رفتن به محتوای اصلی
چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹
.

دسته بندی اخبار

دسته بندی عمومی

سوءاستفاده از کارت های اجاره‌ای شگرد کلاهبرداران سایبری

سوءاستفاده از کارت های اجاره‌ای شگرد کلاهبرداران سایبری

رئیس پلیس فتا استان اصفهان گفت: اجاره کارت‌های بانکی به دیگران می‌تواند تبعات قانونی برای اجاره دهندگان داشته باشد.

 سرهنگ سید مصطفی مرتضوی رئیس پلیس فتا استان اصفهان گفت: بررسی برخی از پرونده‌های تشکیل‌شده در پلیس فتا نشان‌دهنده اعتماد بیش‌ازحد قربانیان به مجرمین می‌باشد که این موضوع به نقش مهم قربانیان در شکل‌گیری برخی از جرائم اینترنتی اشاره می‌کند.

وی ادامه داد: برخي از شهروندان به دليل اعتماد بیش‌ازحد به افراد آنلاین در فضای مجازی و بدون در نظر گرفتن عواقب کار، اطلاعات مهم هویتی و کاری خود را در اختیار این افراد قرار می‌دهند.

سرهنگ مرتضوی به اجاره کارت‌های بانكي اشاره کرد و گفت: به‌ تازگی شاهد افزایش اجاره مدارک هویتی و شخصی از قبیل گذرنامه، کارت ملی، کارت‌های بانکی و سایر مدارک در سطح جامعه می‌باشیم.

این مقام مسئول افزود: برخی از مجرمین سایبری با شناسایی طعمه‌های خود و با دادن وعده‌های مختلف و یا پرداخت مبالغی اندک تقاضاي در اختیار گرفتن کارت‌بانکی و آن‌ها را دارند.

رئیس پلیس فتا استان اصفهان تأکید کرد: صاحبان کارت‌های بانكي باید به این نکته مهم توجه کنند که حفظ و نگهداری کارت‌های بانکی بر عهده دارنده کارت می‌باشد لذا به‌هیچ‌عنوان کارت و اطلاعات مهم بانكي خود را در اختیار ديگران قرار ندهند چراکه این موضوع می‌تواند تبعات قانونی به دنبال داشته باشد.

سرهنگ مرتضوي از راه‌اندازی سایت‌های قمار و شرط‌بندی توسط این کارت‌های اجاره‌ای خبر داد و گفت: خریدوفروش محصولات ممنوعه، پول‌شویی، تجارت‌های غیرقانونی و قاچاق و.... از دیگر موارد استفاده این کارت‌ها می‌باشد. 

رئیس پلیس فتا استان اصفهان در توصیه به شهروندان تأکید کرد: به‌هیچ‌عنوان مدارک هویتی و بانکی خود را در اختیار دیگران قرار ندهید چراکه در صورت انجام هرگونه فعالیت مجرمانه، شما در مقابل مقام محترم قضایی پاسخگو هستید.

 

سرهنگ مرتضوی بیان داشت : شهرونداني كه به هر عنوان كارت، شماره‌حساب يا درگاه بانكي خود را در اختیار ديگران قرار داده‌اند قبل از بروز هرگونه مشكل و جلوگيري از سوءاستفاده‌های احتمالی، نسبت به ابطال کارت‌بانکی و دریافت کارت جدید اقدام کنند.

 

منبع:پلیس فتا

۴۹