رفتن به محتوای اصلی
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷
.

دسته بندی اخبار

دسته بندی عمومی

حملات باج‌افزاری به یکی از بزرگترین شرکت‌های کشتیرانی

حملات باج‌افزاری به یکی از بزرگترین شرکت‌های کشتیرانی

شرکت COSCO حملات باج افزاری را گزارش کرده است که علاوه بر امریکا، در شبکه های این غول کشتیرانی در کشورهای آرژانتین، برزیل، کانادا، شیلی، پاناما، پرو و اروگوئه منتشر شده است. این اطلاعات توسط Lloyds List منتشر شده است که همچنین اعلام کرده است که مشتریانی در انگلستان و ترکیه نیز با مشکلاتی روبرو شده اند. این حمله سایبری به بزرگترین شرکت حمل و نقل دریایی از نظر وزن بار، باعث از کار افتادن ایمیل ها و شماره های تماس شده است و این شرکت را وادار به انتشار ایمیل های جایگزین Yahoo کرده است.

COSCO در روز پنج شنبه در بیانیه جداگانه‌ای اعلام کرد که اقدامات پیشگیرانه‌ای برای جدا کردن شبکه‌های داخلی برای انجام بازرسی‌های فنی در مقیاس جهانی انجام داده است و افزود که نرم افزارهای تحت شبکه در خارج از آمریکا در روز چهارشنبه بازیابی شدند. 

این شرکت در وبسایت خود اعلام کرد که فرایند رزرو از طریق ایمیل های Yahoo انجام می پذیرند اما در حین دوره از کار افتادن شبکه، بارهای خطرناک (بارهای قابل اشتعال، اسیدی، سمی و ...)، ویژه و با اندازه های غیر استاندارد را قبول نمی کند. کارشناسان امنیت سایبری حوزه حمل و نقل دریایی معتقدند که اگرچه COSCO به این حمله به سرعت واکنش نشان داده است، اما ویروس استفاده شده ممکن است برای مدتی در سیستم ها باقی مانده باشد و در نتیجه ممکن است به سیستم های دیگر مانند سیستم های ساحلی و کشتی نفوذ کرده باشد. کارشناسان توصیه کرده اند که پاکسازی کامل سیستم ها از این حمله باید تایید شود.

جزئیات بیشتری از نوع باج افزار COSCO افشا نشده است، اما این حمله یکسال پس از حمله باج افزار NotPetya به Maersk Line، شرکت خصوصی کشتیرانی دانمارکی، انجام شده است. حمله این باج افزار به شرکت دانمارکی هزینه ای بالغ بر ۳۰۰ میلیون دلار را به این شرکت تحمیل کرد. این حمله شرکت Maersk Line را وادار کرد تا ساختار فناوری اطلاعات خود را به طور کلی تغییر دهد و برای ۱۰ روز از فرایندهای دستی استفاده کند. طی این ۱۰ روز، آنها ۴۰۰۰ سرور جدید، ۴۵۰۰۰ رایانه جدید و ۲۵۰۰ برنامه را نصب کردند.

۴۹