رفتن به محتوای اصلی
چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹
.

دسته بندی اخبار

دسته بندی عمومی

مشکل تلگرام با «طلا» و «هات» حل نمی‌شود

سردار دکتر غلامرضا جلالی:

مشکل تلگرام با «طلا» و «هات» حل نمی‌شود

سردار دکتر غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در یادداشتی در کانال سروش خود آورده است:‌ اساسا مشکل ما با تلگرام اسم این نرم‌افزار نبود که اکنون با اضافه شدن «طلا» یا «هات» به ابتدای نام آن، این موضوع حل شود.

اساسا مشکل ما با تلگرام اسم این نرم‌افزار نبود که اکنون با اضافه شدن «طلا» یا «هات» به ابتدای نام آن، این موضوع حل شود. مشکل ما با تلگرام این است که ساختار این پیام‌رسان، استراتژی آن، رویکرد آن و اقدامات آن علیه امنیت ملی بوده و هست. تجربه حوادث دی‌ماه ۱۳۹۶ خیلی از این حرف‌ها را اثبات کرد.

 

مشکل اصلی ما با تلگرام اینکه چهار نفر، چهار حرف خلاف بزنند یا چند عکس نامربوط در آن منتشر شود نیست.مسئله این است که برنامه تلگرام در کوتاه‌مدت از طریق سازماندهی شغل خدماتی، دریافت و پرداخت مالی، شبکه تبادلات اطلاعات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی از یک طرف و قابلیت اثرگذاری بر جامعه چهل میلیونی مخاطبی(که با حداکثر بی‌خیالی در اختیار تلگرام و رفقای آن گذاشته شده است) از طرف دیگر، کم‌کم می‌رود تا با قابلیت احتمالی بلاک‌چین یک دولت خودمختار، درون دولت ما تشکیل دهد! در واقع به نوعی نفی حاکمیت ملی به وسیله این نرم‌افزار اتفاق میافتد و این برنامه می‌تواند برای تداوم کارکرد خود از ما باج بگیرد .

 

بحث‌های روز در آمریکا و اتحادیه اروپا در مورد حاکمیت ملی سایبری و حفاظت از داده‌های مردم و الزام شرکت‌های بزرگ دنیا به رعایت قوانین سخت‌گیرانه متناسب با منافع ملی کشورهاست. به نوعی خواسته فعلی ما چیزی بیشتر از قوانین و سازوکارهای آمریکا و اتحادیه اروپا در این حوزه نیست!

 

از طرف دیگر یک بازار مخاطب حدود چهل میلیونی در اختیار تلگرام و رفقای آن قرار گرفته است و اطلاعات این مخاطبان چهل میلیونی در قالب اطلاعات حجیم یا بیگ‌دیتای ملی در اختیار دشمن قرار دارد. بنابر این مشکل تلگرام مسئله به خطر افتادن امنیت ملی است. البته این موارد حداقلی است. اگر بخواهیم دقیق‌تر بیان کنیم موارد دیگری هم هست که در فرصت دیگر می‌توان به آن پرداخت .

 

اکنون دو پوسته فارسی تلگرام چه مشکلی را حل کرده‌اند؟ بیگ‌دیتای ملی کما‌فی‌السابق در اختیار دشمن قرار دارد.به نظر ما کنترل حداقلی، ناشی از نگاه سهل‌اندیشانه به مسئله است.

 

ما نیازمند یک برنامه بلند‌مدت در این حوزه هستیم، یک سامانه پیام‌رسان صددرصد بومی لازم است تا امنیت داده‌های مردم و قابلیت حفظ و تداوم حاکمیت ملی و مردم و امنیت ملی را در آن بتوان تامین نمود و معماری آینده حکمرانی اسلامی را در آن پی‌ریزی کرد.

 

شنیدم که به این دو پیام‌رسان قول تامین اعتبار و ارز ۴۲۰۰ تومانی برای خرید دو هزار سرور داده اند. بر فرض صحت، سوال این است که آیا به پیام‌رسان‌هایی که اساسا داخلی و بومی هستند این کمک‌ها انجام می‌شود؟! اینکه پیام‌رسان‌های بومی ناتوان هستند هم، جفایی نابخشودنی به فرزندان بسیجی و بی‌ادعایی است که با دست‌ خالی و بدون حمایت جدی توانستند پیام‌رسان بومی را به مرز سیزده میلیونی در یکی از آنها و سرجمع حدود بیست میلیون برسانند. با تصمیم اخیر و اعطای مهلت فعالیت دوباره به نسخه‌های فارسی تلگرام، بعضی دوستان کمرشان در حال شکستن است .

 

 

منبع: http://sapp.ir/drjalalifarahani با تلخیص

۴۹