رفتن به محتوای اصلی
پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹
.

دسته بندی اخبار

دسته بندی عمومی

شبکه‌های اجتماعی؛ سلاحی برای نبردهای نوین

پاپسا گزارش می‌دهد

شبکه‌های اجتماعی؛ سلاحی برای نبردهای نوین

از زمان آغاز زندگی بشر بر روی کره زمین، انسان‌ها در پی برتری‌جویی بر یکدیگر بوده و در هر برهه‌ای از تاریخ، ابزار و سلاحی نوین برای رسیدن به این موضوع، برای خود یافته‌اند. در ابتدا، این تسلیحات، حالتی ابتدایی و کشتار فردی داشت و به‌مرورزمان، سلاح‌های دست‌ساخت بشر، نوین‌تر و به‌روزتر شده و قابلیت کشتن حجم زیادی از انسان‌ها را پیدا کردند.

اما بر اساس شواهد و یافته‌های امروز جهان، قدرت سلاح‌های فیزیکی و حتی بمب‌های اتم، ملاک قدرت و تأثیرگذاری بر دنیا نیست و بسیاری از زرادخانه‌های بزرگ جهان که مملو از تسلیحات اتمی هستند، سالیان سال است که پلمپ بوده و هیچ کاربرد ویژه‌ای ندارند.

به گواه اسناد و شواهد موجود، این بار فضای سایبری و شبکه‌های اجتماعی هستند که در میانه نبرد، تعیین‌کننده بوده به‌عنوان سلاحی در دستان طرفین جنگ مورداستفاده قرار می‌گیرند. این تسلیحات مدرن و به‌روز، قربانیانی به‌مراتب بیشتر و گسترده‌تر از تسلیحات کشتارجمعی فیزیکی دارند و مقابله با آن‌ها نیز سخت‌تر و پیچیده‌تر از هر سلاحی در عالم است.

مرکز عالی ارتباطات استراتژیک ناتو که بازوی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در عرصه فرهنگ و رسانه محسوب می‌شود، در یکی از گزارش‌های خود به موضوع رسانه‌های اجتماعی تحت عنوان «رسانه‌های اجتماعی به‌مثابه ابزار در جنگ‌ ترکیبی» پرداخته است و نقش فعال رسانه‏‌های اجتماعی در جنگ‌ها را بررسی کرده است.

این گزارش به‌عنوان نمونه اشاره می‌کند که این ابزار نقش خود را در درگیر‌های لیبی، سوریه، اوکراین به‌منظور هماهنگ کردن اقدامات، جمع‌آوری اطلاعات و مهم‌تر از همه برای نفوذ در باورها و تغییر نگرش‌های مخاطبان و یا حتی بسیج آن‌ها برای اقدامات عملی نشان داده‌اند.

 در این گزارش، تأکید شده است که فضای سایبری، به‌عنوان محیط تازه نبردهای نسل جدید، خصوصیات مهمی در اختیار بهره‌برداران آن قرار می‌دهند که می‌توان از بارزترین آن‌ها به دسترسی آسان اطلاعات و موارد ضروری، سرعت ‌بالای دستیابی به اطلاعات، قابلیت حفظ گمنامی در عملیات اطلاعاتی، مراوده و تبادل حجم بالایی از اطلاعات و فعالیت در محدوده‌ای خارج از مرزهای جغرافیایی معمول را نام برد.

درنهایت می‌توان گفت قابلیت‌های فراوانی که رسانه‌های اجتماعی نسل جدید در اختیار انسان‌ها قرار داده است، سبب شده است تا این فضا، به‌عنوان میدان اصلی جنگ کشورها تبدیل شود و سرمایه‌گذاری‌های کلانی نیز در این زمینه صورت بپذیرد. حال در چنین شرایطی، ادامه فعالیت برای کشورهایی که صاحب فناوری نبوده و مصرف‌کننده محسوب می‌شوند، بسیار سخت خواهد بود و مقابله با تهدیدات دشمنان، هزینه‌بر می‌شود.

ازاین‌رو به نظر می‌رسد، میدان نبردهای نسل جدید، تجهیزات دفاعی نوینی را طلب می‌کند. دانش به‌روز و تلاش برای ماندن در گردونه رقابت‌های تسلیحاتی سایبری، از ملزومات این میدان جدید نبرد است و درصورتی‌که نتوانیم از این لحاظ خود را مجهز و به‌روزرسانی کنیم، قطعاً در برابر دشمن، چاره‌ای جز بالا بردن دست‌هایمان نخواهیم داشت.

۴۹