رفتن به محتوای اصلی
شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۸
.

دسته بندی اخبار

دسته بندی عمومی

نقش فضای سایبری در جنگ رسانه‌ای دشمن

یادداشت شفاهی/دکتر محمد سپهری، معاون آموزش دانشگاه خاتم الانبیاء (ص)

نقش فضای سایبری در جنگ رسانه‌ای دشمن

دکتر محمد سپهری، معاون آموزش دانشگاه خاتم الانبیاء (ص) در یادداشتی آورده است: فضای سایبر امروز یک زیرساخت با قابلیت‌های فراوان است که...

دکتر محمد سپهری، معاون آموزش دانشگاه خاتم الانبیاء (ص) در یادداشتی آورده است: 

 

فضای سایبر امروز یک زیرساخت با قابلیت‌های فراوان است که کارکردهای مختلفی در تمام زیربخش‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دارد و مهمترین کارکرد آن را شاید بتوان تولید محتوا در حوزهای مختلف علمی دانست.

فضای سایبر با همه قابلیت‌هایی که دارد به علت نداشتن قوانین نظارتی در حوزه بین‌المللی می‌تواند زمینه تهدید برای ملت‌ها و فرهنگ‌ها را نیز به‌وجود آورد، این فضا با استفاده از تاکتیک‌های رسانه‌ای و تبلیغات به‌آسانی می‌تواند زمینه بروز کودتا و یا تغییر ذائقه فرهنگی و سیاسی مخاطبین را فراهم کند.

نبود قوانین بین‌المللی باعث شده تا کنترل فضای سایبر بسیار مشکل و حتی غیرممکن شود، لذا این فضای بی‌حفاظ به آسانی مورد استفاده گروه‌های مختلف با اهداف متفاوت قرار می‌گیرد، که می‌توان از گروه‌های تکفیری و داعش تا تروریست‌ها و قاچاقچیان و تبهکاران نام برد که در فضای تاریک و سایبر فعالیت کرده و همگان با علم به فعالیت آنها اقدامی برای کنترل آنها نمی‌توانند انجام دهند.

تهدیدهای سایبری می‌تواند از نفوذ به مرکز اطلاعات و سرقت آمار و اطلاعات طبقه‌بندی شده سازمان‌ها و گروه‌های مختلف تا فرهنگ‌سازی برای سایر ملت‌ها را مشمول شود اما تفاوت سرقت اطلاعات در فضای سایبر با سرقت فیزیکی آن است که هیچ اثری از سرقت اطلاعات به‌جا نمی‌ماند چرا که هکر تنها یک کپی از اطلاعات را سرقت کرده و ممکن است اشخاص حقیقی و حقوقی از اساس از سرقت صورت گرفته مطلع نشوند.

همچنین فرهنگ‌سازی برای سایر ملت‌ها که رهبری در سال‌های گذشته نیز از آن تعبیر جنگ فرهنگی کردند، تغییر ذائقه و فرهنگ ملت‌ها با استفاده از تولید محتوا در قالب‌های متعدد و متواتر است که پس از مدتی اثر خود را بجا گذاشته و مخاطبین را دچار شک و سردرگمی می‌کند چنانکه شبهاتی درباره حجاب و نوع پوشش و چگونگی معاشرت زنان و مردان  و برخی بنیادهای انقلاب  هم اکنون در جامعه رواج یافته است.

به نوعی همین فضای سایبر با استفاده از تکنیک‌های رسانه‌ای اکنون در کنار سایر شبکه‌های ماهواره‌ای به تعبیر رهبری معظم انقلاب "جنگ تمام عیار رسانه‌ای" علیه کشورمان را عهده‌دار شده است.

 عدم اطلاع از تهدیدات احتمالی در فضای سایبر و همچنین آشنا نبودن عموم مردم به زبان انگلیسی و قابلیت‌های سایبری باعث شده تا ارائه آمار و اطلاعات به‌آسانی صورت گیرد که در این راستا باید اقدامات فرهنگی منسجمی در دستور کار قرار گیرد.

اقدامات فرهنگی نطیر اطلاع‌رسانی‌های هدافدار در قالب برگزاری میزگرد‌های تلویزویونی و ارتقاء دانش عمومی درباره ماهیت سایبر و تهدیدات آن توسط  شخصیت‌های دانشگاهی مشهور و حتی استفاده از خود سایبر برای افزایش دانش کاربران می‌تواند کارآمد باشد.

اما مهمترین اقدام برای جهت‌هی به اذهان عموم مردم طرح تهدیدهای فضای سایبر از طریق ساخت سریال و فیلم‌ای سینمایی جذاب است که بیشترین اثرگذاری را دارد؛ اگر در قالب سریال والدین بدانند رها کردن کودکان و نوجوانان در فضای سایبر چگونه می‌واند آنها را با گروه‌های مختلف بزهکار و مجرم آشنا کند تا این اندازه کاربران اینترنتی با فضای آلوده سایبر روبرو نخواهند شد.

ارتقاء دانش عامه مردم درباره سایبر یک اصل است. وقتی مردم بدانند بسیاری از کشورها اجازه حضور کودکان و نوجوانان را برای ورود به برخی شبکه‌های اجتماعی نداده و برخی شخصیت‌های سیاسی و اجتماعی معروف به وضوح از ممنوعیت حضور کودکان خود در برخی از شبکه های اجتماعی یاد می کنند باید مورد توجه عموم قرار گیرد.

 

 

۴۹