رفتن به محتوای اصلی
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷
.

دسته بندی اخبار

دسته بندی عمومی

شناسایی و مسدود سازی جاسوسی بی سیم، هدف اسنودن از ساخت یک قاب مخصوص برای آیفون ۶

شناسایی و مسدود سازی جاسوسی بی سیم، هدف اسنودن از ساخت یک قاب مخصوص برای آیفون ۶

  ادوارد اسنودن که از سال ۲۰۱۳ در پی افشای اسناد NSA راجع به برنامه ی جاسوسی جهانی دولت آمریکا از هیچ گونه گوشی هوشمندی استفاده نمی کند، اخیراً به کمک یک هکر راه حلی را برای این مسئله یافته است.  

 

ادوارد اسنودن که از سال ۲۰۱۳ در پی افشای اسناد NSA راجع به برنامه ی جاسوسی جهانی دولت آمریکا از هیچ گونه گوشی هوشمندی استفاده نمی کند، اخیراً به کمک یک هکر راه حلی را برای این مسئله یافته است.

 

اسنودن که بعد از انتشار اسناد محرمانه ی NSA می ترسید سیگنال های گوشی هوشمندش محل استقرارش را به مقامات امنیتی آمریکا لو دهند، مدتی است  با همکاری اندرو هانگ (هکر معروف در زمینه ی سخت افزار) قابی را برای دستگاه آیفون طراحی کرده که مانع از جاسوسی دولت آمریکا می شود.

 

این قاب که قرار است در قالب طرح  "Introspection Engine" ساخته شود به اهالی مطبوعات، فعالان حقوق بشر و فعالان سیاسی کمک می کند از رهگیری گوشی هایشان در امان بمانند.

 

اسنودن و هانگ در این باره در یک پست وبلاگ نوشته اند:" این قاب که قرار است  کنترل سیگنال های درونی سخت افزار رادیوی تلفن همراه را به طور مستقیم انجام دهد، به دارندگان گوشی این امکان را می دهد تا زمانی که گوشی شان را در حالت هواپیما قرار می دهند از عدم رهگیری و افشای داده های محیطی از سوی دستگاه شان اطمینان حاصل کنند."

 

اگرچه این طرح فعلاً برای آیفون ۶ در نظر گرفته شده است اما این دو نفر امیدوارند که در آینده ی نزدیک آن را بر روی سایر مدل ها نیز اجرا نمایند.

 

این دستگاه افزونه ی قاب مانند که قادر به تغییر دستگاه آیفون است به کاربر اجازه می دهد تا سیگنال های رادیویی موجود در تلفن را با هدف خاطرجمع شدن از عدم مخابره ی اطلاعات حین خاموش بودن دستگاه شان مانیتور کنند.

 

نحوه ی عملکرد Introspection Engine:

قاب سخت افزاری یک رایانه ی کوچک مجزا خواهد بود که مستقل از تلفن کاربر عمل می کند. این قاب که به طور کامل از سخت افزار منبع باز ساخته شده و حاوی یک باتری و صفحه نمایش تک رنگ است وضعیت در لحظه ی تلفن را به اطلاع صاحب آن می رساند.

 

وجود یکسری حسگرهای سیمی کوچک در داخل این قاب به آن اجازه می دهد تا از راه محفظه ی سیم کارت به دستگاه آیفون تغییر یافته چسبیده و به صورت فیزیکی به آنتن هایی که توسط رادیوی تلفن مورد استفاده قرار می گیرد از جمله ارتباط رایویی،  GPS، بلوتوث و Wi-Fi  متصل شود.

 

سپس از این طریق قادر خواهد بود تراگسیل های رادیویی را مانیتور کرده و به کاربران در مورد وجود هر گونه سیگنال خروجی غیرمجاز هشدار دهد.

 

علاوه بر هشدار،  این قاب می تواند همه ی سیگنال های رادیویی تلفن را با هدف جلوگیری از افشای محل استقرار دارنده ی دستگاه قطع کند.

 

از آن جایی که این قاب به صورت مستقل از گوشی طراحی شده است، جلوی فعال سازی سیگنال های رایویی در گوشی بدون اطلاع صاحب دستگاه به واسطه ی وجود بدافزار را می گیرد.

 

بسته های بدافزاری که با قیمت بسیار نازل از سوی هکرها به فروش می رسند،  می توانند امواج رادیویی را بدون هیچ گونه نشانه یی از رابط کاربری فعال نمایند.  

 

به گفته ی اسنودن و هانگ، خوبی استفاده از سخت افزار خارجی به عنوان یک سپر این است که در صورت پیش آمدن هر گونه آلودگی بدافزاری برای دستگاه، اتفاقی برای این سخت افزار نمی افتد.

 

در حالی ساخت قاب سخت افزاری فعلاً در مرحله ی طرح است که  اسنودن و هانگ امیدوارند که با پشتیبانی بنیاد آزادی مطبوعات از Introspection Engine، بتوانند نمونه ی واقعی آن را که بسیار مورد نیاز صنوفی مثل مطبوعات است تا سال آینده  بسازند. 

۴۹