رفتن به محتوای اصلی
پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸
.

دسته بندی اخبار

دسته بندی عمومی

فناوری‌های نوین سایبری باید در کشور بومی ‌شوند

گفت‌وگو با مدیر خانه‌ نوآوری

فناوری‌های نوین سایبری باید در کشور بومی ‌شوند

با گسترش فعالیت مردم در شبکه‌های اجتماعی و استفاده از سرورهای خارجی، اطلاعات به خارج از مرزهای کشور منتقل و سبب سوءاستفاده دشمنان می‌گردد.

 

 

  

•راه مقابله با نفوذ بیگانگان مقابله با اینترنت نیست و نمی‌توانیم در دنیای امروز مردم را از مصرف اینترنت منع کنیم

•با برقراری تعامل بین نهادها و سازمان‌های ذی‌ربط خواهیم توانست در زمان تکنولوژی کار کنیم و نسل جدید اینترنت بر مبنای بلاک‌چین را شکل دهیم

 

 

 

مهدی صداقت مدیر خانه نوآوری در گفت وگو با خبرنگار  ما گفت: توسعه اینترنت، شبکه‌های مجازی و نقش گرفتن کمپانی‌های خارجی نظیر گوگل، تلگرام، اینستاگرام در زندگی روزمره انسان باعث ایجاد نگرانی برای مردم و مسئولین شده است زیرا با گسترش فعالیت مردم در شبکه‌های اجتماعی و استفاده از سرورهای خارجی، اطلاعات به خارج از مرزهای کشور منتقل و سبب سوءاستفاده دشمنان می‌گردد. 

او افزود: نتانیاهو به صراحت در صحبت‌های خود اعلام کرد ما در همه جا هستیم، در گوشی و زندگی روزمره شما حضور داریم. بنابراین با استفاده از شبکه‌های اجتماعی خارجی، اطلاعات بیشتری در اختیار دشمنان اسلام قرار می‌گیرد البته این مسئله نه تنها برای ایران بلکه برای همه کشورها وجود دارد حتی شهروندان آمریکا نیز از این موضوع مستثنی نیستند و هر روز شاهد اعتراضات گسترده در مناطق مختلف دنیا هستیم.

کارشناس حوزه سایبری اظهار کرد: راه مقابله با نفوذ بیگانگان مقابله با اینترنت نیست و نمی‌توانیم در دنیای امروز مردم را از مصرف اینترنت منع کنیم، به عقب برگردیم و دولت به عنوان یک مجموعه بزرگ به مقابله با اینترنت بپردازد.این کمپانی و محصولات اینترنتی در بدنه اجتماع شکل گرفته‌اند و امکان رقابت با گوگل، مایکروسافت، آمازون، ویز و غیره وجود ندارد. اهداف ما باید به صورت بلندمدت بیان شود به طور مثال شکلی از گوگل ایجاد شود که بخشی از آن در ایران ساخته و نسخه‌هایی بعدی شبکه‌های اجتماعی به بازار عرضه شود.

صداقت افزود: یک دوره پس از توسعه گوگل، حرف‌هایی مبنی بر جست‌و‌جوگر ملی بیان شد که افرادی با دریافت کمک‌های سنگین از دولت به دنبال راه‌انداری آن بودند در صورتی که زمان بازاری شدن این اتفاق در جهان گذشته بود درباره اینترنت ملی نیز وضع به همین گونه است.

مدیر خانه نوآوری ادامه داد: شبکه‌های اینترنت چیزی نیست که تنها در اختیار آمریکا باشد البته آنها بیشتر با رمز و رازهای این فضا آشنا هستند و تسلط دارند.  

وی تصریح کرد: روند تکنولوژی زمانی که از یک حد توسعه پیدا می‌کند فضای رقابتی حاکم می‌شود و زمان شکل‌گیری را از دست دادیم زیرا روند تکنولوژی به سرعت رو به افزایش است و نمی‌توانیم مشکلات را یک شب حل کنیم. تلگرام نسل جدیدی از شبکه‌های اجتماعی بود که در چند سال اخیر شکل گرفته و قبل از آن وایبر، چت، واتساپ و یاهو را داشته‌ایم.

صداقت ادامه داد: مسیر هاتگرام و تلگرام طلایی درست است اما باید افق دیدمان را گسترش دهیم به آینده نسل بعدی توجه داشته باشیم و روی آن سرمایه‌گذاری کنیم. قسمتی از مسائل را به دوش بخش خصوصی قرار دهیم حتما اتفاقات بهتری را شاهد خواهیم بود. در میان شبکه های اجتماعی، وایبر ابتدا به ایران آمد آن زمان به موضوع شبکه‌های اجتماعی داخلی می‌پرداختیم. امروزه شاهد تغییر نسل‌های تلگرام و واتساپ هستیم. باید به دنبال نسل جدید آن باشیم.

کارشناس حوزه سایبری اظهار کرد: با ایجاد استارت‌آپ‌هایی مانند کافه بازار، دی جی کالا، اسنپ، تپ سی در توسعه آنها توانایی رقابتی شکل می گیرد و big data در ایران جمع آوری شده دیگر تهدید امنیتی علیه کشور به حساب نمی‌آید. با فرض وجود نسخه خارجی اسنپ می‌بینیم که فردی در آمریکا خدمات حمل و نقلی را ارائه می‌دهد که توانایی ایجاد ترافیک در سطح شهر را دارد در آن دوره دیگر شکل‌گیری نسخه داخلی همانند اسنپ فایده ندارد.

مدیر خانه نوآوری بیان کرد: در ابتدا باید اجازه دهیم کمپانی‌ها در ایران شکل بگیرد تا اطلاعات در کشور جمع شود و دولت در این زمینه کمک کند. با برقراری تعامل بین نهادها و سازمان‌های ذی‌ربط خواهیم توانست در زمان تکنولوژی کار کنیم و نسل جدید اینترنت بر مبنای بلاک‌چین را شکل دهیم.

وی افزود: در زمانی که گوگل‌پلی جلوی خدمات به ایران را گرفت در این بستر کافه بازار شکل گرفت. اگر در قسمت بلاک چین  برای استارت‌آپ‌ها همین اتفاق تکرار شود روند تکنولوژی AR،VR  رو به توسعه است که در ۱۵ سال آینده ارتباط‌ها شکل دیگری خواهد بود. به عبارتی دیگر در حوزه سایبری باید گفت امروزه باید بکاریم تا بتوانیم موقع نیاز برداشت کنیم. 

 

۴۹