رفتن به محتوای اصلی
شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹
.

دسته بندی اخبار

دسته بندی عمومی

فرصت‌ها و تهدیدات ارزهای دیجیتال در ایام تحریم

در‌ گفت‌وگو با یک اقتصاددان مطرح شد

فرصت‌ها و تهدیدات ارزهای دیجیتال در ایام تحریم

آلبرت بغزیان، اقتصاددان و استاد دانشگاه با اشاره به به‌کارگیری ارزهای دیجیتال برای دور زدن تحریم گفت: استفاده از ارزهای دیجیتال نظیر بیت‌کوین در شرایطی که پشتوانه مرجع آن همچنان دلار بوده و امنیت آن محرز نشده نمی‌تواند به عنوان یک راهکار اولویت‌دار تلقی شود.

 

استفاده از بیت‌کوین هم‌اکنون در دنیا در مقیاس مارکیتینگ هتل‌ها و بلیت‌های مسافرتی است و هنوز مورد توجه ناشران پول قرار نگرفته به ویژه آنکه  مقامات دستگاه‌های نظارتی با بهانه پولشویی و تامین مالی تروریسم حتما با آن مقابله خواهند کرد

 

• بیت‌کوین بیشتر از آنکه یک پول باشد ماهیت یک کالا با ظرفیت تبدیل‌پذیری بسیار بالا را دارد لذا نمی‌تواند جایگزین پولهای رسمی شود اما می‌تواند واسطه تبدیل پول‌های جاری قرار گیرد، لذا به نظر می‌رسد ارزهای دیجیتال می‌توانند در سایه نظام پولی غیرمتمرکز و در خدمت رفع نیازهای کوچک قرار گیرند

 

 آلبرت بغزیان، اقتصاددان و استاد دانشگاه در گفتگویی  با اشاره به به‌کارگیری ارزهای دیجیتال برای دور زدن تحریم گفت: استفاده از ارزهای دیجیتال نظیر بیت‌کوین در شرایطی که پشتوانه مرجع آن همچنان دلار بوده و امنیت آن محرز نشده نمی‌تواند به عنوان یک راهکار اولویت‌دار تلقی شود.

وی افزود: ارزهای دیجیتال اولا از سوی بسیاری از کشورها به ویژه کشورهایی که با ایران تبادلات اقتصادی دارند به رسمیت شناخته نشده و از سوی دیگر امنیت چرخش و تبدیل آنها هنوز روشن و تایید شده نیست لذا به نظر می‌رسد سایر راهکارهای شناخته شده نظیر راه‌اندازی بانک مشترک با اروپائی‌ها و ناشناخته‌ها که بهتر است درباره آن سخنی گفته نشود راهگشاتر خواهد بود.

استاد دانشگاه تهران با اشاره به ظرفیت‌های مالی بیت‌کوین گفت: در زمان حاضر انتقال پول به کشور از طریق بازکردن سوئیفت در خارج و حواله‌های بانکی صورت می‌گیرد، این در حالیست که ارزهای دیجیتال  تابع هیچکدام از محدودیت‌های قانونی نیستند و حداکثر تا ۶ ساعت قابل انتقال خواهند بود.

بغزیان گفت: هرچند بانک مرکزی و برخی نهادهای اقتصادی هم‌اکنون مسئول بررسی ظرفیت‌های ارز‌های دیجیتال هستند اما باید گفت در فضای مالی و اقتصادی ایران که قابل مقایسه با فضای مالی روسیه نیست بحث جایگزینی آن با دلار چندان منطقی به نظر نمی‌رسد.

این استاد دانشگاه با اشاره به ماهیت بیت‌کوین گفت: توجه داشته باشید که بیت‌کوین ماهیتی شبیه به سایر کالاها دارد و به شدت تحت تاثیر عرضه و تقاضاست، لذا با  ورود سوداگری و انتشار اطلاعات به شدت دچار فراز و فرود شده و دامنه نوسان آن نیز پرمخاطره توصیف می‌شود.

به گفته این اقتصاددان استفاده از بیت‌کوین هم‌اکنون در دنیا در مقیاس مارکیتینگ هتل‌ها و بلیت‌های مسافرتی است و هنوز مورد توجه ناشران پول قرار نگرفته به ویژه آنکه  مقامات دستگاه‌های نظارتی با بهانه پولشویی و تامین مالی تروریسم حتما با آن مقابله خواهند کرد.

این استاد دانشگاه با اشاره به هزینه‌های ردیابی و تطبیق پول تاکید کرد: با توجه به شفافیت ۱۰۰ درصدی بستر شبکه بیت‌کوین از جهت نظارت‌پذیری و تعقیب امکان رد‌یابی آن به مراتب سهل‌الوصول‌تر از  سایر ارزها است، لذا استفاده از آن در مقایسه با سایر پول ها قابلیت ردیابی ارزان‌تری دارد.

بغزیان با اشاره به انعطاف‌پذیری بیت‌کوین به عنوان یک کالا گفت:‌ بیت‌کوین بیشتر از آنکه یک پول باشد ماهیت یک کالا با ظرفیت تبدیل‌پذیری بسیار بالا را دارد لذا نمی‌تواند جایگزین پولهای رسمی شود اما می‌تواند واسطه تبدیل پول‌های جاری قرار گیرد، لذا به نظر می‌رسد ارزهای دیجیتال می‌توانند در سایه نظام پولی غیرمتمرکز و در خدمت رفع نیازهای کوچک قرار گیرند.

وی همچنین با اشاره به حباب بیت‌کوین تاکید کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد بیت‌کوین دارای حباب بوده و  هرچند به تناوب حباب آن کوچک شده  اما همچنان دارای حباب ۳۰ درصدی است و مشابه همه کالاهای حباب دار، شکستن حباب آن خودنمایی  می‌کند.

 این استاد دانشگاه همچنین در پاسخ به این سوال که شبکه‌های مالی پیام‌رسان چقدر در شفافیت مالی و حذف رانت‌ها کمک خواهند کرد، گفت: فضای آلوده به فساد اقتصادی داخل کشور نتیجه وجود رانت‌ها است لذا در چنین فضایی راه‌اندازی شبکه‌های مالی تنها به انتشار اخبار مالی در دامنه وسیع مثل اخبار حوادث منجر خواهد شد و چون با آن برخورد نمی‌شود بیشتر به یاس عمومی منجر می‌گردد. 

 

۴۹