رفتن به محتوای اصلی
چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹
.

دسته بندی اخبار

دسته بندی عمومی

تلگرام متن‌باز، تلگرام طلایی و هکرهایی با دست‌باز!

پاپسا گزارش می‌دهد

تلگرام متن‌باز، تلگرام طلایی و هکرهایی با دست‌باز!

شبکه‌های اجتماعی، در جوامع امروزی، تعریف مشخصی ندارند. در حقیقت، فلسفه ایجاد آن‌ها، با آن چیزی که به‌صورت فعلی در حال فعالیت است، متفاوت می‌باشد. این شبکه‌ها، آمده بودند تا گره‌ای از مشکلات بشر را باز کنند و کمکی به راحت‌تر شدن زندگی انسان‌ها کنند؛ اما وجود چنین شبکه‌هایی، گرچه توانسته ارتباطات را ساده‌تر و ارزان‌تر نماید، اما چالش‌هایی را نیز پیش روی بشر قرار داده است که تا پیش‌ازاین، شاهد بروز آن‌ها نبوده‌ایم. در حقیقت، امروزه بحران این شبکه‌ها در برخی کشورها، مسئولان را بر آن داشته است تا به هر نحوی که می‌توانند، از میزان محبوبیت آن در بین کاربران بکاهند و کاربران را به سمتی هدایت نمایند که مورد دلخواهشان است.

یکی از اصلی‌ترین اشکالات و معضلات ظهور و بروز شبکه‌های اجتماعی، ایجاد وابستگی و به‌عبارت‌دیگر، ایجاد نوعی اعتیاد به بهره‌برداری از این شبکه‌هاست. انسان‌های امروزی، عادت کرده‌اند که همه گزارش‌های روزمره از زندگی خودشان را در این شبکه‌ها، به اشتراک بگذارند و از این طریق، با دوستان و جمع‌های فامیلی خود در ارتباط باشند. این کار، علاوه بر گسترش چالش‌های امنیتی، سبب شده تا موضوعی به نام حریم خصوصی نیز، تقریباً به خاطره‌ها بپیوندد و جامعه درگیر معضلات تجمل‌گرایی، سستی بنیان خانواده و هزاران چالش تعریف‌نشده دیگر شود.

این مسئله، سبب شد تا ارتباطات آنلاین، به یک عادت روزانه و غیرقابل ترک برای مردم تبدیل شود و عده‌ای از افراد، برای در اختیار داشتن این ارتباطات روزانه، حاضر به پرداخت هرگونه هزینه‌ای، چه مادی و چه معنوی باشند.

ظهور تلگرام در ایران، در کنار تمام بی‌برنامگی‌ها و ایراداتی که قبلاً، به‌تفصیل به آن‌ها پرداخته‌شده است، نوع جدیدی از ارتباطات را در بین مردم، به وجود آورد که تا آن زمان، به‌صورت دست‌وپاشکسته و نیم‌بند، توسط رسانه‌هایی نظیر وایبر، ایجاد شده بود، اما به هر دلیلی، رسانه‌های قبل از تلگرام، نتوانسته بود جایگاه مستحکمی در اذهان عمومی مخاطبان، به خود اختصاص دهند. در مرحله بعدی، تلگرام وابستگی خاصی بین مردم ایجاد کرد، به‌نحوی‌که در بازه‌ای از زمان، مردم به‌جای ردوبدل کردن شماره تلفن، اقدام به جا به جایی آی دی تلگرام با یکدیگر می‌کردند. شاید بتوان ادعا کرد که تلگرام، فرهنگ جدیدی از ارتباطات را در میان گروه‌های مختلف مردم و طبقات اجتماعی گوناگون ایجاد کرد که تاکنون، تجربه آن وجود نداشت.

سوءاستفاده تلگرام از غفلت مسئولین

تلگرام در حالی به بستر اصلی ارتباطاتی مردم ایران و بسیاری از کشورهای دیگر جهان تبدیل شد که سابقه تأسیس پیام‌رسانی مثل سروش، در کشور به حدود شش یا هفت سال گذشته برمی‌گردد. عدم برنامه‌ریزی صحیح و به‌موقع مسئولین و برنامه ریزان، سبب شد تا این پیام‌رسان بی‌نام‌ونشان خارجی، جایگاه مستحکمی در بین مردم پیدا کند و جدا کردن آن از زندگی‌های روزمره، سختی‌های فراوانی با خود به همراه داشته باشد.

در ابتدای مطرح‌شدن موضوع فیلتر شدن تلگرام، استدلال‌هایی مثل شکستن انحصار پیام‌رسان‌های خارجی، کمک به رشد پیام‌رسان‌های بومی، کمک به عدم خروج اطلاعات و سوابق کاربران ایرانی به خارج از کشور، کاهش هزینه‌های اینترنت بین‌المللی و موارد این‌چنینی، به جهت اقناع افکار عمومی در این زمینه مطرح شد، اما به باور برخی صاحب‌نظران، این استدلال‌ها، کافی نبود و نیاز به همراهی جمعیت بیشتری از کاربران، احساس می‌شد.

تلگرام طلایی، جایگزینی برای کاهش تدریجی وابستگی

بعد از پیدایش دو پیام‌رسان هاتگرام و تلگرام طلایی، واکنش‌های فراوانی به این موضوع در داخل کشور انجام شد. شدیدترین نوع این واکنش‌ها، در صحبت‌های معاون دادستان کشور و دبیر کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه، خود را نشان داد. خرم‌آبادی، در صحبت‌های خود، با انتقاد شدید از وزارت ارتباطات، این دو نرم‌افزار را، در حقیقت، دو فیلترشکن داخلی دانست که برای حمایت از تلگرام، تهیه‌شده و در اختیار مردم قرارگرفته‌اند.

اما اصل ماجرای تلگرام طلایی و هاتگرام چه بود؟ به باور بسیاری از کارشناسان، نرم‌افزارهای تلگرام طلایی و هاتگرام، آمده‌اند تا خلأ ناشی از حذف ناگهانی تلگرام، باعث ایجاد تنش در بین کاربران نشود. در حقیقت، این دو نرم‌افزار آمده‌اند تا به‌صورت گام‌به‌گام، کاربران را از عادت به وجود آمده در زمینه تلگرام، جدا کنند و گام‌به‌گام، به سمت پیام‌رسان‌های بومی هدایت کنند.

ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی در پاسخ به سؤالی، مبنی بر حمایت صورت گرفته از فعالیت نسخه‌های فارسی تلگرام در کشور گفت: «در حقیقت ما از ابتدا در سیاست‌های خروج از انحصار تلگرام دوران گذاری را برای فعالیت نسخه‌های فارسی این شبکه در کشور قائل شدیم و پذیرفتیم که شبکه‌های هاتگرام و تلگرام طلایی بدون فیلتر چندماهی در کشور فعال باشند.»

تلگرام طلایی چه ویژگی‌هایی دارد؟

تلگرام طلایی یا طلگرام یکی از نسخه‌های غیررسمی تلگرام است که پس از فیلتر شدن این پیام‌رسان محبوب، گسترش قابل‌توجهی در میان کاربران ایرانی داشته است. تلگرام طلایی، با استفاده از ویژگی متن‌باز (Open Source) بودن نسخه اصلی تلگرام به وجود آمد. عمده نرم‌افزار‌های متن‌باز، این فرصت‌ را در اختیار سایر برنامه نویسان می‌گذارند تا با تغییر نسخه اصلی و ایجاد تغییرات دلخواه در برنامه، اشکالات نسخه اصلی را رفع و به توسعه آن کمک کنند. فلسفه وجود نرم‌افزار‌های متن‌باز نیز همین است. گاهی سرویس‌هایی که نسخه‌های متن‌باز اپلیکیشن خود را منتشر می‌کنند، از تغییراتی که برنامه نویسان ایجاد کرده‌اند برای انتشار نسخه‌های رسمی بعدی ایده‌برداری می‌کنند. موبوگرام، تلگرام طلایی، صورتی و بسیاری دیگر از جمله نسخه‌های غیررسمی تلگرام هستند که بعضاً قابلیت‌های درخور توجه‌ به آن‌ها افزوده شده است.

بررسی پیام‌رسان تلگرام طلایی یا طلگرام؛ یک نسخه غیررسمی اما با افزودنی‌های فراوان

پس از راه‌اندازی اپلیکیشن، در بدو ورود نکته‌ای جالب به چشم می‌خورد. امکان استفاده از زبان فارسی برای منو و سایر نوشته‌های رابط کاربری در تلگرام طلایی وجود دارد. تلگرام طلایی این امکان را برای کاربران خود مهیا می‌کند تا از زبان فارسی برای محیط کاربری و منو‌های خود استفاده کنند.

شش تب جدید در این پیام‌رسان به نسبت نسخه اصلی تلگرام افزوده شده است که با استفاده از آن می‌توان چت‌های خصوصی (Private Chat)، گروه‌های معمولی، سوپر گروه‌ها، کانال‌ها را دسته‌بندی کرد. در تب اول همه کانال‌ها و گروه‌ها مشابه تلگرام وجود‌ دارد. همچنین در آخرین تب می‌توانید، چت، گروه و یا کانال موردعلاقه خود را جدا کنید. این قابلیتی است که در موبوگرام، نسخه غیررسمی دیگر تلگرام، نیز وجود دارد. امکان جدا کردن چت‌ها، کانال‌ها و گروه‌ها دیگر قابلیتی است که در تلگرام طلایی گنجانده شده است. به‌علاوه کاربران می‌توانند چت، کانال یا گروه‌های موردعلاقه خود را در بخشی جداگانه دسته‌بندی کنند.

 در پایین صفحه، سه گزینه وجود دارد که امکانات جالبی و کاربردی را در پیش روی کاربر قرار می‌دهد. گزینه اول تلگرام، دومی داغ‌ترین‌‌ها و سومی جستجو در کانال‌ها. داغ‌ترین‌ها، عنوان بخشی است که در جدیدترین آپدیت تلگرام طلایی به آن افزوده شده است. در این قسمت داغ‌ترین اخبار و پربازدید‌ترین مطالب جای‌جای تلگرام و بعضاً حتی دیده‌شده از اینستاگرام، جمع‌آوری می‌شود. در بخش جستجو در کانال‌ها، با استفاده از این گزینه می‌توانید عبارت موردنظر خود را در میان کانال‌های تلگرام جستجو کنید.

امکانات افزوده شده در تلگرام طلایی

مانند سایر نسخه‌های غیررسمی تلگرام، امکانات افزوده‌شده‌ای در تلگرام طلایی نیز وجود دارد که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

چت‌ها، گروه‌ها و کانال‌ها: درست مانند تلگرام امکان ارسال ایموجی، استیکر و گیف وجود دارد. یک امکان افزوده‌شده دیگر قابلیت «رفتن به اولین پیام» در گفتگو‌های خصوصی و گروه‌هاست است. به‌علاوه کاربران می‌تواند در چت‌ها خصوصی و گروه‌ها تمام تاریخچه گفتگو را حذف کنند. امکان ساخت کانال، گروه، چت محرمانه، پیام صوتی و تصویری از دیگر قابلیت‌های تلگرام طلایی است که به‌واسطه اتصال به سرور تلگرام مهیا شده است.

آیدی‌یاب: کاربران می‌توانند در منوی تلگرام طلایی با انتخاب گزینه «آیدی‌یاب» تنها با داشتن آی‌دی دوستان و آشنایان خود و بدون داشتن شماره موبایل آن‌ها به دوستان خود دسترسی داشته باشند.

قالب دهی: کاربران می‌توانند با تغییر رنگ‌ها در داخل برنامه، قالب تلگرام موردنظر خودشان را به وجود آورند. در بخش قالب دهی امکان ایجاد قالب جدید، انتخاب قالب پیش‌فرض و استفاده از رنگ‌های جدید برای قالب وجود دارد.

 

متن‌باز بودن تلگرام طلایی، دست هکرها را نیز بازخواهد گذاشت!

همان‌قدر که برنامه نویسان امکان تغییر و پی بردن به نقص‌های اپلیکیشن‌های متن‌باز را دارند، هکر‌ها نیز از چنین توانایی برخوردار هستند. هکرها می‌توانند بدافزار‌ها و سایر سرویس‌های جانبی را در اپلیکیشن‌ها مختلف اضافه کنند و در اختیار مخاطبان عام قرار دهند. برخی از بدافزارهای منتشرشده توسط هکرهای کلاه‌سیاه، شباهت بسیار زیادی با نسخه اصلی تلگرام دارند. حتی درمواردی نسخه ویرایش شده و حجم فایل نیز عیناً شبیه به فایل APK تلگرام بوده است. پس از اجرای فیلترینگ تلگرام در ایران، کاربران بسیاری به سمت استفاده از نسخه‌های غیررسمی آن روی آوردند؛ اما هجوم کاربران به سمت استفاده از پیام‌رسان تلگرام طلایی، صرفاً نمی‌تواند دلیلی مبنی بر امن بودن این نرم‌افزار باشد.

عطش برخی از کاربران برای استفاده از تلگرام طلایی، قطعاً سبب خواهد شد تا سوءاستفاده گران هم چشم طمع به این دو نرم‌افزار ایرانی داشته باشند و بخواهند از آب گل‌آلود به وجود آمده، طعمه خود را صید کنند. البته نمی‌توان به‌صورت صد در صد، امنیت چنین پیام‌رسان‌هایی را زیر سؤال برد، اما با توجه به اینکه ابهامات فراوانی نیز در زمینه دو پیام‌رسان ایرانی تلگرام طلایی و هاتگرام وجود دارد، به‌صورت تضمینی هم نمی‌توان از امن بودن آن‌ها صحبت کرد.

رجوع به اسناد بالادستی در زمینه مدیریت فضای مجازی کشور، می‌تواند در این مورد، گره‌گشای بسیاری از چالش‌های موجود در کشور باشد. بسیاری از کاربران، هنوز در انتخاب پیام‌رسان بومی کارآمد و موردعلاقه خود، دچار تردیدند و این مسئولین اداره‌کننده کشور در فضای مجازی هستند که باید برای رفع ابهام کاربران، آستین‌های همتشان را بالا بزنند. عده‌ای معتقدند که بهتر بود به‌جای پرداختن به چند پیام‌رسان، یک پیام‌رسان موردتوجه قرار می‌گرفت و سرمایه‌گذاری‌های کافی در این پیام‌رسان، موجب رشد کیفیت و ارتقای خدمات آن‌ها می‌شد. عده‌ای نیز معتقد بودند که این کار، مجدداً باعث ایجاد انحصار می‌شد و باید با متنوع کردن فضا، زمینه حضور همه سلیقه‌ها را در فضای شبکه‌های اجتماعی بومی، فراهم کرد.

تجربه چند ماهی که از فیلتر کردن تلگرام گذشته است، می‌تواند در این زمینه، کمک شایانی به حل مشکلات نماید. تقریباً تمام شبکه‌های اجتماعی داخلی، آزمون خود را پس داده‌اند و نقاط قوت و ضعف‌های آن‌ها هویدا شده است؛ اما کاربران هنوز نمی‌دانند که دقیقاً از فضای شبکه‌های اجتماعی داخلی چه می‌خواهند و هنوز عده‌ای از آن‌ها، با سردرگمی، بین تلگرام طلایی بدون فیلترشکن و تلگرام اصلی با فیلترشکن، مردد مانده‌اند.

این انتظار از همه دست‌اندرکاران فضای مجازی کشور وجود دارد که با کنار گذاشتن نظرات متفاوت و ایجاد یک دستگی و یک رأیی، مردم را نیز از این فضای ابهام‌آمیز خارج کرده و به سمت و سویی مشخص هدایت کنند. همان‌طوری که پیش‌تر از نیز گفته شد، وجود تلگرام طلایی یا هاتگرام و حواشی پیرامون آن، سبب شده است تا اصل موضوع حمایت از پیام‌رسان‌های بومی و مدیریت کشور در زمینه دستیابی به اهداف سند بالادستی فضای مجازی، به حاشیه رفته است و مقامات مسئول در این زمینه، صرفاً به دنبال یافتن مسئول و مدیر تلگرام طلایی هستند.

تلگرام طلایی، با مجوز یا بدون مجوز، در حال فعالیت است و توانسته در چنین شرایطی، حجم بالایی از مخاطبان را به خود اختصاص دهد. این موضوع، هم می‌تواند یک هشدار باشد و هم می‌تواند یک فرصت در اختیار مسئولین داخلی قرار دهد. تلگرام طلایی، ثابت می‌کند که کاربران ایرانی، در بسیاری از موارد، صرفاً به دنبال بهره‌برداری از یک شبکه خوب هستند و اینکه این شبکه به کدام نهاد یا سازمان دولتی وابسته است، برای آن‌ها اهمیتی ندارد. از سویی، ادامه فعالیت حجم بالایی از کاربران ایرانی در این شبکه، با وجود پیدایش شبکه‌های رنگارنگ بومی، می‌تواند هشداری برای مدیران این شبکه‌های داخلی و لزوم تغییر راهبرد، در ادامه فعالیت‌های آن‌ها باشد.

 

۴۹