آل‌داوود توجه به ابعاد صیانت از زیرساخت‌های حیاتی کشور در فضای سایبر را از دیگر کارویژه‌های خاص قرارگاه پدافند سایبری کشور دانست و گفت: ما طی سال‌های گذشته بارها شاهد حملات سایبری به زیرساخت‌های حیاتی کشور از جمله تاسیسات هسته‌ای بودیم که با سرمایه‌گذاری کلان آمریکایی‌ها و رژیم صهیونیستی صورت گرفته بود.

 

 

کارشناس فضای سایبری با تاکید بر اینکه ضرورت دارد تا از مرزهای سایبری کشور صیانت به عمل آید، افزود: البته در داخل نیز این تهدید وجود دارد که برخی گروه‌ها یا افراد درصدد صدمه‌زدن به زیرساخت‌های سایبری کشور باشند که باید با جدیت مراقب این تهدید نیز بود.برای مثال زیرساخت‌های انرژی کشور یکی هدف مهم برای هکرهاست و اگر با دقت نظر و جامعیت و دانش روز از این زیرساخت‌ها صیانت نشود امکان بروز حوادث خطرناک و آسیب‌زننده در آنها بالاست.

 

 

وی همچنین به موضوع ادامه فعالیت‌ نسخه‌های فارسی تلگرام نیز انتقاد کرد و با اشاره به اینکه این نسخه‌ها از اساس فرقی با تلگرام ندارند و همچنان بیگ‌دیتای ما در حال انتقال به خارج است، گفت: دشمن امروز در قالب ظرفیت همین برنامه‌ها و از طریق کانال‌های طنز و گروه‌ها در حال پیگیری اهداف خودش است و صرفا بستن چند کانال ضدانقلاب نمی‌توان گفت نسخه‌های فارسی را تبدیل به یک نسخه بومی کرده است.

 

آل‌داوود با بیان اینکه همچنان مدیریتی بر محتواهای منتشره در تلگرام وجود ندارد و بسیاری از شایعات از طریق همین‌ نرم‌افزار در سطح جامعه توزیع می‌شود،‌گفت: متاسفانه مردم نیز در زمینه سواد رسانه‌ای در سطح مطلوبی قرار ندارند و از سوی دیگر مسئولان نیز کار جدی در این حوزه انجام نداده‌اند و لذا اغلب تاکتیک‌های عملیات روانی دشمن از طریق اخبار کذب منتشره در شبکه‌های تلگرام در حال پیگیری است.

 

کارشناس مسائل فضای مجازی با تاکید بر اینکه آمریکایی‌ها از جنگ اقتصادی و رسانه‌ای خود اغتشاش در ایران را می‌خواهند، افزود: امروز تلگرام بهترین ابزار در این جنگ برای آنهاست در حالی که کشورهای غربی مثل آلمان و انگلیس با تحت فشار قراردادن این شبکه‌ها آنها را مجبور به پذیرش قوانین خودشان کرده‌اند و حتی با استفاده از هوش مصنوعی اقدام به شناسایی اخبار کذب و حذف آنها نمودند.

 

وی با تاکید بر اینکه شبکه تلگرام محل امنی برای تبهکاران و به ویژه گروه‌های تروریستی است، گفت: در حمله عوامل داعش به مجلس شورای اسلامی نقش تلگرام کاملا حیاتی بود در حالی که مدیران این نرم‌افزار هماهنگی لازم برای پیگیری این عملیات تروریستی و عواملش را با دستگاه‌های امنیتی و قضایی ما انجام ندادند.

 

وی با تاکید بر اینکه گام‌هایی در زمینه مقابله با تهدیدات سایبری برداشته شده است و نهادهایی نیز برای عمل به این وظایف تاسیس شده‌اند، گفت: ما نافی زحمات دوستان نیستیم اما سطح توقعات از این حوز‌ها بسیار بالاتر است و ضرورت دارد تا همه دستگاه‌ها با همکاری و هدایت قرارگاه پدافند سایبری کشور یک اتاق فرمان مقابله با جنگ سایبری را تشکیل دهند.

 

 

آل‌داوود برخوردهای سیاسی با موضوعات سایبری را نیز از دیگر ضعف‌های فعلی مدیریت فضای سایبری دانست و گفت: برای مثال در داستان تلگرام ما شاهد هستیم که روزانه اطلاعات قریب به ۴۰ میلیون کاربر ایرانی در سرورهای بیگانگان ذخیره شده و امکان دیتاماینینگ را برای آنها پدید می‌اورد اما در خصوص فیلترینگ تلگرام عملا انسجام و وحدت نظر وجود ندارد.

 

 

کارشناس مسائل فضای مجازی با بیان اینکه صاحبان شبکه‌های اجتماعی همچون تلگرام بیگ‌دیتاهای ایرانیان را در اختیار کشورهایی همچون آمریکا، رژیم صهیونیستی، عربستان و امارات قرار می‌دهند، ادامه داد: این اطلاعات بسیار ذی‌قیمت است چراکه دشمن با استفاده از آنها می‌تواند مدل‌های رفتار اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و ... مردم را حسب موقعیت‌های مکانی تشخیص دهد و لذا به راحتی با سوءاستفاده از این اطلاعات اقدام به عملیات‌های روانی برای ایجاد اغتشاشات در شهرهای ما می‌کند.

 

 

وی یکی دیگر از نقایص مربوط به مدیریت فضای مجازی را عدم توجه به راه‌اندازی کامل زیرساخت‌های شبکه‌ ملی اطلاعات عنوان و تاکید کرد: مقرر بود این شبکه تا پایان برنامه پنجم توسعه به غایت برسد اما هنوز به طور واقعی و نه نمایشی این شبکه راه‌اندازی نشده است در حالی که از منظر پدافند غیرعامل مهمترین اقدام در حوزه فضای سایبری راه‌اندازی همین زیرساخت ارتباطی است.

 

آل‌داوود با اشاره به اینکه علی‌رغم برخی‌ جوسازی‌ها اغلب کشورهای توسعه یافته مثل انگلیس،آمریکا، کره‌جنوبی، آلمان و... به سمت راه‌اندازی زیرساخت‌های ارتباطی مجزا از اینترنت حرکت کرده‌اند، گفت: حتی آنهایی که هم‌پیمان آمریکا هستند اجازه نمی‌دهند داده‌های حیاتی و امنیتی‌شان در اختیار واشنگتن قرار گیرد و لذا راه‌اندازی این شبکه یکی از ضرورت‌های حیاتی است.

 

کارشناس مسائل سایبری در بخش دیگری از این گفت‌وگو به ضعف‌های مربوط به قانون‌گذاری در حوزه سایبری نیز اشاره‌ کرد و گفت: قوانین مربوط به حوزه فضای سایبری باید نو به نو و مطابق با تحولات روز مورد بازنگری قرار گیرند به خصوص آنکه در شرایط فعلی تهدیدات سایبری در حال گسترش است اما اغلب قوانین ما متعلق به یک دهه قبل است و این درحالی است که همین قوانین ابتدایی نیز به درستی اجرایی نمی‌شوند و سیاسی‌کاری و ذائقه مدیران و مسئولان جای قانون را گرفته است.

 

 

 

۴۹