رفتن به محتوای اصلی
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷
.

دسته بندی اخبار

دسته بندی عمومی

خانواده‌ها آسیب‌های بازی‌های رایانه‌ای بر کودکان را جدی بگیرند

خانواده‌ها آسیب‌های بازی‌های رایانه‌ای بر کودکان را جدی بگیرند

رئیس پلیس فتا استان مرکزی گفت: امروزه اکثر کودکان به سمت بازی‌های رایانه‌ای گرایش دارند که پیشرفت این بازی‌ها در ایران بازار اسباب‌بازی و لوازم سمعی و بصری را به تسخیر خود درآورده است.

سرگرد احسان آنقی در تشریح این خبر گفت: بازی‌های رایانه‌ای پدیده‌ی نوظهور دانش بشری است که تقریباً در همه‌ سطوح زندگی انسان حضور یافته و همچون دیگر دستاوردهای بشر دارای دو جنبه است که جنبه مثبت آن استفاده صحیح در کارها و کمک به رشد و سعادت بشر بوده و جنبه منفی آن استفاده غلط است که معمولاً جز در موارد علمی و شغلی از آن استفاده می‌شود.

وی ادامه داد: آسیب‌های جسمانی به فرد را می‌توان از نخستین آسیب بازی‌های رایانه‌ای نام برد، آنجایی که کودکان چنان غرق بازی رایانه‌ای شده و به دلیل خیره شدن مداوم به صفحه‌ نمایش رایانه چشمانشان به‌شدت تحت‌فشار نور قرار می‌گیرد و باعث آسیب رسیدن به سیستم بینایی آن‌ها می‌گردد. همچنین به دلیل این‌که کودک در یک وضعیت ثابت تا ساعت‌ها می‌نشیند، ستون فقرات و استخوان‌ بندی او دچار مشکل می‌شود.

اين مقام ارشد انتظامي خاطرنشان کرد: مهم‌ترین مشخصه بازی‌های رایانه‌ای حالت اکشن و هیجانی بودن اکثر آن‌هاست و این‌که فرد برای رسیدن به مرحله‌ بعدی بازی بایستی با نیروهای به‌ اصطلاح دشمن بجنگد که استمرار چنین بازی‌هایی کودکان را پرخاش‌گر و ستیزه‌جو بار می‌آورد.

وی افزود: کودکانی که پیوسته و مدام مشغول بازی‌های رایانه‌ای هستند درون‌گرا شده و در جامعه منزوی و در برقراری ارتباط اجتماعی با دیگران دچار مشکل می‌گردند که نتیجه آن جدا شدن کودک از گروه همسالان و سرآغازی برای بروز ناهنجاری‌های دیگراست.

رئیس پلیس فتا استان مرکزی ادامه داد: به دلیل جاذبه‌ مسحورکننده‌ای که این بازی‌ها دارد، بچه‌ها وقت و انرژی زیادی را صرف بازی با آن می‌کنند، حتی بعضی از کودکان صبح، زودتر از وقت معمول بیدار می‌شوند تا قبل از مدرسه کمی بازی کنند که استفاده مدام از این بازی‌ها افت تحصیلی را به دنبال دارد.

 

سرگرد آنقی در پایان به شهروندان توصیه کرد: والدین زمان بیشتری را به کودک و نوجوان خود اختصاص بدهند، هرچه قدر وقت گذاری و ارتباط صحیح بین والدین و فرزندان بیشتر باشد زمینه چنین بازی‌هایی کمتر فراهم می‌شود، همچنین بهتر است که والدین همراه فرزندان خود به باشگاه‌ها و میادین ورزشی بروند و به کارهای موردعلاقه آن‌ها بپردازند تا انرژی عصبی و روانی آنان تخلیه‌شده و توجهشان از بازی‌های رایانه‌ای منحرف گردد.

۴۹