رفتن به محتوای اصلی
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷
.

دسته بندی اخبار

دسته بندی عمومی

نقشه راه عبور ایمن از «تابستان داغ سایبری»

نقشه راه عبور ایمن از «تابستان داغ سایبری»

سال ۹۷ سال ویژه‌ای است؛ از یک طرف ما وارد چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی می‌شویم و از طرف دیگر شاهد تمرکزی از تهدیدات و البته فرصت‌ها پیش روی انقلاب هستیم و همانطور که رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند در یک پیچ مهم تاریخی قرار داریم. یکیاز ویژگی‌های امسال این است که دشمن به صورت آشکار و به نوعی با چراغ روشن مقابل انقلاب اسلامی ایران ایستاده و تلاش می‌کند همه ظرفیت‌های موجود را علیه انقلاب به‌کار گیرد. پس ما باید با یک انسجام و اتحاد داخلی با این تهدیدات مقابله کنیم.

سال ۹۷ سال ویژه‌ای است؛ از یک طرف ما وارد چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی می‌شویم و از طرف دیگر شاهد تمرکزی از تهدیدات و البته فرصت‌ها پیش روی انقلاب هستیم و همانطور که رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند در یک پیچ مهم تاریخی قرار داریم. یکیاز ویژگی‌های امسال این است که دشمن به صورت آشکار و به نوعی با چراغ روشن مقابل انقلاب اسلامی ایران ایستاده و تلاش می‌کند همه ظرفیت‌های موجود را علیه انقلاب به‌کار گیرد. پس ما باید با یک انسجام و اتحاد داخلی با این تهدیدات مقابله کنیم.

موضوع پدافند غیرعامل بنا به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی خنثی‌‌سازی اثر تهدید بر کشور است و با توجه به آشکار بودن تهدیدات دشمن اهمیت پدافند غیرعامل چندین برابر سال‌های گذشته است.

براساس پیش‌بینی‌ها در سال جاری تهدید نظامی نداریم. دلیل اینکه تهدید نظامی اولویت دشمنان نیست این است که واقعیت‌های دفاعی و نظامی کشور قابلیت‌های بسیاری دارد و قادر است صحنه جنگ را تغییر دهد و تمامی فرضیات آمریکایی‌ها را برهم بزند. شروع جنگ نظامی عرصه جنگ علیه ما را برهم می‌زند و کنترل شرایط را از آنها می‌گیرد.در حوزه‌های نظامی براساس اقدامات بسیار منسجم و مستحکم، ایران در حوزه زمینی و دریایی کاملا به بازدارندگی رسیده و در سایر حوزه‌ها، جنگ به ضرر دشمن است و ما نگران جنگ نظامی نیستیم اما آنها با تهدید به جنگ به دنبال معتبر کردن تهدیدات خود و ترساندن ما هستند.

آمریکایی‌ها اهداف و آرزوهای خود را از طریق وزیر خارجه‌شان اعلام کردند پس مسیر کامل روشن و مشخص است. باید بدانیم تحریم و فشار بر کشور و ملت ایران افزایش پیدا می‌کند و از بستر شبکه‌های اجتماعی برای اثرگذاری فشار بر مردم استفاده می‌کنند. پس ما به‌نوعی با ترکیب تهدیدات روبرو هستیم، فشار اقتصادی به عنوان بستر طرح و تحریم به عنوان عامل فشار که مولفه‌های اقتصادی کشور را درگیر می‌کند. از سوی دیگر آمریکایی‌ها چند سالی است که استراتژی جنگ بی‌قاعده را به جای جنگ کلاسیک انتخاب کرده‌اند. 

در استراتژی جدید آمریکا از ملت‌ها با استفاده از رسانه به عنوان ابزاری برای فشار علیه حکومت‌ها استفاده می‌کند که در حوادث بهمن‌ماه سال گذشته نمونه‌ای از این داستان را دیدیم. برای جدی بودن مسئله باید به موضوع فیلترینگ تلگرام در روسیه نگاه کرد، وقتی روسیه تلگرام را فیلتر کرد آمریکایی‌ها در مدت کوتاهی زیرساخت‌های ابر آمازون و گوگل را در اختیار تلگرام قرار دادند تا بتواند در قبال حرکت روسیه بایستد، البته گوگل و آمازون وقتی دیدند زیان مالی بسیاری می‌بینند کوتاه آمدند و روسیه توانست به ۷۰ درصد اهداف خود از فیلترینگ تلگرام برسد.

 این حوادث نشان داد تلگرام ابزاری کاملا جدی در دست آمریکا است و هرجا که نیاز باشد از آن حمایت می‌کند. همین تجربه در داخل کشور ما نشان می‌دهد از شبکه تلگرام به عنوان بستر هدایت و کنترل افکار عمومی جامعه علیه انقلاب اسلامی استفاده می‌شود، پس باید برای مقابله با تهدیدات آن رویکردی جدی اتخاذ شود.

در استراتژی جدید دشمن، اقتصاد بستر و مردم محور تهدیدات انتخاب شده‌اند و ابزار این جنگ شبکه‌های اجتماعی است. مسئله قابل توجه این است که تمام ضدانقلاب همگرا شده‌اند تا بتوانند اقداماتی برای  برانداختن حکومت صورت دهند.

ما در حوزه سایبری با پدیده‌ای ویژه روبرو هستیم و آن فارسی‌زبانان ضد‌انقلاب هستند؛ افرادی که در فضای سایبری حضور دارند و فارسی می‌نویسند اما بخش اعظم آنها در داخل کشور نیستند. طبق برآورد تیم‌های اطلاعاتی ما، بسیاری از این ضد‌انقلاب مجازی در عربستان سعودی حضور دارند که احتمالا منافقین هستند.

بخشی دیگر از این فارسی‌زبانان ضد‌انقلاب‌ها هستند و عده دیگر هم داخل کشور آنها را دنبال می‌کنند و اینکه می‌بینیم در فضای سایبری به یک موضوع پرداخته می‌شود نشان می‌دهد این تیم‌های ضدانقلاب در خارج و آن عده معدود در داخل هماهنگ شده‌اند. لذا باید بدانیم همه مطالبی که در فضای مجازی مطرح می‌شود درست نیست و با بهره‌گیری از ابزارهای فنی سایبری سعی می‌کنند عملیات روانی را تداوم ببخشند.

از سوی دیگر تهدیدات سایبری علیه برخی از زیرساخت‌های کشور وجود دارد. مثلا آمریکایی‌ها در تحلیل‌های اخیر خود گفته‌اند چرا ما از ظرفیت‌های تهاجمی ساختاری علیه ایران استفاده نکنیم؛ البته دشمن صهیونیستی هم در برخی اظهاراتش به این موضوع اشاره کرده است. حوزه انرژی مانند برق و گاز، حوزه ارتباطات و حوزه حمل و نقل از دیگر حوزه‌هایی هستند که امکان حمله سایبری علیه زیرساخت‌های آنها وجود دارد.

در تهدیدات موجود برای کشور، زیرساخت سایبر مشترک است. با هماهنگی که با مرکز ملی فضای مجازی داشتیم طرح‌های پدافند سایبری شرایط خاص سایبری را پیش بینی کرده‌ایم که در چند روز آینده با حضور مسئولان سایبری کشور این برنامه در اختیار آنها قرار می‌گیرد تا در صورت بروز تهدید بتوانند بر اساس برنامه مقابله کنند. باید با فوریت برای مقابله با تهدیدات آماده شویم و حوزه‌های بانک، انرژی، ارتباطات و حمل و نقل در اولویت هستند و باید براساس طرح های پیش‌بینی شده اقدام شود و حرکت دوم امن‌سازی اضطراری است.

یکی دیگر از اقدامات با اهمیت برگزاری رزمایش‌های سایبری است تا بدانیم اگر تحت تاثیر تهدیدات سایبری قرار گرفتیم کجا می‌توانیم تداوم کارکرد ساختارمان را دنبال کنیم .آمریکایی‌ها مدتی است که روی تحریم سایبری کار می‌کنند و با وجود میزان وابستگی که ما به فضای سایبری داریم باید بدانیم به چه حوزه‌هایی آسیب وارد می‌شود.

احتمال اینکه ایران تحریم سایبری شود وجود دارد اما در این تحریم، فرصت و تهدید با هم است. آمریکایی‌ها به دلیل اینکه می‌خواهند از طریق سایبری روی کشور اثر بگذارند، نمی‌توانند ما را تحریم بلندمدت کنند.

در تابستان تلاش می‌کنیم چندین رزمایش سایبری برگزار کنیم تا متوجه شویم چه مشکلاتی در این حوزه داریم. یکی از این رزمایش‌ها در حوزه میزان وابستگی به تجهیزات خارجی است.

 

* چکیده‌ای از سخنرانی سردار دکتر غلامرضا جلالی در نشست مدیران کمیته پدافند غیرعامل دستگاه‌های اجرایی کشور

 

۴۹