رفتن به محتوای اصلی
پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸
.

دسته بندی اخبار

دسته بندی عمومی

شروع کارزار سایبری عربستان برای ارعاب منتقدان

شروع کارزار سایبری عربستان برای ارعاب منتقدان

عربستان یک کارزار اینترنتی برای مرعوب کردن منتقدان آل سعود در شبکه های اجتماعی به راه انداخته و در این راستا یک جاسوس در شرکت توئیتر را به خدمت گرفته بود.

 عربستان به منظور مرعوب کردن منتقدانی مانند «جمال خاشقچی» و تغییر افکار عمومی به نفع خود، یک مرکز 'ترول' (اوباش های اینترنتی) در ریاض ایجاد کرده و یک جاسوس در توئیتر را به کار گرفته بود تا بر حساب های کاربران نظارت داشته باشد.

نیویورک تایمز به نقل از مقام های آمریکایی و عربستانی نوشت، عناصر سعودی کمپین خود در شبکه های اجتماعی را از سال ۲۰۱۰ آغاز کردند. «سعود القحطانی» مشاور برکنار شده «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی این راهبرد سایبری را تدوین کرده بود. قحطانی یکی ازپنج مقام سعودی است که درپی اذعان عربستان سعودی به قتل خاشقچی در کنسولگری خود در استانبول، برکنار شدند. 

نیویورک تایمز در گزارش خود همچنین فاش کرد که عربستان یک کارمند سعودی را در شرکت توئیتر به کار گرفته بود تا به جاسوسی ریاض از حساب های کاربری معارضان کمک کند.

مقام های غربی در سال ۲۰۱۵ به توئیتر گفته بودند که یکی از کارمندان این شرکت برای جاسوسی از حساب های کابران معارض عربستان آماده شده است. به نوشته نیویورک تایمز، توئیتر شواهدی درباره جاسوسی این کارمند نیافته اما وی را در دسامبر ۲۰۱۵ اخراج کرد.

این بخشی از تلاش های خاندان سلطنتی عربستان برای به کارگیری صدها نفر به منظور انتشار پیام های حمایتی از آل سعود در شبکه های اجتماعی و سرکوب صدای مخالفان بوده است.

به گفته چندین منبع آمریکایی و عربستانی، مقامهای سعودی ازسال ۲۰۱۰ که اعتراض های جهان عرب آغاز شد، عناصری را برای مرعوب کردن معارضان در توئیتر به کار گرفتند. 

کارشناسان فضای مجازی آگهی هایی در شبکه های اجتماعی یافته بودند که خواستار استخدام مردان جوان برای انتشار توئیت در ازای ۱۰هزار ریال سعودی (حدود سه هزار دلار آمریکا) در ماه شده بود. 

افشاگری نیویورک تایمز در حالی است که شبکه ان.بی.سی هفته گذشته گزارش داد، توئیتر شبکه ای از ربات ها را که محتواهایی در حمایت از حکومت سعودی در موضوع پرونده خاشقچی منتشر می کردند، حذف کرد.

به گزارش این شبکه آمریکایی، فهرستی از ربات های توئیتری که در موضوع ناپدید شدن خاشقچی مطالبی در حمایت از آل سعود منتشر می کردند، به توئیتر ارائه شده و این شرکت اقدام به تعلیق این حساب های کاربری کرده است.

برخی از این ربات ها مطالبی در حمایت از محمد بن سلمان ولیعهد عربستان نشر و بازنشر می کردند، به طوری که روز یکشنبه هشتگی با مضمون «ما به محمد بن سلمان اعتماد داریم» از سوی این ربات ها ترند جهانی شده بود.

بن سلمان از سوی رسانه ها متهم به صدور دستور قتل خاشقچی در ترکیه شده و در روزها و هفته های اخیر تحت فشار شدید رسانه های بین المللی بوده است. برخی دیگر از این ربات ها نیز با انتشار مطالبی قصد ایجاد تردید در دست داشتن مقام های سعودی در قتل احتمالی خاشقچی داشتند.

خاشقچی در ۲ اکتبر (۱۰ مهر ماه) پس از ورود به ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد. مقام های ترکیه اعلام کردند، اسنادی صوتی و تصویری در اختیار دارند که نشان می دهد وی در داخل ساختمان به دستور مقام های سعودی به قتل رسیده است اما عربستان آن را رد کرده و گفته بود که این معارض سعودی از کنسولگری خارج شده است.

ریاض بامداد شنبه با انتشاربیانیه ای مواضع خود را تغییر داد و اعلام کرد که این روزنامه نگار در جریان دعوایی در کنسولگری کشته شده است اما شواهدی برای این ادعا ارائه نکرد. این روایت حتی متحدان غربی عربستان از جمله آمریکا را راضی نکرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا گفته که از این گزارش راضی نیست. آنگلا مرکل صدراعظم و هایکو ماس وزیر خارجه آلمان، ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز خواستار تحقیقات کامل و شفاف در مورد قتل خاشقچی شدند.

 

دولت سعودی بعد از ۱۸روز سکوت و تکذیب بالاخره تحت فشار جامعه جهانی بامداد شنبه تایید کرد که خاشقچی در کنسولگری این کشور در استانبول به قتل رسیده است. عربستان همچنین از برکناری پنج مقام و بازداشت ۱۸ نفر در این رابطه خبر داد.

۴۹