رفتن به محتوای اصلی
پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸
.

دسته بندی اخبار

دسته بندی عمومی

نوآوری، نبض تپنده پدافند سایبری

علیرضا مقصودی؛ معاون اطلاع‌رسانی قرارگاه پدافند سایبری کشور

نوآوری، نبض تپنده پدافند سایبری

فضای سایبری همان‌طور که بارها پیش‌ازاین نیز مورد تأکید قرار گفته است، فضای ناشناخته‌هاست؛ روابط و قوانین مشخصی ندارد و همین مسئله، کنترل و اعمال قانون بر آن و همچنین نحوه مدیریت تهدیدات و چالش‌هایش را با دشواری‌های فراوانی همراه کرده است. هنوز هیچ دادگاه رسمی و بین‌المللی نمی‌تواند مجرمی را به اتهام انجام حملات سایبری، به‌صورت رسمی، محاکمه کرده و حکمی صادر کند و این کار، تنها به‌صورت درون کشوری و محدود صورت می‌پذیرد.

از طرفی، نبود چارچوب‌های مشخص برای مقابله با جرائم سایبری در بعد ملی و بین‌المللی، سبب سوءاستفاده برخی کشورها و دولت‌ها از این فضای بی‌قانون شده است. به‌عنوان‌مثال، کشورهایی نظیر ایالات‌متحده آمریکا، فضای سایبری را به اهرم فشاری برای به کرسی نشاندن حرف‌هایشان تبدیل کرده و از این طریق تلاش می‌کنند سیاست‌های بین‌المللی خود را به‌پیش ببرند.

همه این موارد، سبب می‌شود تا تعاملات در فضای سایبری، به نوع خاصی از روابط بین‌المللی تبدیل شود که شیوه‌های گذشته، دیگر در دنیای مجازی، کاربردی نداشته باشند. علاوه بر این، تفاوت چارچوب‌ها و ضرورت پیدایش ساختارهای تازه، سبب شده است تا دفاع در برابر تهدیدات نیز، به روش‌های نوین احتیاج داشته باشد.

در بسیاری از موارد، این خلاقیت‌ها و نوآوری‌های متخصصان است که می‌تواند یک کشور یا حتی بخشی از مردم جهان را از گودال‌های عمیق و تاریک حملات و تهدیدات سایبری برهاند و شاید نتوان به‌صورت صددرصدی، بر روی علوم آکادمیک و نظام‌مندی سازمان‌های امنیتی و دفاعی در این زمینه، حساب کرد. از همین رو، وظیفه دولت‌ها است که شرایط را برای ظهور و بروز خلاقیت‌ها در فضای سایبری فراهم کرده و راه را برای متخصصان این عرصه هموار سازند.

به‌بیان‌دیگر، همان‌گونه که تهدیدات و چالش‌های فضای سایبری، تازه و جدید هستند، برای ایستادگی در برابر آن‌ها نیز، نیاز به فکرهای نو و جدید است. البته، برنامه‌ریزی و داشتن طرحی بلندمدت، به افزایش بازدارندگی در این فضا، کمک شایانی خواهد کرد.

قطعاً نوآوری در اصول پدافندی، محاسنی نظیر کاهش شدید هزینه‌های ایجاد امنیت، به‌کارگیری صحیح نیروها و چینش مناسب امکانات، جلوگیری از اتلاف سرمایه و زمان و رشد و توسعه فراوان در کوتاه‌مدت را در پی خواهد داشت. وجود ذهن‌های خلاق و منعطف در برابر تهدیدات، حذف مصلحت‌اندیشی‌های بی‌جا در اصول پدافندی و صدالبته اتخاذ راهبردهای اصولی و مدیریت واحد و یکپارچه، ازجمله مواردی است که در زمینه بحران‌های امنیت سایبری، می‌تواند گره از مشکلات فراوان و چالش‌های متعدد آن بگشاید.

این امید وجود دارد که مدیران کنونی کشور، با در نظر گرفتن کلیه شرایط و داشتن بینشی وسیع نسبت به تهدیدات سایبری، به فکر نوآوری و به‌روزرسانی روش‌های مقابله‌ای افتاده و باور کنند که فضای سایبری، چارچوب‌ها و ساختارهای جدید و متناسب با خود را طلب می‌کند. فضای سایبری، فضای تازه و جدیدی است که می‌توان با درک تهدیدات و فرصت‌های آن، بهترین بهره‌برداری‌ها را از آن انجام داد و در غیر این صورت، این هکرها خواهند بود که آینده و سرنوشت ملت‌ها در دستان خود خواهند گرفت و برای آن‌ها، برنامه‌ریزی خواهند کرد.

 

۴۹