رفتن به محتوای اصلی
پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹
.

دسته بندی اخبار

دسته بندی عمومی

تلگرام به دنبال تاسیس یک بانک مرکزی در ایران بود!

پژوهشگر فضای مجازی در گفت‌وگو با پاپسا مطرح کرد

تلگرام به دنبال تاسیس یک بانک مرکزی در ایران بود!

سید علیرضا آل داوود کارشناس و پژوهشگر فضای مجازی می‌گوید: با توجه به نامشخص بود پشتوانه، سازوکار و دست‌های پشت پرده اداره کننده، ارزهای دیجیتال هنوز قابل اطمینان نیست اما اگر روزی ارزهای دیجیتال بصورت قانونمند استفاده شود می‌توانند یک ابزار کاملا شفاف برای تبادلات بانکی و مالی شوند.

با توجه با افزایش روزافزون استفاده از ارزهای دیجیتال و اظهارنظرهای فراوان در مورد مضرات و مزایای آن، گفت و گویی با سیدعلیرضا آل‌داوود کارشناس و پژوهشگر فضای مجازی داشتیم تا زوایای مختلف این پدیده نوظهور را بررسی کنیم که مشروح این گفت و گو را در ادامه می‌خوانید: 

 

سوال: ارزهای دیجیتال چگونه شکل گرفت و چگونه رسمیت یافته‌اند؟

 

 

آل داوود: ارزهای مجازی و ارزهای دیجیتال ازسال ۲۰۰۸ با فناوری بلاک‌چین ظهور کرد. اولین نمونه آن توسط شخصی به نام ناکاراماتون معرفی شد که به بیت‌کوین موسوم بود. این شخص در ظاهر شخصی ژاپنی و مقیم  امریکا بود. درابتدا گفته شد ارز دیجیتال بیت‌کوین به دلیل شباهت‌هایش به دلار توسط امریکایی‌ها و مشخصا توسط آژانس امنیتی امریکا درست شده است. ارزهای دیجیتال ارزهایی هستند که بر مبنای نوشته‌های رمز شده تولید شده درمبنای فناوری بلاک چین درمیان افراد جابجا می‌شوند.

اینگونه ارزهای دیجیتال خصوصیات خاصی دارند. به‌طور مثال بیت کوین‌‌‌، پول دیجیتال بدون پشتوانه است. بیت‌کوین می‌تواند به دلیل رمزشدگی یک منبع بسیارخوب برای پول‌شویی باشد. می‌تواند برای تامیین مالی تروریسم باشد البته با این پیش فرضی که در ابتدا گفته شد که آژانس امنیت ملی امریکا است می‌توان گفت آمریکایی‌ها اینگونه پول را درفضای سایبر به‌وجود آورده‌اند و به همه نیز القا کرده‌اند که این غیرقابل ردیابی است که تروریست‌ها وکشورهای دیگر از آن استفاده کنند و آمریکا بتواند به راحتی مبدا و مقصد فعالیت‌های اقتصادی را شناسایی کنند.

شما درماه‌های اخیرشاهد بوده‌اید که بیت‌کوین برای کشور ما نیز تحریم شد. نسل دوم این کار اتریوم بود. اتریوم علاوه برآنکه تمام قابلیت‌های بیت‌کوین را داشت آمد قردادهای هوشمند را به دنیا معرفی کرد به این معنی که افراد علاوه برآنکه می‌تواند برای خرید فروش کالا دادوستد کنند می‌توانستند قراردادهای هوشمندی را نیز که توسط ماشین کنترل می‌شد بین مبدا و مقصد منعقد کنند. درحال حاضر در صنعت بیمه و در صنایع پولی و بانکی و صادرات ازاین اتریوم استفاده می‌شود. نسل سوم این پول‌های مجازی که بحث روی آنهاست درحوزه‌ای است که تلگرام می‌خواهد راه اندازی کند. 

نکته‌ای که درکشورما وجود دارد این است که ممکن است غرب اینها را در کشور ما و بعضی از کشورها تحریم کند و چون اینها بر مبنای فضای مجازی هستند قطعا دسترسی به این پول‌ها خیلی سخت است. اما ارزهای مجازی مشکل دیگری نیز دارد و آن این است که قیمتشان به شدت متغییر است و مانند سهام از سقوط و صعود بسیاری برخوردار است. بطور مثال درحال حاضر هر بیت کوین اندکی بیش از ۳ هزار دلار است که یک سقوط وحشتناک را تجربه کرده است این در حالیست که در اوایل سال گذشته میلادی، بیت کوین به بالای ۱۵ هزار دلار رسیده بود. یعنی تمام کسانی که در ایران سکه بیت کوین را با قیمت ۶ یا ۷ هزار دلار خریداری کرده بودند الان با ضرر بسیار شدیدی روبه رو شده‌اند و این می‌تواند بستر پوسیده‌ای را در کشور ما ایجاد کند. البته درشرایط جنگ اقتصادی فعلی معتقد هستیم که به‌دلیل اینکه در داخل تهران یا چندشهر دیگر برای بیت کوین تبادل بالایی ثبت شده است می‌توان گفت دراین جنگ اقتصادی بیت کوین و اتریوم و این پول های مجازی توانسته‌اند مقدار زیادی ارز از کشور ما خارج کند و کشور را با مشکلات ارزی واقتصادی روبه‌رو کند.

در مورد نسل سوم آنها یعنی ارز تلگرام، تلگرام پیش از عرضه شرایط سختی را گذاشته و گفته بود بر مبنای قوانین بین‌المللی کی وای سی و دوم قانون ای ام ال است که قانون مقابله با پول شویی است. گفته شده بود که درمبنای این ۲ قانون می خواهم این گرام را در دنیا پیش عرضه کنم که این کار را درسال قبل انجام داد.

لذا یکی از دلایل بسیارمهم فیلترشدن تلگرام در کشور ما همان بود. پیش بینی شد که اگر بر مبنای ۴۵میلیون کاربری که ما داخل تلگرام داریم اگر بیایند و داخل کشورما پیش عرضه سکه دیجیتالش را انجام دهد اوضاع به شدت خطرناک خواهدشد به این دلیل که تلگرام سرورهایش خارج ازایران است و به قوانین کشورما پایبند نخواهند بود.

تلگرام طبق اسناد فراوان با غرب همکاری گسترده‌ای دارد و می‌توانست اعلام کند که ایران را تحریم می‌کند. در تحریم‌های بین‌المللی شاهد آن بوده‌ایم که ۵ میلیارد دلار از کشور ما خارج شد دقیقا همانند موسسه های پولی و بانکی که داخل کشور ورشکست می شدند و به دلیل نداشتن پشتوانه دچار آسیب‌های جدی می‌شدند. اما تلگرام که می‌خواست ارز دیجیتال راه بیندازد به فکر آن بود که بیاید یک بانک مرکزی در کشور ما در کنار بانک مرکزی کشور بزند و تمام تبادلات بانکی را انجام دهد و فروشگاه بزند. 

یعنی اول تلگرام خواستار آن بود که خود را تبدیل به یک صرافی کند که منجربه پول‌شویی شود، دوم خواستار آن بود که تبدیل به یک فروشگاه نرم‌افزار مثل گوگل‌پلی شود تا هنگامی که فردی برای  شما داخل تلگرام کالایی عرضه می‌کند شما به جای آنکه به ریال پرداخت کالا را انجام دهید با گرام انجام دهید.

حال ممکن است سوال پیش بیاید که مردم چگونه گرام می‌خریدند؟ با صرافی‌هایی که پول را تبدیل به گرام می‌کردند. همچنان سومین کاری که خواستار انجام آن بود گرفتن سیستم تبلیغات کشور به دست خود بود. یعنی صداوسیما و رسانه‌های رسمی کشور را حذف کند و درون تلگرام سیستم تبلیغات داشته باشد که البته مسئله به شدت خطرناکی است چون تلگرام در همان زمان قبل از فیلترینگ یک بستر عالی برای تروریست‌ها، جنایتکاران و گروه‌های ضدانقلاب و اندیشکده‌هایی بود که بیایند و کشور ما را تبدیل به کشور لیبرال فاسد کنند. 

در چند ماه اخیر، قوانین سخت‌گیرانه‌ای در کشورهای مختلف برای ارزهای دیجیتال می‌گذارند. لیکن مهمترین نکته ای که اتفاق افتاد این بود که با تحریم شدن ایران برای استفاده از بیت کوین همگان فهمیدند که این ارز مجازی آنقدر هم بدون پشتوانه نبوده است و امریکایی‌ها درپشت صحنه حضور دارند.

 

سوال: ارز دیجیتال چه جایگاهی در اقتصادجهانی دارند؟

 

آل داوود: هنوز برای ارزیابی جایگاه ارزهای دیجیتال در عرصه جهانی زود است. اما بطور مثال بیت کوین به‌دلیل نوسانات شدیدی که در این سال‌ها داشته است خیلی مشکلات ایجاد کرده است ولی ارزهای دیجیتال اگر به‌صورت قانونمند استفاده شود می‌توانند  یک ابزار کاملا شفاف برای تبادلات بانکی و مالی شوند. این در صورتی است که بشود از آنها مالیات اخذ کرد، مبدا و مقصدش مشخص شود و این پول توسط قراردادهای هوشمند که توسط ماشین تولید می‌شوند صورت گیرند ولی در حال حاضر متاسفانه برعکس آن است و بیشترین خدمات را به افرادی می‌دهد که دنبال فرار مالیاتی هستند.

 

سوال: چه کسی اداره ارزهای دیجیتال را برعهده دارد واین ارزها از چه مقرراتی پیروی می کنند؟

 

آل داوود: در مورد تلگرام مشخص است که وزارت خزانه‌داری آمریکا و سازمان تجارت جهانی روی آن تسلط دارند. این ۲ در دنیا رشد فراوانی را داشته‌اند. همانطور ریپل نیز تحت قوانین کشورهای مختلفی است اما به وضوح اگر بخواهیم بگوییم چه کسی در پشت سر آنهاست بنده معتقدم درپشت بیت کوین و ارز تلگرام آژانس امنیت ملی امریکا است.

 

سوال: ارزهای دیجیتال چه تاثیرات منفی در اقتصاد دارند و دلیل مخالفت برخی از کشورهای دنیا با این ارز دیجیتال چیست ؟

 

آل داوود: این پول‌ها به‌دلیل آنکه رمز شده هستند پشتوانه ندارند و به کشورها طبق قوانین اقتصادیشان پاسخگو نیستند از همین رو می‌توانند بستر پول‌شویی باشند طبیعی است که مورد انتقاد خیلی ازکشورها هستند، اما با توجه به آنکه اکثر این گروه‌ها با آمریکایی‌ها هماهنگ هستند شما شاهد هستید که حتی اگر داعش و القاعده ازاین پول برای تامین مالی خود استفاده کنند چون تحت حمایت خودشان هستند هیچ واکنشی نشان نمی‌دهند. این مسئله بسیار مهمی است اما لازم به ذکر است چون با توجه به اینکه در فقه پولی و بانکی ‌ما بستر این پول نامشخص است و پشتوانه ندارد از نظر شرعی نیز داد و ستد آن در داخل کشورما به مشکل بر می‌خورد.

 

۴۹