رفتن به محتوای اصلی
شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸
.

دسته بندی اخبار

دسته بندی عمومی

مقابله موثر با تهدیدات سایبری نیازمند مشارکت همه جانبه

مقابله موثر با تهدیدات سایبری نیازمند مشارکت همه جانبه

جمعی از مدیران مرتبط با حوزه سایبر اذعان کردند مقابله جدی و موثر با تهدیدات سایبری دشمن نیازمند عزم و مشارکت همه جانبه جامعه است و بهره برداری و استفاده مناسب از فرصت های فضای سایبری در گرو شناخت تهدیدات این حوزه و دفع آنهاست.

اگرچه فرصت هایی که فضای سایبر برای رشد و توسعه علمی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در پیش روی جوامع قرار داده، قابل انکار نیستند اما در مقابل تهدیدهای مربوط به این حوزه نیز قابل کتمان نیستند و بی توجهی به آنها می تواند دستاوردهای یک جامعه در بخش های مختلف را مورد آسیب جدی قرار دهد.

مدیران حاضر در یکمیزگرد نقش مشارکت همگانی در از میان بردن تهدیدات سایبری را پررنگ و اساسی دانسته و همگی از آموزش و فرهنگ سازی به عنوان عاملی اساسی برای دفع تهدیدهای این فضا یاد کردند و تقویت آموزش ها در این حوزه را برای اقشار مختلف بویژه نسل جوان و نوجوان که عمده استفاده کنندگان از این فضا هستند را ضروری دانستند.

 ** راه اندازی مرکز آپا در قزوین برای مقابله با تهدیدات سایبری

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری قزوین در این میزگرد گفت: حوزه سایبر امروزه به یکی از مهم ترین مسایل و موضوعات کاری در حوزه پدافند غیرعامل تبدیل شده است.

محمد افشار افزود: در این حوزه با سه موضوع شامل ایمنی، تهدیدات و دفاع مواجه هستیم که برای هریک باید برنامه ریزی های تخصصی و خاص خود را پیش بینی و انجام داد تا از حملات سایبری دشمن دچار آسیب و خسارت نشد.

وی با بیان اینکه شکل تهدیدات دشمن تغییر یافته به گونه ای که امروزه حملات نظامی در ردیف آخر تهدیدات قرار گرفته است، افزود: امروز با شیوه های نوینی از تهدیدات از جمله تهدید سایبری، بیولوژیک و مردم نهاد روبرو هستیم.

افشار در ادامه به انواع تهدیدات سایبری اشاره کرد و گفت: در یک نوع از این تهدیدات زیرساخت ها و تاسیسات کشور مورد تهدید واقع می شوند که نمونه این موضوع را در حمله دشمن به تاسیسات مهم شاهد بوده ایم.

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری قزوین ادامه داد: در نوع دیگر دشمن از طریق تولید محتوا در فضای مجازی شامل شبکه های اجتماعی می کوشد تا اهداف خود را پیاده ساخته و افکار عمومی را به سمت آن هدایت کند که نمونه هایی از آن را در بازار سکه و ارز و سایت های آنلاین درج قیمت و یا نمایش فروشگاه های خالی از اجناس با هدف ایجاد تنش اجتماعی در روزهای گذشته شاهد بودیم.

وی با بیان اینکه پدافند غیرعامل با ذخیره سازی و جریان دهی منابع اطلاعاتی در خارج از کشور مخالف است و آنرا بستری برای برنامه ریزی دشمن به منظور تهاجم به زیرساخت ها و دستاوردهای میهن اسلامی می داند، اظهار داشت: این مساله آسیب های زیادی با خود به همراه دارد و به مثابه این است که ما همه اطلاعات ریز و درشت خود را در اختیار بیگانه قرار می دهیم که عاقلانه و منطقی نیست.

افشار با اشاره به فعالیت و راه اندازی قرارگاه سایبری پدافند غیرعامل طی سال های اخیر با هدف مقابله با تهدیدات دشمن در حوزه سایبر و فعال سازی آن در استان های مختلف از جمله قزوین، افزود: سلاح های این قرارگاه سامانه هایی از قبیل 'گوهر' و 'ماهر' است که به پایش، رصد و پیشگیری از حملات سایبری دشمن می پردازد.

مدیرکل پدافندغیرعامل استانداری قزوین در ادامه به فعالیت مرکز آپا از سال جاری در دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) اشاره کرد و گفت: این مرکز با همکاری دستگاه های مربوطه مکمل فعالیت های قرارگاه سایبری است.

وی اظهار داشت: با فعالیت های خوب قرارگاه سایبری و همچنین مرکز آپا خوشبختانه تاکنون تهدیدات سایبری دشمن علیه زیرساخت ها در استان به خوبی رصد شده و مشکل خاصی را در این زمینه نداشته ایم اما این به معنای بی توجهی به تجهیز و آمادگی در مقابل این تهدیدات نیست.

این مسئول گفت: با این وجود به رغم اقدامات حفاظتی برای پیشگیری از حملات سایبری علیه تاسیسات و زیرساخت ها، مقابله با تهدیدات دشمن در فضای مجازی دشوار تر بوده و نیاز است تا تک تک افراد جامعه تهدیدات این حوزه و اهداف دشمن را بشناسند و با آن مقابله کنند.

 ** در یک جنگ سایبری تمام عیار قرار داریم

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری قزوین با بیان اینکه باید باور کنیم که در یک جنگ سایبری تمام عیار قرار داریم در حالی که جامعه ما هنوز به این باور نرسیده و تهدیدات این حوزه زیاد و آنچنان که باید جدی گرفته نمی شوند، افزود: فضای سایبری در اختیار نقطه مقابل یعنی دشمنان ما قرار دارد و یکی از مشکلات ما این است که عمده زیرساخت ها از جمله سخت افزاری و نرم افزاری مربوط به این حوزه در اختیار بیگانگان است.

وی با بیان اینکه هر میزان که وابستگی ما به اینترنت بیشتر باشد تهدیدات ما در این حوزه نیز افزایش می یابد و باید تمهیدات خود را در این خصوص گسترش دهیم، اظهار داشت: مقابله با دشمن در این جنگ نیازمند ابزارهای خاص خود است و اینکه اطلاعات خود را در اختیار طرف مقابل قرار می دهیم بدون شک یک ضعف است که باید آنرا مرتفع کنیم.

**شبکه های اجتماعی راه نفوذ دشمن

افشار با بیان اینکه شبکه های اجتماعی فضای مناسبی برای طراحی و پیاده سازی اهداف دشمن به شمار می روند، افزود: به محدودسازی و بستن این فضا معتقد نیستیم اما باید دانست که دشمن در این فضاها بدنبال نفوذ، بحران سازی و ناامن ساختن جامعه ماست و باید در این خصوص هوشیار باشیم.

وی با بیان اینکه نقش جریان ساز شبکه های اجتماعی را نباید نادیده بگیریم،اظهار داشت: به عنوان مثال در یک نمونه ۷۰ درصد پیام ها و لیدر یکی از کانال های شبکه های اجتماعی که چندی پیش مردم را به آمدن به خیابان ها و ایجاد التهاب دعوت می کرد در یکی از کشورهای مرتجع منطقه قرار داشت.

افشار با بیان اینکه امروزه حریم خصوصی افراد در پی گسترش استفاده از فضای مجازی با تلاطم مواجه شده و شاهد افزایش روزافزون فضاهای اشتراکی هستیم که می توانند در صورت رعایت نکردن مسایل ایمنی برای افراد مشکل ساز شوند، افزود: شهروندان نباید فراموش کنند در خیلی از اوقات وقتی طرف خارجی مقابل که سازنده و ابداع کننده یک اپلیکشین و نرم افزار است، می تواند ظرف چند ثانیه همه اطلاعات و داده های ما اعم از تصاویر و فیلم های شخصی ما را به سرقت ببرد.

مدیرکل پدافند عیرعامل استانداری قزوین با بیان اینکه باید تهدیدات فضای سایبر را جدی بگیریم و آنها را کم اهمیت نشماریم، افزود: تلفن های هوشمند ابزار تهاجم دشمن در این حوزه بوده و بسیار آسیب پذیر هستند بنابراین باید هوشیار بوده و مراقب تهدیدات باشیم.

افشار همچنین گفت: با بومی سازی در حوزه سایبری می توانیم تا حد زیادی از تهدیدات این فضا بکاهیم که راه تحقق آن حمایت ویژه مسئولان از دست اندرکاران و محققان و برنامه سازان این بخش است که اغلب شامل جوانان دانشجو و نخبه و محقق هستند.

 **رشد ۱۰۶ درصدی جرایم سایبری در قزوین

بخش دیگری از تهدیدات فضای سایبر را باید متوجه کلاهبرداران و مجرمانی دانست که تلاش دارند تا از نا آگاهی شهروندان نسبت به این فضا استفاده کرده و اطلاعات و اموال کاربران را به سرقت ببرند و یا از آنها سوء استفاده کنند.

مقابله با این شکل از تهدیدات در حوزه وظایف پلیس فتا قرار دارد.

رییس پلیس فنا استان قزوین نیز در همین رابطه با حضور در این میزگرد گفت: با افزایش کاربران در فضاهای مجازی شاهد رشد جرایم سایبری نیز هستیم.

سرهنگ فخرالدین توکلی افزود: مهم ترین موضوع که می تواند شهروندان جامعه را در مقابل تهدیدات و جرایم مربوط به این حوزه مصون نگه دارد، آموزش است که نسبت به آن تاکنون کمتر توجه شده است.

وی با بیان اینکه از فضای مجازی به عنوان قاره هفتم یاد می شود،اظهار داشت: امروزه در دست هر شهروند یک موبایل هوشمند وجود دارد که در آن حجم وسیعی از اطلاعات دریافت و منتقل می شود.

این مسئول انتظامی، جدی گرفته نشدن تهدیدات در فضای سایبری توسط جامعه را موجب رشد تهدیدها و آسیب های این حوزه دانست و گفت: تهدیدات این حوزه به گونه ای است که با تاثیرگذاری فراوان بر اذهان و افکار عمومی می تواند امنیت اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و حتی اقتصادی جامعه را در کم ترین زمان ممکن دچار خدشه و اختلال کند.

سرهنگ توکلی همچنین گفت: پلیس فتا می کوشد از طرق مختلف به سطح دانش و آگاهی های شهروندان نسبت به مخاطرات فضای مجازی و تهدیدات این حوزه بیافزاید تا شاهد کاهش جرایم سایبری باشیم اما تکثر و تنوع و تغییر فناوری ها در این حوزه به گونه ای هستند که در اولویت نخست باید خود کاربران تمهیدات لازم را برای اینکه در این فضا مورد طعمه واقع نشود، اتخاذ کنند.

وی با بیان اینکه امسال جرایم سایبری در قزوین نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰۶ درصد افزایش پیدا کرده که نگران کننده است،اظهار داشت: این مساله خود زنگ خطری برای مراقبت بهتر و بیشتر توسط کاربران در هنگام استفاده از فضای مجازی است.

رییس پلیس فتا استان قزوین خاطرنشان کرد: اگر اشراف اطلاعاتی پلیس و فعالیت های پیشگیرنده آن وجود نداشت این رقم بسیار بیشتر از این مقدار بود.

** کلاهبرداری های اینترنتی، عمده جرایم سایبری

سرهنگ توکلی گفت: کلاهبرداری های اینترنتی و برداشت از حساب های بانکی از طریق این فضا عمده جرایم سایبری را تشکیل می دهند در صورتی که تا سال قبل مزاحمت های اینترنتی در صدر جرایم این حوزه قرار داشت.

وی با اشاره به اینکه شهروندان باید مراقبت کلاهبرداران اینترنتی باشند و قبل از هر اقدام برای نقل و انتقال مالی از صحت اطلاعات فرد و یا افراد مقابل معامله اطمینان حاصل کنند، اظهار داشت: در غیر این صورت و عدم رعایت این شرایط آنها ممکن است با انجام یک معامله اینترنتی به یک مالباخته تبدیل شوند.

رییس پلیس فتا استان قزوین به ریشه یابی علل فریب و مالباختگی افراد در فضای سایبر اشاره کرد و گفت: ناآگاهی و اطمینان بیجا را باید عامل عمده در این خصوص نام برد.

این مسئول انتظامی گفت: همان گونه که اگر در محیط واقعی درب خودروی خود را بازگذشته و سوییچ آن را نیز برنداریم احتمال سرقت خودرو افزایش می یابد همین مساله در فضای مجازی نیز صادق است و وقتی که موارد ایمنی را در آن رعایت نکنیم احتمال کلاهبرداری از ما در این فضا بوجود می آید.

وی با بیان اینکه شهروندان باید در خریدهای اینترنتی خود دقت بالایی به خرج دهند تا اطلاعات کارت بانکی آنها به سرقت نرود، اظهار داشت: افراد در هنگام خرید در این فضا باید حتما نقل و انتقالات خود را از طریق درگاه های مطمئن که اطلاعات لازم در مورد آنها در سایت های معتبر وجود دارد، انجام دهند.

سرهنگ توکلی با بیان اینکه نباید به هر لینک و آدرسی که به عنوان دعوت برای ما فرستاده می شود اطمینان کنیم، گفت: موارد آموزشی متنوع و پیشگیرنده در سایت پلیس فتا وجود دارد که شهروندان با مطالعه آنها و رعایت شان می توانند سطح حفاظتی خود را حین استفاده از فضای سایبر بالا ببرند و به این ترتیب طعمه سودجویان و کلاهبرداران و سارقان این فضا قرار نگیرند.

**تلگرام در صدر وقوع جرایم سایبری

رییس پلیس فتای قزوین با بیان اینکه باید مراقب تبادل اطلاعات خود در فضای مجازی باشیم تا آنها مورد بهره برداری توسط مجرمان سایبری قرار نگیرد، در ادامه بیشترین حجم جرایم به وقوع پیوسته در شبکه های اجتماعی را به ترتیب تعداد مربوط به تلگرام، اینستاگرام و واتساپ دانست.

این مسئول انتظامی گفت: پلیس فتای قزوین آمادگی دارد تا در حوزه آگاه سازی، تجربیات و آموزش های خود را در اختیار اقشار و گروه های مختلف جامعه قرار دهد و در این خصوص از دستگاه ها تقاضای همکاری و تعامل داریم.

وی اظهار داشت: تاکنون دستگاه خاصی برای این کار نزد پلیس فتا نیامده است و انتظار داریم با توجه به گستردگی آسیب ها و تهدیدات این حوزه، دستگاه ها بتوانند از ظرفیت این پلیس تخصصی برای کاهش تهدیدات و آسیب ها استفاده کنند.

 **عضویت ۱۰۳ دستگاه و نهاد قزوین در سامانه گوهر و ماهر

مدیرکل فناوری ارتباطات و اطلاعات استان قزوین نیز در این میزگرد گفت: وزارت ارتباطات در راستای تامین زیرساخت های مورد نیاز کشور در این حوزه اقدام های لازم را انجام داده است و بدنبال آن تمهیدات امنیتی و حفاظتی مربوط به آنها را نیز پیش بینی و اتخاذ کرده است.

یوسف رضایی نیک با بیان اینکه ایجاد زیرساخت های ارتباطی از وظایف اصلی این اداره کل به شمار می رود، افزود: به تامین امنیت این زیرساخت ها نیز اندیشیده ایم و به همین جهت در این حوزه با کم ترین آسیب ها مواجه بوده ایم اما به لحاظ پیچیدگی موضوعات، فناورهای روزافزون و برنامه ریزی دشمن اینکه بگوییم به طور کامل و ۱۰۰ درصدی از این آسیب ها مصون هستیم، اغراق کرده ایم.

وی با بیان اینکه برای پیشگیری از حملات سایبری و مصون ماندن از آسیب ها چه در حوزه نرم و چه در حوزه سخت نیازمند آموزش و ارتقای توانمندسازی افراد جامعه هستیم،اظهار داشت: در حوزه سخت آموزش های لازم و مورد نیاز به کاربران و کارشناسان حوزه ارتباطات ارایه شده است.

رضایی نیک همچنین گفت: اطلاع رسانی ما پیرامون رعایت موارد امنیتی و پیشگیرنده در حوزه ارتباطات هم اکنون به ۱۰۳ دستگاه و نهاد اجرایی استان ارسال می شود و همه این تشکیلات اداری و اجرایی عضو سامانه های 'ماهر' و 'گوهر' که مدیریت امداد و رخدادهای سایبری را برعهده دارند، هستند.

مدیرکل فناوری ارتباطات و اطلاعات استان قزوین گفت: به طور هفتگی تهدیدها و آسیب ها و مسایل جدید مرتبط با فضای سایبر را شناسایی و برای همه اعضا ارسال می کنیم که این موضوع تاثیر خوبی در پیشگیری از تهدیدات سایبری در سطح استان و کشور به جا گذاشته است.

وی همچنین اظهار داشت: سال گذشته مجوز راه اندازی مرکز آپا در قزوین گرفته شد و بدنبال آن شاهد تجهیز و راه اندازی این مرکز در دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) بودیم که توان ما را برای مقابله با تهدیدات سایبری دشمن افزایش داده است.

** قزوین امسال با حملات سایبری مواجه نبوده است

این مسئول گفت: امسال با تمهیدات اتخاذ شده خوشبختانه حمله سایبری به مراکز اداری و عمومی و تاسیسات و زیرساخت های استان نداشته ایم.

رضایی نیک با بیان اینکه فضای مجازی ترکیبی از انسان، زیرساخت ارتباطی و محتواست که استفاده بهینه از آن نیازمند هوشمندی و توانایی است، گفت: اگر مهارت های آموزشی شهروندان جامعه را نسبت به فضای سایبر بالا ببریم آسیب ها و تهدیدهای دشمن در این حوزه کارساز و موثر واقع نخواهد شد بنابراین می توان به جرات اذعان کرد که با آموزش می توان راه نفوذ دشمن را در این حوزه بست.

وی نقش رسانه ها را در آگاه سازی و آموزش به شهروندان پیرامون مسایل حوزه ارتباطات و فضای سایبری مهم و غیرقابل انکار دانست و گفت: آسیب ها و تهدیداتی که به ما از این حوزه تحمیل می شود ناشی از ناآگاهی و عدم آموزش است بنابراین با رفع این خلاءها تا حد بسیار زیادی می توان تهدیدات این حوزه را از میان برداشت.

مدیرکل فناوری ارتباطات و اطلاعات استان قزوین گفت: یک زمان از طریق پیامک شاهد کلاهبرداری های زیادی بودیم که با گذشت زمان و هوشیاری و آگاهی مردم تقریبا امروزه استفاده از این روش برای کلاهبرداری منسوخ شده و یا به شدت کاهش یافته است بنابراین هوشیاری و آگاه سازی مردم نسبت به شیوه های دشمن و مجرمان می تواند سد نفوذی برای این افراد در فضای سایبری باشد.

 

رضایی نیک با بیان اینکه اعتقاد دارم استفاده نادرست از فضای مجازی بستر ساز ایجاد مشکل از جمله وقوع جرایم و تخلفات در این حوزه می شود، افزود: با وجود تهدیدات این حوزه باید به یاد داشته باشیم که فضای مجازی و سایبر مملو از فرصت هایی هستند که باید از آنها استفاده کنیم در غیر این صورت آنها به تهدیدی علیه ما تبدیل می شوند.

۴۹