رفتن به محتوای اصلی
چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸
.

دسته بندی اخبار

دسته بندی عمومی

دسترسی غیرمجاز کارکنان اسنپ‌چت به اطلاعات کاربران

دسترسی غیرمجاز کارکنان اسنپ‌چت به اطلاعات کاربران

برخی کارکنان سابق و کنونی اسنپ‌چت از دسترسی غیرمجاز کارکنان چندین بخش اسنپ‌چت به اطلاعات محرمانه و شخصی کاربران خبر داده‌است.

وب‌سایت مادربورد در گزارشی با استناد به سخنان کارکنان قبلی و فعلی اسنپ‌چت مدعی شد که کارکنان از طریق از ابزاری به نام «اسنپ لیون» می‌توانسته‌اند شماره تماس، آدرس ایمیل، اطلاعات مکانی، تصاویر و ویدئوهای ذخیره‌شده کاربران را ببینند. میزان دقیق سوءاستفاده از این ابزار مشخص نیست، اما به گفته یکی از کارکنان سابق به دفعات محدودی از آن استفاده شده‌است.

به دنبال انتشار این گزارش افشاگرانه، شرکت اسنپ با انتشار بیانیه‌ای به اهمیت حفظ حریم خصوصی کاربران در اپ خود پراخته‌است:تصور اینکه کارکنان از کاربران جاسوسی می‌کنند، بسیار آزاردهنده و کاملا نادرست است. حفظ حریم خصوصی مهم‌ترین مسئله در اسنپ است. ما حجم اندکی از داده‌ها را ذخیره می‌کنیم، اما سیاست‌ها و کنترل‌های دقیقی را برای محدود کردن دسترسی کارکنان به این اطلاعات در نظر گرفته‌ایم. این محدودیت‌ها شامل داده‌های ذخیره‌شده در ابزارهای طراحی‌شده برای مراجع قانونی نیز می‌شود. هر نوع دسترسی غیرمجاز تخطی آشکار از استاندارهای کسب‌وکار است و در صورت شناسایی به‌سرعت با آن برخورد می‌شود.

مادربورد در گزارش خود با چهار نفر از کارکنان سابق و یک کارمند فعلی این شرکت گفت‌وگو کرد که وجود ابزار اسنپ لیون را تایید کرده‌اند. به گفته دو نفر از آنها چندسال قبل به صورت غیر مجاز از اسنپ لیون استفاده شده و مشخص نیست که در حال حاضر نیز چنین مسئله‌ای روی داده‌باشد یا خیر.

فارغ از وسعت و میزان سوءاستفاده از اسنپ لیون، مسئله مهم دسترسی راحت کارکنان بخش‌های مختلف به آن و به‌کارگیری این ابزار برای مسائل غیرمرتبطی نظیر مدیریت اسپم بوده‌است. وجود چنین ابزارهایی یا سوءاستفاده از آنها به اسنپ‌چت محدود نمی‌شود و سال قبل هم فیس‌بوک یکی از کارکنانش را به اتهام استفاده از داده‌های خصوصی یک زن اخراج کرد.

 

این مشکلات در حالی رخ می‌دهد که اغلب کاربران از وجود چنین ابزارهایی بی‌اطلاع‌اند و به دسترسی نداشتن کارکنان این شرکت‌ها به اطلاعات‌شان اطمینان دارند؛ با این حال وجود ابزارهایی نظیر لیون به بهانه ارائه اطلاعات به مراجع قانونی به معنی دسترسی همیشه افراد غیرمجاز به داده‌های شخصی کاربران تمام می‌شود

 

منبع:خبرگزاری افتانا

۴۹