رفتن به محتوای اصلی
شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸
.

دسته بندی اخبار

دسته بندی عمومی

ثبت ماهانه ۱۰ میلیون تراکنش در مرکز ملی تبادل اطلاعات

ثبت ماهانه ۱۰ میلیون تراکنش در مرکز ملی تبادل اطلاعات

سرپرست معاونت دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات، در گزارشی از انجام ۳۷ میلیون استعلام در مرکز ملی تبادل داده‌ها در پنج ماهه نخست سال جاری و پیش‌بینی انجام ماهانه ۱۰۰ میلیون تراکنش با اتصال تمام دستگاه‌ها به مرکز ملی تبادل داده‌ها خبر داد.

  حمیدرضا هادی‌پور با اشاره به ارتقای ۲۰ رتبه‌ای ایران در شاخص دولت الکترونیکی در جهان، گفت: در طول برنامه ششم توسعه باید ۳۰ رتبه در شاخص دولت الکترونیکی ارتقاء داشته باشیم، این در حالی است که فقط در دو سال نخست این برنامه ۲۰ رتبه ارتقاء داشته‌ایم.

 

وی راه‌اندازی و پشتیبانی فنی و زیرساختی سامانه انتشار دسترسی آزاد به اطلاعات را یکی از اقدامات در حوزه دولت الکترونیکی عنوان کرد و افزود: از ۱۲۴۷ دستگاه شناسایی‌شده در قوای سه‌گانه کشور، ۴۵۲ دستگاه به این سامانه متصل شده‌اند.

 

هادی‌پور با بیان اینکه تا پایان مردادماه ۵۵۹۶ نفر از شهروندان عضو این سامانه هستند، گفت: ۲۹۱۸ درخواست در این سامانه ثبت شده و از این تعداد ۲۴۴۵ پاسخ ارائه شده است. به‌طور متوسط در ماه بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ نفر عضو سامانه انتشار دسترسی آزاد به اطلاعات می‌شوند.

 

سرپرست معاونت دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات، سامانه ملی کاتالوگ و داده‌های باز را یکی دیگر از اقدامات وزارت ارتباطات در حوزه دولت الکترونیکی عنوان کرد و گفت: مفهوم داده‌های باز به این صورت است که داده‌های قابل انتشار که برای شهروندان و کسب‌وکارها می‌تواند ارزش افزوده ایجاد کند، در جایی شناسایی شود و هدف ما ایجاد یک زیرساخت مشترک برای به اشتراک‌گذاری داده‌های باز و تولیدشده توسط سازمان‌های متولی است، البته داده‌های باز به معنی رایگان بودن این داده‌ها نیست.

 

وی افزود: تاکنون ۱۷۰ کاربر از ۲۱ دستگاه که اطلاعات خود را در این سامانه بارگذاری کرده‌اند، بیش از ۲۷۳ رکورد اطلاعاتی دریافت کرده‌اند.

 

هادی‌پور یکی دیگر از اقدامات وزارت ارتباطات در حوزه دولت الکترونیکی را آغاز به کار مرکز ملی تبادل اطلاعات عنوان کرد و افزود: مرکز ملی تبادل به صورت مستقیم به شهروندان خدمت ارائه نمی‌کند بلکه در این مرکز با اشتراک‌گذاری اطلاعات و داده‌ها توسط دستگاه‌های ارائه‌کننده خدمت، شهروندان در مراجعه به دستگاه‌ها برای دریافت مجوزها و استعلامات نیاز به رفت و آمد بین دستگاه‌ها ندارند و داده‌ها به‌صورت الکترونیکی بین دستگاه‌ها تبادل شده و به سرعت پاسخ داده می‌شود.

 

وی با اعلام اینکه در پنج ماهه نخست سال جاری بیش از ۳۷ میلیون استعلام از طریق مرکز تبادل انجام شده است، تصریح کرد: در سال گذشته، بیش ۱۰۳ میلیون تراکنش در مرکز ملی تبادل انجام شده و هم‌اکنون نیز با اتصال ۱۹۰ دستگاه به مرکز ملی تبادل، ماهانه به ۱۰ میلیون تراکنش رسیده‌ایم که درصورت حضور تمام دستگاه‌ها در این مرکز، پیش‌بینی می‌شود که تعداد تراکنش‌های ماهانه به ۱۰۰ میلیون برسد.

 

سرپرست معاونت دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات، افزود: تاکنون ۳۵۹ خدمت در این مرکز پیاده‌سازی شده که در این میان ثبت احوال، سازمان تنظیم مقررات، وزارت اقتصاد و شرکت ملی پست، بیش‌ترین خدمات را در سال ۹۷ از طریق مرکز ملی تبادل داده‌ها ارائه کرده‌اند.

 

وی یکی دیگر از اقدامات وزارت ارتباطات در حوزه دولت الکترونیکی را درگاه ملی خدمات دولت هوشمند عنوان کرد و گفت: این درگاه با هدف استانداردسازی و مدیریت یکپارچه ارائه خدمات دولت به مردم راه‌اندازی شده است و در سال ۱۳۹۷ بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار بازدید داشته و ۷۱۸ خدمت ارایه کرده است. امیدواریم تا پایان سال جاری به ۱۷۰۰ خدمت و ۱۵۰ سرویس و میانگین ۳۰۰ هزار کاربر در ماه برسیم.

 

وی کارپوشه ملی ایرانیان را خدمت دیگر در حوزه دولت الکترونیکی بیان کرد و گفت: این کارپوشه بستری امن و قابل اعتماد برای ارسال تمام اعلان‌ها و پاسخ به درخواست‌ها به صورت یکپارچه و اختصاصی از طرف دستگاه‌های ارائه‌کننده خدمات است که منحصرا برای هر فرد ایرانی ایجاد می‌شود. هم اکنون این سامانه ۳۵ هزار کاربر و ۱۳ دستگاه فعال دارد و برای ارائه در کل کشور با چند میلیون کاربر را نیز قابلیت دارد.

 

سرپرست معاونت دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات، یکی دیگر از خدمات مهم در حوزه دولت الکترونیکی را دولت همراه معرفی کرد و افزود: به دنبال تحقق شعار «خدمات دولت همه وقت و همه جا در دستان مردم» هر فرد در گوشی همراه خود در هر مکان و زمان امکان دریافت خدمات را دارد و از اردیبهشت سال جاری نیز تاکنون بیش از ۹۰ هزار اپلیکیشن دولت همراه نصب شده است و ۳۵ هزار کاربر فعال، ۶۱ خدمت را دریافت می‌کنند و تعداد استفاده از خدمات در مردادماه به یک میلیون و۱۴۰ هزار رسیده است.

 

وی، به سامانه جمع‌نویسی به عنوان یکی دیگر از برنامه‌های دولت الکترونیکی اشاره کرد و گفت: از طریق این سامانه شهروندان می‌توانند در تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی از طریق دریافت نظرات و اشتراک‌گذاری آن‌ها، در تدوین طرح‌ها و لوایح مشارکت داشته باشند که به طور مثال تدوین لایحه صیانت و حفاظت از داده‌ها در فضای مجازی از طریق همین سامانه انجام شد و به جمع‌بندی رسید.

 

هادی‌پور، از راه‌اندازی رسمی سامانه مصوبات فناوری اطلاعات و ارتباطات (مصفا) در آینده نزدیک به عنوان یکی دیگر از برنامه‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در این حوزه خبر داد و افزود: با هدف شفاف‌سازی قوانین و مقررات فناوری اطلاعات و در دسترس بودن برای همگان، تمام مصوبات و مقررات مربوط به این حوزه در این سامانه ارایه می‌شود.

 

همچنین سرپرست معاونت دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات، راه‌اندازی پیشخوان مجوزهای کسب و کار را یکی از برنامه‌های حوزه دولت الکترونیکی معرفی کرد و گفت: پیشخوان مجوزهای کسب‌وکار در قالب سامانه‌هایی با عنوان‌های سامانه «دادور» برای دریافت شکایات در این حوزه و سامانه نما که نقشه ملی استعلامات مجوزهای کسب‌وکار است، در کنار مرکز ملی تبادل داده‌ها با هدف ایجاد پنجره واحد صدور مجوز کسب‌وکارها و با همکاری وزارت اقتصاد به زودی راه‌اندازی می‌شود.

۴۹