رفتن به محتوای اصلی
چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸
.

دسته بندی اخبار

دسته بندی عمومی

شبکه‌های اجتماعی و تهدیدی به نام Data mining

در گفت‌وگوی عضو هیئت عامل سازمان فناوری اطلاعات با «پاپسا» مطرح شد

شبکه‌های اجتماعی و تهدیدی به نام Data mining

عضو هیئت عامل سازمان فناوری اطلاعات درخصوص تهدید آنالیز داده‌های کاربران توسط بیگ‌دیتای شبکه‌های اجتماعی از سوی دشمنان هشدار داد.

خسرو سلجوقی عضو هیئت عامل سازمان فناوری اطلاعات در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی قرارگاه پدافند سایبری کشور (پاپسا) گفت: امروزه، اولویت اول ما امنیت داده‌های موجود و امکان ارتباط بین داده‌ها است که البته در این راستا، ظرفیت و توانمندی استفاده از شبکه‌های اجتماعی داخلی و نرم‌افزارهای تحلیل داده‌ها نیز مطرح است.

 

او ادامه داد: ما در مقوله حمایت از شبکه‌های اجتماعی داخلی نباید از دولت انتظار داشته باشیم بلکه پیام‌رسان‌های داخلی باید روی پای خود بایستند. نقش دولت در این زمینه، همانند نقش پدری است. تعداد شبکه‌های اجتماعی حدود ۱۰ الی ۲۰ مورد است که با دخالت دولت و حمایت از شبکه اجتماعی منحصر و سرمایه‌گذاری روی آن اتفاق خوبی رقم نمی‌زند. همانند چیزی که برای یکی از پیام‌رسان‌ها پیش آمد و از سوی مردم مورد اسقبال قرار نگرفت و از لحاظ فنی نیز چیزی نداشت.

 

عضو هیئت عامل سازمان فناوری اطلاعات افزود: افراط و تفریط در مسئله شبکه‌های اجتماعی نادرست است. دولت می‌تواند با تزریق منابع مالی در قالب یک خوشه اقتصادی در ۱ یا ۲ شبکه اجتماعی قوی که دارای ظرفیت هستند در بخش خصوصی فعال شود. اینکه دولت به تعداد زیادی از شبکه‌های اجتماعی موجود پول تزریق کند نتایج خوبی در پی ندارد. مردم باید خود تصمیم بگیرند. به نظر من فیلتر کردن تلگرام مشکلی را حل نکرد زیرا مردم از طریق فیلترشکن یا هاتگرام و تلگرام طلایی به آن وارد می‌شدند.

 

سلجوقی خاطرنشان کرد: یکی از بحث‌های مهم که قبل از برجام نیز مورد بحث قرار داشت، قدرت تحلیل هوشمندانه اطلاعات موجود است که توسط کابران در اختیار شبکه‌های اجتماعی گذاشته می‌شود البته این موضوع منحصر به فضای مجازی نیست، همه  نرم‌افزارها قدرت آنالیز داده‌ها را دارند. 

 

او در خصوص مضرات استفاده از تلگرام و بحث data mining که براحتی می توانند بر روی عقاید و فرهنگ ما تأثیر گذارند، گفت: بهتر است همان میزان که نگران تلگرام هستیم، به فکر گوگل نیز باشیم. خود این بی‌تفاوتی به سایر نرم‌افزارها نوعی افراط و تفریط است که همه بحث‌ها روی شبکه اجتماعی تلگرام متمرکز می‌شود اما این خطر در سایر قسمت‌ها نیز وجود دارد. تاکنون برای گوگل یا یاهو جایگزینی ایجاد نکردیم، حداقل می‌توانیم ایمیل‌های داخلی را بیش از این فعال کنیم. به نظر من یاهو و گوگل برای ما به اندازه تلگرام خطر آفرین است.

 

عضو هیئت عامل سازمان فناوری اطلاعات در رابطه با ادعاهای مسؤلان آمریکایی مبنی بر اینکه ایران قصد حمله سایبری به آن کشور را دارد، افزود: همواره در طول تاریخ مظلوم‌نمایی بوده است، امروزه به صورت سایبری نمایان می‌شود که آمریکا مظلوم‌نمایی می کند تا برای حمله به ایران جواب درخوری داشته باشد با این توجیه که در ابتدا ایران حمله را آغاز کرده است.

 

سلجوقی تصریح کرد: این مسائل در جنگ روانی طبیعی است و هر کشوری که مورد تجاوز قرار گیرد موقعیت دفاع و حمله برای او وجود دارد.

 

او اظهار کرد: جنگ سایبری معمولا ازطریق سازمان‌ها، نهادها و گروه‌های سازمان‌یافته اتفاق می‌افتد و همه کشورها دارای این سازمان‌ها هستند. نکته حائز اهمیت، میزان توانایی و دانش فنی است. در یک دوره زمانی، جنگ به صورت موشک همراه با سلاح و بمب افکن‌ها شکل می‌گرفت اما امروزه جنگ سرد مطرح نیست و تشکیلات نظامی باید بیشتر در خدمت ابزار دانشی باشند و به مراکز پژوهشی و دانشگاه‌ها متصل گردند. خوشبختانه در ایران این هماهنگی انجام شده گرچه ما با سایر کشورها جنگی نداریم اما برای دفاع از سرزمینمان نیازمند این دانش و تشکیلات هستیم.

 

۴۹