رفتن به محتوای اصلی
سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹
.

دسته بندی اخبار

دسته بندی عمومی

ضرورت استفاده هوشمندانه از ابزارهای هوشمند

جانشین قرارگاه پدافند سایبری کشور در شبکه چهار سیما عنوان کرد

ضرورت استفاده هوشمندانه از ابزارهای هوشمند

جانشین قرارگاه پدافند سایبری کشور با حضور در برنامه طلوع شبکه چهار سیما بر ضرورت استفاده هوشمندانه از ابزارهای هوشمند همچون تلفن‌های هوشمند، اینترنت و ... تاکید کرد.

 

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی قرارگاه پدافند سایبری کشور، مهندس محمدرضا فرجی‌پور جانشین قرارگاه پدافند سایبری کشور با حضور در برنامه طلوع شبکه چهارم سیما با اشاره به اینکه پدافند غیرعامل دفاع بدون سلاح است و از دیرباز مورد استفاده انسان‌ها قرار می‌گرفته است، گفت: هرجایی که انسان‌ها تلاش داشته‌اند تا با دوراندیشی از تهدیدات محیط در امان بمانند از الگوی پدافند غیرعامل استفاده کردند، برای مثال انسان‌های بدوی با غارنشینی از تهدیدات مصون می‌ماندند؛ مثال مشخص دیگر دیوار بزرگ چین است که تلاش کرده این تمدن بزرگ را از گزند حملات مصون دارد. 

وی با اشاره به اینکه با ظهور فناوری جنس تهدیدات دانش‌بنیان و متغیر شده است، گفت: پدافند سایبری در واقع پیاده‌سازی اصول پدافند غیرعامل در سطح فضای مجازی است. 

 

جانشین قرارگاه پدافند سایبری کشور با تاکید بر اینکه بسیاری از زیرساخت‌های حیاتی و حساس کشور از طریق فضای سایبری و شبکه مدیریت و راهبری می‌شود، تاکید کرد: ما اگر نتوانیم امنیت زیرساخت سایبری را تامین کنیم در واقع امنیت همه زیرساخت‌های حیاتی به خطر می‌افتد. 

 

فرجی‌پور با اشاره به اینکه دشمن به شدت در تلاش است تا با استفاده از ظرفیت‌های فضای سایبری به کشور صدمه وارد کند،‌ تاکید کرد: یکی از الزامات مهم و حیاتی در زمینه پدافند سایبری دست‌یابی به تجهیزات بومی همچون نرم‌افزارها، میان‌افزارها و سخت‌افزارهاست، هرچند در زمینه نرم‌افزارها اقدامات خوبی صورت گرفته است اما در زمینه سخت‌افزارها همچنان وابستگی به خارج جدی است و باید در این خصوص اقدامات لازم صورت گیرد. 

 

 وی با بیان اینکه قرارگاه پدافند سایبری کشور هرساله با برگزاری نمایشگاه صنعت بومی پدافند سایبری تلاش دارد تا از تولیدکنندگان داخلی در این عرصه حمایت به عمل آورد، تاکید کرد: امسال نیز این نمایشگاه در آذر ماه در محل نمایشگاه‌ بین‌المللی تهران برگزار می‌شود و من در همین‌جا از همه علاقه‌مندان دعوت می‌کنم در این نمایشگاه حضور داشته باشند. 

 

جانشین قرارگاه پدافند سایبری کشور در بخش دیگری از این مصاحبه به موضوع «تهدیدات پیشرفته ماندگار» اشاره کرد و با بیان اینکه این تهدیدات از لحاظ فناوری پیچیده هستند و ماندگار می‌شوند و حتی علامتی از خود نشان نمی‌دهند، افزود: این تهدیدات تعبیه شده، در زمان به خصوصی از اینترنت فرمان می‌گیرند و می‌توانند سربازانی باشند که به یک‌باره از زیر خاک بیرون می آیند و کشور را اشغال کنند.

 

وی با تاکید بر اینکه برای مبارزه با این نوع تهدیدات باید پایش محیط سایبری مستمرا صورت گیرد، افزود: هر زیرساختی که از شبکه و اینترنت استفاده می‌کند باید مدام فضای ساییری خود را پایش کند تا عامل خارجی وارد آن نشود. 

 

فرجی‌پور به موضوع انتقال برخی اسناد و مدارک مهم در شبکه‌های مجازی غیربومی نیز اشاره کرد و با تاکید بر اینکه این کار غیرقانونی است و می‌توان حتی جرم تلقی شود، گفت: هر داده‌ای که در فضای سایبری قرار می‌گیرد عملا می‌تواند مورد سوء استفاده قرار گیرد و بدون الزامات امنیتی نباید هر سندی را بر روی شبکه‌ها بارگذاری کرد.

 

  وی در این خصوص به موضوع برخی چاپ‌گرهایی که امکان اتصال به اینترنت دارند اشاره کرد و گفت: برخی از این چاپ‌گر‌ها این امکان را دارند که در یک ساعت خاص تمامی فایل‌های اسکن‌ شده را برای یک آدرس مشخص اینترنتی ارسال کنند و لذا افرادی که در ادارات کار می‌کنند باید بدانند هر سندی را نباید با هر چاپ‌گری چاپ کرد. به عبارتی باید باور داشته باشیم هر جا سیمی به اینترنت وجود داشته باشد آنجا محل ورود تهدید است. 

  

جانشین قرارگاه پدافند سایبری کشور به موضوع برگزاری همایش‌های تخصصی در زمینه پدافند سایبری نیز اشاره کرد و با بیان اینکه موضوع پدافند سایبری برای جامعه متخصصین بسیار گیرا و جذاب است، گفت: با این حال در سطح مدیران آنچنان که باید و شاید این موضوع جا نیفتاده است و ضرورت دارد کار بیشتری کرد.

 

 فرجی‌پور به موضوع امکان فنی شنود تلفن‌های همراه اشاره کرد و با بیان اینکه سرویس‌های جاسوسی آمریکا حتی از هم‌پیمانان خود نیز جاسوسی و شنود می‌کنند، تاکید کرد: گوشی‌های تلفن همراه به دلیل ضعف‌های ساختاری امکان زیادی را برای شنود ایجاد می‌کنند و ضرورت دارد تا در مواقع خاص الزامات امنیتی در این خصوص رعایت شود.

  

وی تاکید کرد: ما برای برخی از مسئولان به صورت کاملا عملیاتی نشان دادیم که چگونه امکان دارد گوشی خاموش آنها روشن شود و شروع به ارسال اطلاعات کند.

 

جانشین قرارگاه پدافند سایبری کشور در پایان به بیانات اخیر مقام معظم رهبری در دیدار مسئولان سازمان پدافند غیرعامل کشور اشاره کرد و گفت: ایشان دو توصیه جدی داشتند یکی به مسئولان کشور که اهمیت پدافند غیرعامل را درک کنند و یک توصیه هم به مسئولان سازمان پدافند غیرعامل که متناسب با اقتضائات جدید، همه جانبه، علمی و دقیق موضوع پدافند غیرعامل را پیش ببرند و ما امیدواریم در سازمان بتوانیم به این توصیه ایشان جامه عمل بپوشانیم. 

 

۴۹