رفتن به محتوای اصلی
دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹
.

دسته بندی اخبار

دسته بندی عمومی

مدافعان حریم سایبری

انتشار ویژه‌نامه قرارگاه پدافند سایبری کشور

مدافعان حریم سایبری

ویژه‌نامه قرارگاه پدافند سایبری کشور به مناسبت هفته پدافند غیرعامل با عنوان «مدافعان حریم سایبری» منتشر شد.

این ویژه‌نامه در هفتمین همایش ملی پدافند غیرعامل نیز توزیع گردید.

 

علیرضا مقصودی سردبیر این ویژه‌نامه در یادداشتی در این خصوص آورده است:‌

 

 

 دنیا سایبری روز‌به‌روز با زندگی مردم بیش از گذشته عجین و آمیخته می‌شود. رشد روز‌افزون و خیره‌کننده فناوری‌های سایبری سبب شده تا جوامع انسانی در تمامی شئون تحت تأثیر کارکردهای سایبر قرار گیرند. اگر تا چند دهه قبل اینترنت و کسب‌و‌کارهای مجازی یک ابداع خیره‌کننده و چشم‌گیر بودند، اکنون شبکه‌های اجتماعی و اینترنت اشیاء است که حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و حتی سیاسی را دست‌خوش تغییر و تحول کرده است.

 

هرچند برخی همچنان فکر می‌کنند که می‌توان در برابر این سیل فناورانه مقاومت کرد اما ما معتقدیم باید همراه با این موج شد و از ظرفیت‌های آن در راستای اهداف توسعه‌ای کشور و ارزش‌های انقلاب اسلامی بهره‌ گرفت. ضمن آنکه معتقدیم به شدت باید مراقب بود تا ظرفیت‌های این عرصه دانش‌بنیان و فناوری‌محور تبدیل به یک تهدید جدی علیه کیان جامعه و کشور نشود.

اساسا دنیای فناوری در کنار فراهم‌ آوردن فرصت‌های متعدد برای جوامع انسانی، مخاطرات و تهدیداتی نیز به وجود آورده‌ است. فناوری همچون دیگر مصنوعات بشری می‌تواند کاربردهای دوگانه‌ داشته باشد. فناوری سایبری نیز به دلیل گستره و نفوذ آن در ابعاد مختلف زندگی بشری؛ از یک سو تحولات جدی در اوضاع زندگی انسانی داشته و از سوی دیگر موجبات برخی تهدیدات شده است. یک مثال شبکه‌های اجتماعی به عنوان یکی از دستاوردهای فضای سایبری است که از یک طرف موجبات افزایش آگاهی‌های عمومی، سهولت ارتباطاتی و ... را پدید آورده‌اند اما از سوی دیگر می‌توانند به بستری برای ترویج مفاسد اخلاقی تبدیل گشته و یا اینکه افکار عمومی را مخدوش سازند.

قرارگاه پدافند سایبری کشور به عنوان یکی از مهمترین قرارگاه‌های سازمان پدافند غیرعامل کشور، طی سال‌های اخیر و مبتنی بر اسناد و اهداف بالادستی تلاش داشته است تا ضمن ایجاد بستر‌های لازم برای استفاده از قابلیت‌های فناوری سایبری، مخاطرات و تهدیدات این حوزه را نیز به حداقل ممکن برساند. به عنوان مثال یکی از مهمترین راهبردهای این قرارگاه حمایت و تقویت تولیدات بومی نرم‌افزاری و سخت‌افزاری در حوزه پدافند سایبری است.  

این قرارگاه دارای ارزش‌های اساسی در زمینه پدافند سایبری است. خودباوري و خوداتكايي، اعتماد‌سازي، اطمينان‌بخشي، نوآوري، خلاقيت و نفي سلطه دشمن بر فضاي سايبري از اساسی‌ترین ارزش‌های حاکم بر فعالیت‌های این قرارگاه است. 

ما رسالت خود را مصون‌سازي و پايدار‌سازي سرمايه‌هاي سايبري كشور از طريق پايش و تشخيص تهديدات، كشف، مديريت و كنترل آسيب‌پذيري‌ها، اعلام هشدارهاي لازم، امن‌سازي، تدوين و انتشار نظامات (ملاحظات، مقررات، الزامات و اصول) پدافندي، آموزش و نهادينه‌سازي پدافند سايبري، مديريت صحنه پدافندسايبري و دفاع حقوقي در برابر تهديدات و حملات دشمن می‌دانیم.

همچنین ما اصول ویژه‌ای در راستای عمل به رسالت خود در حوزه پدافند سایبری داریم. مصون‌سازي و پايداري فضاي سايبر كشور، وحدت فرماندهي پدافند سايبري، دفاع بومي، همه‌جانبه و بازدارنده،  هوشمندي در دفاع، روزآمدي و آينده‌نگري، كاهش آسيب‌پذيري سايبري، حفظ تداوم كاركرد سامانه‌هاي سايبري، آمادگي و پايداري، حفظ و صيانت از سرمايه‌هاي سايبري، پيش‌دستي در شناخت تهديدات، اقتصادي‌سازي، اشراف اطلاعاتي در فضاي سايبري كشور، دانش و فناوري بومي و مديريت آن، نفوذناپذيري و اقتدار، بهداشت سايبري، رعايت قوانين بين‌المللي و بي‌اعتمادي به محصولات خارجي از جمله این اصول است.

همچنین این قرارگاه چشم‌انداز خود را در افق ۱۴۰۴، کشوری با قدرت بازدارندگي موثر در برابر تهديدات سايبري دشمن، مبتني‌ بر نظام پدافند سايبري هوشمندانه، انحصاري، ابتكاري، عميق، لايه‌به‌لايه، بومي و پيشگيرانه، شبكه‌اي، گسترش‌يافته و سلسله مراتبي، چابك و منعطف، دارای نظام دفاع حقوقي و قانوني جامع ملي در حوزه پدافند سايبري، دارای دانش و فناوري و صنعت پيشرفته بومي، بهره‌مند از منابع انساني نخبه، خبره، توانمند، متعهد و مبتكر، توانمندی فرماندهي و كنترل جامع، مقتدر و هوشمند و داراي جايگاه ممتاز جهاني در پدافند سايبري تعریف کرده و تلاش دارد تا هرچه سریعتر به این اهداف بلند دست یابد. اگرچه راه طولانی است اما معتقدیم این توان و ظرفیت در میان جوانان مومن و متخصص کشورمان وجود دارد.

آنچه که تحت عنوان «ویژه‌نامه پدافند سایبری» در پیش‌روی شماست تلاشی برای آگاه‌سازی جامعه عمومی و تخصصی کشور در خصوص مهمترین محورها و عناوین مورد توجه در حوزه پدافند سایبری است. امید داریم حسب اهمیت روز‌افزون موضوعات سایبری، مساله پدافند سایبری نیز آنطور که باید و شاید مورد توجه قرار گیرد.

 

 

 

 

۴۹