رفتن به محتوای اصلی
یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹
.

دسته بندی اخبار

دسته بندی عمومی

راهبرد بومی‌سازی فضای سایبری یک ضرورت برای توسعه کشور است

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی:

راهبرد بومی‌سازی فضای سایبری یک ضرورت برای توسعه کشور است

یکی از طبیعی‌ترین موارد و مصادیق بومی‌سازی فضای مجازی این است که طبیعتا اجازه ندهیم، کنترل فضای مجازی در خارج از کشور انجام باشد. دراین میان سازمان پدافند غیرعامل و در راس آن سردار جلالی همواره پای کار بوده‌اند و در تلاش هستند تا سیاست‌های مناسب سازمان پدافند غیرعامل اجرایی شوند.

سیدحسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی می‌گوید: با اجرای سیاست‌ها و دستورالعمل‌های سازمان پدافند غیرعامل می‌توان از اتفاقات خطرناکی که امکان بروز آن‌ها وجود دارد، جلوگیری کنیم و در این زمینه اجرای قانون پدافند غیرعامل راهگشا خواهد بود. در ادامه مشروح گفت و شنود ما با نقوی حسینی را مرور می‌کنید:

از نظر شما لزوم توجه به پدافند غیرعامل در حوزه سایبری از چه اهمیتی برخوردار است؟

پدافند غیرعامل یکی از حوزه‌های مهم امنیت کشور در حوزه سخت افزار و نرم‌افزار محسوب می‌شود که همه دستگاه‌ها باید با جدیت اجرای سیاست‌های سازمان پدافند غیرعامل را در دستور کار قرار دهند.

با توجه به وضعیت جمهوری اسلامی ایران در عرصه سیاسی و بین‌المللی، در حوزه نرم‌افزار و سایبری با تهدیدات روزانه و جدی روبه‌رو هستیم. به‌طوری که دشمنان جمهوری اسلامی ایران به‌صورت علنی از برنامه‌ریزی برای ضربه زدن به کشور صحبت می‌کنند. ممکن است کشورهای دیگر نیز در حوزه سایبری فعالیت چشم‌گیری داشته باشند، اما تهدیدی علیه آنها وجود نداشته نباشد اما جمهوری اسلامی ایران به صراحت تهدید می‌شود.

با توجه به شرایط کشور و‌ کینه‌توزی دشمنان، توجه به پدافند غیرعامل در حوزه سایبری به شدت حیاتی است و با توجه به استفاده فراوان مردم و سازمان‌ها از فضای مجازی، باید به اهمیت پدافند غیرعامل در حوزه سایبری توجه بسیار زیادی داشت.

 عملکرد سازمان پدافندغیرعامل را در دفاع و پشتیبانی از نهادهای حساس کشور در برابر حملات دشمنان چگونه ارزیابی می‌کنید؟

از نظر من عملکرد سازمان پدافند غیرعامل مثبت و قابل دفاع است. تلاش‌های فراوان و ثمربخشی از سوی این سازمان انجام شده است. به ویژه اقدامات این نهاد در زمینه پشتیبانی و حفاظت از نهادهای حساس در مقابل حملات دشمنان تحسین برانگیز است. در جلسات مختلف و فراوانی روی این موضوعات گفت‌وگو شده است. همچنین دستورالعمل‌های مختلفی نیز از سوی سازمان پدافند غیرعامل تهیه شده که باید توسط دستگاه‌های متولی اجرا شود.

اما با این وجود متاسفانه بعضی از دستگاه‌ها هنوز اهمیت موضوع پدافند غیرعامل را درک نکرده‌اند. در حالیکه رفتار هر یک از دستگاه‌های کشور که در معرض خطر حمله دشمن قرار دارند باید متناسب با پدافند غیرعامل باشد اما با کمال تاسف آرایش فعلی دستگاه‌ها با اصول پدافند غیرعامل متناسب نیست.

  در این مورد بیشتر توضیح دهید. مثلا در شهر تهران این گفته شما چه مصادیقی دارد؟

برای نمونه در حوزه سخت افزار عدم توجه به پدافند غیرعامل مشهود است. در شهر تهران بعضا فاصله کم بیمارستان‌ها از یکدیگر نشان‌دهنده عدم توجه به آرایش متناسب با حمله دشمنان است. در تقاطعی مانند میرداماد در خیابان حضرت ولیعصر(عج) تا خیابان اسفندیار، ۴ بیمارستان اصلی تهران وجود دارند که در یک نقطه هستند و این برخلاف اصول پدافند است. اگر این نقطه زمانی دچار بحران شود ۴ بیمارستان دچار مشکل می‌شوند و از کار می‌افتند.

 باتوجه به رشد فراگیر استفاده از فضای مجازی، از نظر شما اهمیت راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات در چیست و چرا باید در مسیر بومی سازی گام برداریم؟

اگر اینترنت و فضای مجازی داشته باشیم اما اصول پدافندی رعایت نشود، قطعا دچار مشکلاتی می‌شویم که جبران آن بسیار سخت و پرهزینه خواهد بود. با اجرای سیاست‌ها و دستورالعمل‌های سازمان پدافند غیرعامل می‌توان از اتفاقات خطرناکی که امکان بروز آن‌ها وجود دارد، جلوگیری کنیم.

در مورد اهمیت راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات و لزوم توجه به اقدامات پدافند غیرعامل، نیز باید متذکر شوم که رعایت اصول پدافند غیرعامل در حوزه سایبری حیاتی و الزامی است. در این میان قطعا بومی‌سازی فضای مجازی اهمیت بسیار زیادی دارد و یکی از مواردی است که حتما باید رعایت شود.

  از نظر شما مصادیق بومی‌سازی فضای مجازی چیست؟

یکی از طبیعی‌ترین موارد و مصادیق بومی‌سازی فضای مجازی این است که طبیعتا اجازه ندهیم، کنترل فضای مجازی در خارج از کشور انجام باشد. دراین میان سازمان پدافند غیرعامل و در راس آن سردار جلالی همواره پای کار بوده‌اند و در تلاش هستند تا سیاست‌های مناسب سازمان پدافند غیرعامل اجرایی شوند، اما دستگاه‌ها همکاری لازم را ندارند. باید قانون پدافند غیرعامل اجرا شود و نظارت لازم نیز صورت گیرد.

ممنون از وقتی که در اختیار ما قرار دادید.

بنده‌ هم سپاسگزارم.

 

۴۹