رفتن به محتوای اصلی
پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹
.

دسته بندی اخبار

دسته بندی عمومی

رمزهای عبور سربازان خط مقدم مقابله با سارقان اطلاعات و هویت

رمزهای عبور سربازان خط مقدم مقابله با سارقان اطلاعات و هویت

انتخاب کلمه عبور خیلی مهم است چون امنیت اصلی شما به آن وابسته است.

برای آن باید کلمه عبوری را انتخاب کنید که به هیچ یک از اطلاعات شخصی شما مانند نام مورد علاقه، شماره موبایل، شماره شناسنامه و … شباهتی نداشته باشد زیرا افراد خلاف‌کار با نرم افزارهایی کلمه عبورهای بیشماری با استفاده از آن‌ها میسازند و اصطلاحاً به بروت فورس اکانت شما می پردازند. سعی کنید از کلمه عبورهای ۸ تا ۱۵ حرفی و دارای حروف کوچک و بزرگ انگلیسی، اعداد و سیمبل‌ها استفاده کنید.

یک رمزعبور باید به قدر کافی مشکل باشد تا یک برنامه کامپیوتری رمزشکن نتواند آن را به راحتی حدس بزند.

رمزعبور باید طولانی باشد: رمزعبور هر چه طولانی تر باشد، احتمال اینکه یک برنامه کامپیوتری بتواند آن را حدس بزند کمتر می شود. سعی کنید رمز عبورتان حداقل ده حرف داشته باشد.

رمزعبور باید پیچیده باشد: علاوه بر طول، پیچیدگی نیز از کشف رمز توسط نرم افزارهای رمزشکن که ترکیبی تصادفی از حروف را کنار یکدیگر قرار می دهند جلوگیری می کند. پس در صورت امکان سعی کنید رمزعبور شما شامل حروف بزرگ انگلیسی، حروف کوچک انگلیسی، اعداد و علامت هایی مثل نقطه و کاما باشد. ضمناً یک رمزعبور می‌بایست به قدر کافی مشکل باشد تا افراد نتوانند آن را حدس بزنند.

رمزعبور را باید بتوان به خاطر سپرد: اگر شما نتوانید رمزعبور خود را حفظ کنید و آن را جایی بنویسید، احتمالاً آن را دو دستی به کسی که به خانه، کیف پول و یا حتی سطل آشغال دفتر شما دسترسی دارد، تقدیم کرده اید.

رمزعبور نباید شخصی باشد: رمزعبور نباید هیچ ارتباطی با شخصیت شما داشته باشد، بنابراین از انتخاب کلمات یا عباراتی که قسمتی از اطلاعات شخصی شما هستند مانند نام، شماره کارت ملی، شماره تلفن ها، اسم فرزندان، روز تولد یا هر چیزی که ممکن است افراد دیگر درباره شما بدانند، پرهیز کنید.

رمزعبورتان را مخفی نگه دارید: همیشه هنگام وارد کردن رمزعبور به افرادی که ممکن است آن را از روی شانه شما بخوانند توجه کنید. همچنین به جز در موارد کاملاً ضروری رمزعبور خود را به هیچ کس نگویید. 

رمزهای عبور نباید یکسان باشند: از یک رمز عبور برای بیش از یک حساب استفاده نکنید، زیرا اگر کسی آن را بفهمد به تمام اطلاعات شما دسترسی پیدا خواهد کرد. فرض کنید رمزعبور کامپیوتر و ایمیل شما یکسان است، حال اگر کسی بتواند کامپیوتر شما را «هک» کند یا به طریقی رمز آن را بدست آورد، به ایمیل شما نیز دسترسی خواهد داشت.

رمزهای عبور را به صورت دوره ای عوض کنید: توصیه می شود رمز عبور خود را به طور منظم حداقل هر ۳ ماه یک بار عوض کنید. زیرا به مرور زمان احتمال اینکه دیگران رمز عبور شما را بفهمند، افزایش می یابد. همچنین اگر کسی بدون اطلاع شما رمزعبورتان را دزدیده باشد تا زمانی که آن را عوض نکنید، از رمزعبور استفاده می کند.

چند راه خوب برای ساختن رمزهای عبور مطمئن

برای ساختن رمزعبور، بهتر است از کاراکترهای متنوع و روش‌های مختلف استفاده کنید. برای مثال:حروف بزرگ و کوچک، حروف و اعداد، مخلوط کردن بعضی علامت‌ها، استفاده از چند زبان

استفاده از این روش‌ها پیچیدگی و امنیت رمزعبور را بالا می‌برد، اما آن را کاملاً بی معنی و غیرقابل حفظ کردن نمی‌کند. حتی استفاده از بعضی از راه‌های شایع مثل بکار بردن ۰ (صفر) به جای حرف O یا علامت @ به جای حرف a هم ایده خوبی است، زیرا این کار حداقل، زمان پیدا شدن رمز عبور توسط نرم افزار رمزشکن را افزایش می‌دهد یا آن را برای افراد معمولی غیرقابل حدس زدن می کند.

رمزهای عبور را می‌توان با علامت‌های جایگزین رایج (مثل مخفف‌ها) به عبارات پیچیده و عجیب تبدیل کرد. برای مثال:

«To be or not to be?‎‎ That is the question» را می توان به صورت «۲Bon2B?TitQ» نوشت. یعنی به جای To عدد ۲ را که در زبان انگلیسی یکسان تلفظ می شوند را جایگزین می کنیم. یا مثلاً به جای «That is the question» می نویسیم TitQ، یعنی حروف اول کلمات را کنار هم می آوریم. همان طور که می بینید عبارت اولیه ی معنی دار (بودن یا نبودن مسئله این است) را می‌توان به یک عبارت ظاهراً بی معنی تبدیل کرد.

 

 

منبع:پایگاه اطلا‌ع‌رسانی پلیس فتا

۴۹