رفتن به محتوای اصلی
چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹
.

دسته بندی اخبار

دسته بندی عمومی

نفوذ به داده‌ها از راه آسیب‌پذیری در بلوتوث

نفوذ به داده‌ها از راه آسیب‌پذیری در بلوتوث

آسیب‌پذیری جدید بلوتوث به هکرها اجازه می‌دهد با تضعیف کلید رمزنگاری به جاسوسی در ترافیک داده‌ها یا تغییر آنها بپردازند.

 محققان مرکز امنیتی CISPA به یک حفره امنیتی در پروتکل ارتباطی بلوتوث پی برده‌اند که از طریق اختلال در فرایند رمزنگاری پیاده‌سازی می‌شود. در حالت عادی هر زمان که دو دستگاه از طریق بلوتوث به هم متصل می‌شوند، یک کلید رمزنگاری جدید ایجاد می‌کنند. حفره امنیتی اما به هکرها اجازه می‌دهد به جای حمله مستقیم به رمزنگاری، دستگاه‌ها را به استفاده از کلید رمزنگاری ساده‌تر مجبور کنند.

هرچند مهاجم برای پی بردن به رمز دقیق هنوز هم ناچار به اجرای حمله بروت فورس (brute-force) روی یکی از دستگاه‌هاست، اما به لطف کاهش طول کلید از شانس بالاتری برای موفقیت برخوردار است.

خوشبختانه هکر برای سوءاستفاده از این آسیب‌پذیری بلوتوث باید در مجاورت دستگاه‌ها قرار داشته‌باشد. مهاجم در اولین قدم باید در زمانی کوتاه پیام شروع رمزنگاری بین دو دستگاه را مختل کرده و پیام خود را جایگزین آن کند.

این باگ که محققان آن را KNOB نامیده‌اند، فقط به دستگاه‌هایی محدود می‌شود که از پروتکل BR/EDR استفاده‌می‌کنند، درنتیجه ابزارهای مبتنی‌بر بلوتوث کم‌مصرف که در اغلب پوشیدنی‌های هوشمند به‌کار رفته در معرض آن قرار ندارند. علاوه‌بر این ابزارهای بلوتوثی دیگری که در آنها حداقلی برای کلید رمزنگاری تعیین‌شده نیز در امان هستند.

 

محققان وجود این آسیب‌پذیری را ر ۱۷ چیپ منحصر‌به‌فرد ازجمله برادکام، اپل، اینتل و کوالکام تایید کرده‌اند، اما در حال حاضر شواهدی مبنی‌بر سوءاستفاده از آن در دست نیست. کمپانی‌های بزرگ ازجمله اپل و مایکروسافت وصله‌هایی را برای رفع این حفره امنیتی منتشر کرده‌اند و از این بعد چیپ‌ها اجازه کوتاه‌تر شدن کلید رمزنگاری از حد مشخصی را نخواهندداد.

 

منبع:خبرگزاری افتانا

۴۹