رفتن به محتوای اصلی
شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۸
.

دسته بندی اخبار

دسته بندی عمومی

سوال بهارستان از آذری‌جهرمی درباره دور خوردن فیلترینگ تلگرام

در گفت‌وگوی رئیس کمیته فضای مجازی مجلس بررسی شد

سوال بهارستان از آذری‌جهرمی درباره دور خوردن فیلترینگ تلگرام

علت عدم مسدودسازی کامل تلگرام، سوالی است که حجت‌الاسلام والمسلمین نصرالله پژمانفر رئیس کمیته فضای مجازی مجلس شورای اسلامی از وزیر ارتباطات و فناروی اطلاعات پرسیده اما هنوز پاسخی قانع کننده دریافت نکرده است.

 

•استفاده از هاتگرام و طلاگرام (تلگرام طلایی)، راهی برای دور زدن یک دستور قضایی است

•به صراحت تخلف وزیر را گوشزد کردم و معتقدم وزارتخانه رغبتی برای انجام این دستور ندارد؛ یعنی شخص وزیر در عدم فیلترینگ کامل تلگرام دخالت داشته است

• تکلیف سوال از وزیر ارتباطات در خصوص هاتگرام و طلاگرام در صحن علنی مجلس روشن خواهد شد

 

 

علت عدم مسدودسازی کامل تلگرام، سوالی است که رئیس کمیته فضای مجازی مجلس شورای اسلامی از وزیر ارتباطات و فناروی اطلاعات پرسیده اما هنوز پاسخی قانع کننده دریافت نکرده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین نصرالله پژمانفر نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی معتقد است وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در عدم مسدودسازی کامل تلگرام، نقش آفرین است؛ حال آن که به موجب مصوبه شورای عالی امنیت ملی، باید از فعالیت این پیام‌رسان موبایلی خارجی – که با توجه به گستردگی فعالیتش می‌توان از آن به عنوان یک شبکه اجتماعی نام برد- متوقف می‌شد.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس به صراحت از تخلف وزیر ارتباطات در این باره سخن گفت و اظهار داشت:" وزیر ارتباطات در عدم مسدودسازی تلگرام ،دخالت داشته است. تلگرام باید به‌صورت کامل فیلتر شود."

به گمان پژمانفر استفاده از هاتگرام و طلگرام (تلگرام طلایی)، راهی برای دور زدن یک دستور قضایی است؛ دستوری صادر شده مبنی بر مسدودسازی پیام‌رسان تلگرام از تاریخ دهم اردیبهشت‌ماه سال جاری که به واسطه فعالیت دو پیام رسان داخلی (‌هاتگرام و تلگرام طلایی)  با محتوای اپلیکیشن اصلی تلگرام، ابتر مانده است!

همین موضوع بود که پژمانفر را به طرح سوال از وزیر واداشت و بررسی آن در دستور کار کمیسیون امنیت ملی قرار گرفت.

خلاصه سوال این است: "علت دور زدن مسدودسازی تلگرام توسط نرم‌افزارهای داخلی همچون هاتگرام و طلگرام (تلگرام طلایی) چیست؟"

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس دهم در تشریح سوال خود اظهار داشت: "سوال من این است که بدانیم در اختیار گذاشتن امکانات تلگرام توسط دو اپلیکیشن دیگر در فضای مجازی، چه توجیهی دارد؟ و چرا در اجرای مصوبه شورای عالی امنیت ملی کوتاهی می‌شود؟"

وی افزود: "ما و وزیر ارتباطات، به خوبی آگاهیم که بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی باید از فعالیت تلگرام جلوگیری می‌شد؛ حتی دستور قضایی در این باره صادر شد اما هنوز از فعالیت تلگرام جلوگیری نشده  است. چرا؟"

این عضو اصولگرای مجلس دهم که می‌پندارد  نقش و دخالت وزیر در این باره محرز و آشکار است، تاکید کرد: "حرف این است که  وب‌سایت و اپلیکیشن شبکه اجتماعی تلگرام باید به طور کامل مسدودسازی شود و با هیچ بهانه و یا ابزار دیگری نباید در دسترس باشد. " 

وی افزود: "با این همه می‌بینیم که محتوای تلگرام با اپلیکیشن‌های دیگر داخلی در اختیار مردم قرار می‌گیرد. اگر عزمی برای مسدودسازی جدی آن وجود داشت، این پیام‌رسان حتی با فیلتر‌شکن هم نباید باز شود."

برخی بر این باورند بروز اعتراضات دی‌ماه سال گذشته با اطلاعاتی که توسط معاندین نظام توسط اپلیکیشن تلگرام در جامعه نشر و گسترش می‌یافت، نسبت مستقیم  دارد.همچنین دسترسی این پیام‌رسان به اطلاعات کاربران ایرانی، موضوعی امنیتی است و بر همین اساس، شورای عالی امنیت ملی به موضوع ورود کرد.

پژمانفر نیز در همین راستا چنین گفت: "واقعیت این است که با این اپلیکیشن، دسترسی‌های غیرمعقول به اطلاعات مردم اتفاق می‌افتد؛ این خلاف قانون است. ما مطابق دستور قضایی می‌خواهیم محتوای شبکه تلگرام به هیچ وجه و با هیچ عنوان دیگری، قابل دسترسی نباشد، اما این کار بر عهده وزارت ارتباطات است و بدون هماهنگی این وزارتخانه، فیلترینگ کامل آن میسر نیست.حال سوالمان از وزیر این است که چرا نسبت به این موضوع اهمال می شود؟"

نماینده مردم مشهد تاکید کرد:"من به صراحت تخلف وزیر را گوشزد کردم و معتقدم وزارتخانه رغبتی برای انجام این دستور ندارد؛ یعنی شخص وزیر در عدم فیلترینگ کامل تلگرام دخالت داشته است."

سوال پژمانفر اما به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ارجاع و آذری جهرمی برای پاسخگویی در کمیسیون حاضر شد.

پاسخ‌هایی که پژمانفر را قانع نکرد؛ اگر چه وزیر تاکید داشت وزارتخانه نقشی در تصمیم‌گیری بابت ادامه فعالیت اپلیکیشن‌های داخلی شامل تلگرام طلایی(طلگرام) و هاتگرام ندارد و این موضوع باید از طریق مرکز ملی فضای مجازی دنبال شود.

نجفی خوشرودی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی از توضیحات وزیر در نشست مشترک وی با پژمانفر در کمیسیون امنیت ملی سخن گفت و به اظهارات وزیر درباره پوسته‌های غیررسمی تلگرام نیز اشاره کرد و افزود: "طبق ادعای وزیر، تصمیم‌گیری درخصوص فعالیت یا ادامه  یا ممانعت از آن در حوزه اختیارات مرکز ملی فضای مجازی است و به همین دلیل وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، نقشی در این عرصه ندارد."

با توجه به عدم اقناع پژمانفر، تکلیف این سوال در صحن علنی مجلس روشن خواهد شد. چنانچه پاسخ‌های وزیر، باز هم نماینده مردم مشهد را قانع نکند، سوال به رأی نمایندگان خانه ملت گذاشته می‌شود تا اظهارات آذری جهرمی را ارزیابی و اقناع یا عدم اقناع خود را اعلام کنند.

 

۴۹