رفتن به محتوای اصلی
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷
.

دسته بندی اخبار

دسته بندی عمومی

جنگ سایبری واقعیت دنیای فناوری‌محور / مجلس آماده همکاری با قرارگاه پدافند سایبری در تدوین قوانین

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌وگو با پاپسا مطرح کرد

جنگ سایبری واقعیت دنیای فناوری‌محور / مجلس آماده همکاری با قرارگاه پدافند سایبری در تدوین قوانین

حسن‌بیگی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه جنگ سایبری واقعیت دنیای فناوری‌محور است، گفت: مجلس آماده همکاری با قرارگاه پدافند سایبری در تدوین قوانین مورد نیاز است.

ابوالفضل حسن بیگی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌و‌گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی قرارگاه پدافند سایبری کشور (پاپسا) گفت: یکی از ابزارهایی که  استکبار جهانی به آن مجهز شده و از آن به نحو مطلوب به نفع خود استفاده می‌کند حضور در فضای مجازی و سیستم الکترونیک است. لذا ما شاهد هستیم، امریکا و رژیم صهیونیستی همواره از این طریق در کشورهای گوناگون حضور پیدا می کنند و اختلالاتی را به وجود می آورند.

 

وی افزود:کشورهای غربی از طریق فضای سایبری در افکار عمومی، اقتصاد، امنیت ملی، اقدامات بانکی، سیستم فرهنگی و تبلیغاتی همواره اقداماتی را انجام می دهند. 

 

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: طبیعتا موضوع سایبری یکی از نکاتی است که توجه همگان را به خود معطوف کرده است زیرا با استفاده از این تکنولوژی حتی در مسائل شخصی و حساب بانکی مردم حضور پیدا می‌کنند و در کمال بی‌رحمی در محیط زندگی مردم نفوذ کرده و اختلالات و اختلافاتی را ایجاد می‌کنند.

 

حسن بیگی تصریح کرد: در بحث نظامی، با ورود به سیستم‌های نظامی و امنیتی از این ابزار در جنگ و عملیات روانی به نفع خود بهره می‌برند پس کشورهایی که قادرند با حملات سایبری برخورد کنند و از زمین، کیان، حرمت، ملت و کشورشان دفاع کنند آسیب کمتری را متحمل می‌شوند اما کشورهایی که توانایی برخورد با تهاجم را ندارند ضرر می‌کنند و آسیب ‌ای فراوانی به زندگی مردم، افکار عمومی و شرایط جامعه به وجود می‌آورد. 

 

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس خاطرنشان کرد: همانگونه که مقام معظم رهبری دستور فرمودند ما باید به همه ی ابزارها مسلط شویم و کشورمان را از هجوم دشمن نجات دهیم. در این رابطه سازمانی تشکیل شد که پیش‌بینی‌ها و پیشگیری‌های مناسبی را انجام داد، سازمان پدافند غیرعامل از توانایی بالایی برخوردار است و در رصد تهدیدات بالقوه و بالفعل موفق عمل کرده است و این تهدیدشناسی در بعد سایبری قابل توجه و تحسین است.

 

حسن بیگی با تاکید بر اینکه صیانت از داده‌های حیاتی کشور همچون بانک‌های اطلاعاتی اقتصادی بدون پدافندسایبری معنی ندارد، گفت: پدافند سایبری باید روزبه روز تقویت شود و مسئولان این امر باید تلاش کنند تا خود را به آخرین دانش روز مسلح کند.

 

عضو کمیسیون امنیت ملی با تاکید بر اینکه در حوزه قانون‌گذاری مجلس آمادگی برآورده کردن نیازهای پدافند سایبری در کمترین زمان ممکن را داراست، تاکید کرد: البته قوانین خوبی در این زمینه وجود دارد که می‌تواند به نیازهای سازمان پدافند غیرعامل پاسخ دهد.

 

بیگی ادامه داد:‌ مهم‌ترین موضوعی که اکنون در مجلس به دنبال آن هستیم این است که همه الزامات سازمان پدافند غیر عامل از سوی دستگاه‌های اجرایی رعایت شده و ابعاد مالی آن تخصیص پیدا کند..

 

وی در پایان با تاکید بر اینکه دشمن جنگ سایبری را یکی از حوزه‌های اصلی اقدام علیه جمهوری اسلامی قلمداد کرده است، افزود: باید برنامه‌ریزی دقیق و مدونی برای مقابله با این دشمنی آشکار آمریکایی‌ها در دستور کار داشته باشیم که مسئولیت اصلی آن با سازمان پدافند غیرعامل و قرارگاه پدافند سایبری کشور است.

۴۹