رفتن به محتوای اصلی
چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹
.

دسته بندی اخبار

دسته بندی عمومی

تهدید ناتو به پاسخ جمعی به حمله سایبری احتمالی از سوی روسیه

تهدید ناتو به پاسخ جمعی به حمله سایبری احتمالی از سوی روسیه

دبیرکل ناتو گفت، در صورت حملات سایبری جدی روسیه به هر یک از اعضای این سازمان، بروکسل اصل دفاع جمعی در برابر تهدیدات امنیتی را اعمال خواهد کرد.

      "ینس استولتنبرگ" دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در مصاحبه‌ای هشدار داد که کشورهای عضو این پیمان ممکن است درباره اعمال ماده ۵ اساسنامه این سازمان درباره دفاع جمعی در صورت حملات سایبری جدید از طرف روسیه به هر یک از متحدان ناتو، تصمیم گیری کنند.

وی افزود: «این مسئله به طور خودکار انجام نشده و بستگی به شدت حملات سایبری خواهد داشت.ضمن اینکه بطور همزمان توان دفاع سایبری کشورهای عضو ناتو را نیز تقویت خواهیم کرد.»

دبیر کل ناتو همچنین یادآور شد که چند سال قبل نیز کشورهای عضو ناتو تصمیم گرفتند تا ماده ۵ اساسنامه این سازمان را در صورت تهدید جدی از سوی روسیه به اجرا بگذارد. این مسئله نه تنها شامل تسلیحات متعارف، بلکه حملات سایبری نیز می‌شود.

 

لازم به ذکر است، در ماده ۵ اساسنامه ناتو تصریح شده است که حمله نظامی به هر یک از کشورهای عضو این پیمان، به منزله حمله به تمامی این کشورها خواهد بود و اعضای ناتو حق دارند به دفاع جمعی در برابر این حملات مبادرت ورزند.

۴۹