رفتن به محتوای اصلی
جمعه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸
.

دسته بندی اخبار

دسته بندی عمومی

درگیر جنگ سایبری هستیم

معاون فنی قرارگاه پدافند سایبری کشور:

درگیر جنگ سایبری هستیم

مهندس هادی کریمی در همایش پدافند سایبری در ملایر اظهار داشت: یکی از تهدیدهای کنونی، تهدیدهای سایبری است و در هشت ماه اخیر با وجود تلاش‌های فراوان برای حمله به فضاهای سایبری ما، این حمله‌ها ناکام مانده است و سازمان ماموریت خود را برای مصون و امن نگاه داشتن زیرساخت‌های کشور به خوبی انجام داد.

مهندس هادی کریمی در همایش پدافند سایبری در ملایر اظهار داشت: یکی از تهدیدهای کنونی، تهدیدهای سایبری است و در هشت ماه اخیر با وجود تلاش‌های فراوان برای حمله به فضاهای سایبری ما، این حمله‌ها ناکام مانده است و سازمان ماموریت خود را برای مصون و امن نگاه داشتن زیرساخت‌های کشور به خوبی انجام داد.

وی با بیان اینکه در هشت سال گذشته مشکل خاصی در حوزه زیرساخت سایبری کشور نداشتیم، بازدارندگی، کاهش آسیب‌پذیری، تداوم فعالیت‌های ضروری، ارتقای پایداری ملی و تسهیل مدیریت بحران در مقابل اقدامات خصمانه و تهدیدها را از جمله اقدامات غیرمسلحانه سازمان پدافند غیرعامل برشمرد.

معاون فنی قرارگاه پدافند سایبری کشور با تاکید بر اینکه زیرساخت‌های کشور را باید در مقابل حمله‌های سایبری مصون و امن نگه داریم افزود: مراکز و زیرساخت‌های حیاتی، حساس و مهم کشور برای ما بسیار حائز اهمیت است.

وی تمرکز بر روی ۲ موضوع مهم تهدیدهای خارجی و آسیب‌پذیری زیرساخت‌های حیاتی و حساس را در اولویت دانست و اظهار داشت: در حال حاضر تهدیدهای نظامی در کشور به طور قابل ملاحظه‌ای مرتفع شده است و جنگ نظامی کنونی، ساخته و پرداخته فناوری‌های نوین است.

معاون فنی قرارگاه پدافند سایبری کشور به برخی حمله‌های سایبری در کشورهای مختلف و از بین رفتن زیرساخت‌ها اشاره کرد و با بیان اینکه بسیاری از زیرساخت‌ها همچون برق، شبکه پولی و مالی، مخابرات، شبکه حمل و نقل و بهداشت و درمان وابسته به فضای سایبری است، ادامه داد: کار اساسی ما کاهش آسیب‌پذیری و برآورد تهدیدهاست که آسیب به زیرساخت‌های کشور، پیامد ملی به دنبال دارد.

وی در عین حال آنتی‌ویروس‌ها را یکی از این تهدیدها و وابسته به نهادهای امنیتی دنیا دانست و افزود: در پنج سال گذشته اقدامات زیادی روی تولید آنتی‌ویروس‌ها در کشور انجام شد که مزیت‌هایی همچون ساخت آنها توسط جوانان ایرانی و جلوگیری از نشر اطلاعات را دربر دارد.

کریمی فضای سایبری را وابستگی برخی شبکه‌ها همچون شبکه‌های ارتباطی، سامانه‌های رایانه‌ای، کنترل کننده‌های صنایع حیاتی و زیرساخت‌های فناوری اطلاعات به یکدیگر دانست و گفت: برخی زیرساخت‌ها به دیگر زیرساخت‌ها خدمات می‌دهند که نباید دچار آسیب شوند.

معاون فنی قرارگاه پدافند سایبری کشور بر لزوم مصون نگه داشتن سرمایه‌های ملی سایبری تاکید و خاطرنشان کرد: ما امروز در موضع جنگ سایبری هستیم و در حوزه سایبری باید به طور کامل آماده باشیم.

کریمی زیرساخت‌های برق، مخابرات و فناوری اطلاعات را حائز اهمیت دانست و گفت: علاوه بر سایر حوزه‌ها، تمرکز اساسی باید روی این حوزه‌ها باشد.

وی همچنین شناسایی سرمایه‌های ملی سایبری، تعیین سطح اهمیت آنها، رصد و پایش تهدید، استخراج آسیب‌پذیری‌ها، مدیریت مخاطرات و بازیابی را از جمله وظایف چرخه پدافند سایبری عنوان کرد.

معاون فنی قرارگاه پدافند سایبری کشور با بیان اینکه طرح‌های مصون‌سازی زیرساخت‌های کشور را در دست اجرا داریم، بیان کرد: هم‌اکنون با قشر عظیمی از شرکت‌ها و دانشگاه‌های کشور در این زمینه کار می‌کنیم.

کریمی گفت: برای امن کردن یکی از زیرساخت‌های کشور و ساخت تجهیزات آن، با کمک ۹ شرکت و دانشگاه موفق شدیم سومین محصول دنیا را در این زمینه بسازیم.

وی به روزرسانی تجهیزات و حرکت به سمت استفاده از هوش مصنوعی را یک ضرورت در حوزه فضای سایبری برشمرد و افزود: در حوزه اینترنت اشیاء و بلاک‌چین که فناوری را دگرگون می‌کند، در حال اقدام هستیم.

معاون فنی قرارگاه پدافند سایبری کشور خواستار کمک و همراهی دستگاه‌های اجرایی در حوزه مصون‌سازی زیرساخت‌های سایبری و وابسته به سایبر شد و گفت: مدیران هم به سازمان پدافند غیرعامل و هم به زیرساخت‌های حوزه خود کمک کنند.

کریمی همچنین به برپایی پنجمین نمایشگاه صنعت بومی سایبری از ۱۳ تا ۱۶ آذرماه امسال اشاره و بیان کرد: در این نمایشگاه محصولات بومی پدافند سایبری که در کشور ساخته شده است، به نمایش گذاشته می‌شود.

 

۴۹