رفتن به محتوای اصلی
یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹
.

دسته بندی اخبار

دسته بندی عمومی

توقف فعالیت شبکه اجتماعی Google+ پس از افشای اطلاعات کاربران

توقف فعالیت شبکه اجتماعی Google+ پس از افشای اطلاعات کاربران

گوگل اعلام کرده است که بدلیل وجود یک باگ API، که اطلاعات شخصی بیش از ۵۰۰ هزار حساب‌کاربری Google+ را افشا کرده است، شبکه اجتماعی Google+ را متوقف خواهد کرد.

در حالی که هیچ مدرکی مبنی بر این که این اشکال تاکنون مورد سوء استفاده قرار گرفته است، وجود ندارد، اما پیچیدگی حفاظت و مدیریت یک شبکه اجتماعی مانند Google+، چندان منطقی نیست، زیرا تعداد کمی از کاربران عملا از این سرویس استفاده می کنند. به گفته گوگل، ۹۰ درصد نشست‌های کاربری کمتر از ۵ ثانیه هستند.

پس از بررسی کد APIهای Google+، گوگل اعلام کرد که آنها باگی را کشف کردند که منجر به افشا اطلاعات خصوصی حساب‌های Google+ می‌شود. این باگ به برنامه‌های نصب شده توسط کاربر اجازه می‌دهد تا از API استفاده کنند و به اطلاعات غیر عمومی متعلق به دوستان کاربر، دسترسی داشته باشند، اطلاعاتی از جمله نام صاحب حساب، آدرس ایمیل، شغل، جنسیت و سن.

از آنجایی که لاگ‌ها و گزارشهای API سرویس Google+ تنها برای دو هفته آخر ذخیره می‌شوند، امکان تشخیص سوء استفاده از API وجود ندارد. گوگل می‌توانست هنگام دسترسی به لاگ‌ها، در حین دو هفته که داده‌ها موجود بودند، سوء استفاده‌ها را شناسایی کند.

 این باگ بین ۲۰۱۵ تا مارچ ۲۰۱۸ وجود داشته و گوگل آن‌را کشف و برطرف کرده است. کمیته‌ای در داخل گوگل تصمیم بر عدم افشای باگ گرفتند، با اینکه آن‌ها مطمئن نبودند از داده‌ها سوء استفاده شده است یا نه.

Wall Street Journal گزارش کرده است که آنها یادداشتی را دریافت کرده٬اند که توسط کارکنان حقوقی و سیاست‌گذاری گوگل تهیه شده است. در این یادداشت آمده است که افشای نشت اطلاعات می‌تواند منجر به بررسی ادارات نظارتی دولتی شود. همچنین در آن آمده است که افشای اطلاعات این رویداد منجر به انجام مقایسه‌هایی با افشای اطلاعات فیسبوک به شرکت Cambridge Analytica می‌شود، در نتیجه مداخله مستقیم ادارات نظارتی انجام خواهد شد.

 

یک سخنگو گوگل اعلام کرده است که دفتر حفاظت از حریم شخصی و اطلاعات گوگل احساس کرده که بدلیل نرسیدن اهمیت موضوع به حد آستانه مورد نظر، نیازی به افشا آن نبوده است.

۴۹