رفتن به محتوای اصلی
شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸
.

دسته بندی اخبار

دسته بندی عمومی

ناقوس جنگ سایبری دشمنان

دکتر علیرضا مقصودی معاون فرهنگی قرارگاه پدافند سایبری کشور

ناقوس جنگ سایبری دشمنان

فضای سایبری، دنیای نبردهای امروزی است و مؤثرترین روش برای مقابله با تهدیدات دشمن نیز محسوب می‌شود. دشمن از این فضا، در جهات مختلفی بهره‌برداری می‌کند که مرسوم‌ترین شیوه استفاده دشمن از این فضا، جنگ روانی است.

دکتر علیرضا مقصودی معاون فرهنگی قرارگاه پدافند سایبری کشور در یادداشتی آورده است:  سالیان سال است که دشمنان این مرزوبوم، در پی ضربه زدن به ارکان نظام هستند و روش‌های گوناگونی را برای موفقیت در این زمینه آزمایش کرده‌اند. به اذعان دشمنان، نه‌تنها این روش‌ها، برای آن‌ها موفقیتی در پی نداشته است، بلکه در مواردی، موجبات تقویت نظام اسلامی ایران را نیز فراهم کرده است.

به باور کارشناسان، دشمنی جهان سلطه با جمهوری اسلامی ایران، به علنی‌ترین شیوه خود در حال انجام است و غربی‌ها، ابزارهای خود برای مقابله با توسعه ایران را به‌روزرسانی کرده‌اند. این موضوع، در بیانات اخیر رهبر انقلاب نیز قابل‌رؤیت است و ایشان، به همه مسئولین، لزوم حضور در میدان نبرد و آماده شدن در برابر تهاجم دشمن را گوشزد کرده‌اند.

فضای سایبری، دنیای نبردهای امروزی است و مؤثرترین روش برای مقابله با تهدیدات دشمن نیز محسوب می‌شود. دشمن از این فضا، در جهات مختلفی بهره‌برداری می‌کند که مرسوم‌ترین شیوه استفاده دشمن از این فضا، جنگ روانی است.

پیش‌ازاین نیز به این موضوع اشاره شد که غربی‌ها، درصدد آن هستند که مشکلات نظام اسلامی و خصوصاً دشواری‌های اقتصادی را، از طریق فضای مجازی و دنیای سایبری، وارد فاز روانی و احساسی کنند و مردم را از این طریق، به شورش و اقدام علیه نظام اسلامی وادارند؛ موضوعی که تاکنون موفق به اجرایی کردن آن نشدند.

البته نمی‌توان این تهدید را صرفاً منوط و محدود به فضای مجازی و دنیای سایبری دانست و می‌توان گفت که همه زمینه‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی، امروزه درگیر تنش‌هایی هستند که دشمن برای کشور تدارک دیده است و صدالبته، فضای مجازی، سردمدار ساماندهی و اجرای برنامه‌های دشمن، علیه نظام اسلامی شده است.

به‌بیان‌دیگر می‌توان گفت منظور دشمن از درگیری و جنگ، تنش نظامی نیست؛ چرا که خود آن‌ها نیز به این موضوع واقف هستند که هزینه چنین تنشی با جمهوری اسلامی ایران، برای آن‌ها به‌مراتب بالاتر از منافعی خواهد بود که نصیب آن‌ها می‌شود.

باید بر این نکته تأکید کرد که آن‌ها از طریق فضاهایی نظیر شبکه‌های اجتماعی، به دنبال جستجوی نقاط ضعف احتمالی در کشور هستند و تلاش می‌کنند از طریق همین شبکه‌ها، نقاط ضعف را پررنگ و امید مردم به اصلاح امور را از بین ببرند.

دراین‌بین، وظیفه مسئولین کشور است که با در نظر شرایط منطقه و جهان و علنی شدن تهدیدات دشمن در همه زمینه‌ها، خصوصاً فضای مجازی، با جدیتی بیش‌ازپیش پا به عرصه مدیریت فضای سایبری گذاشته و ضمن رصد تهدیدات و فرصت‌های موجود در این فضا، بهترین برنامه‌ریزی را برای اداره کردن کشور از این طریق انجام دهند.

داشتن آرایش جنگی در همه زمینه‌ها خصوصاً فضای سایبری، صرفاً به معنای آماده شدن برای حمله نیست، بلکه می‌تواند به معنای اندیشیدن تمهیدات لازم برای مقابله با عملکرد خصمانه دشمن باشد؛ دشمنی که به هر طریقی که می‌توانسته، دشمنی‌اش را اثبات کرده است و از هر فضایی، برای ضربه زدن به‌نظام اسلامی بهره‌برداری خواهد کرد.

 

۴۹