رفتن به محتوای اصلی
یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹
.

دسته بندی اخبار

دسته بندی عمومی

هزاران کاربر از رمزهای عبور ناامن استفاده می‌کنند

هزاران کاربر از رمزهای عبور ناامن استفاده می‌کنند

گوگل به تازگی اعلام کرده‌است که امنیت سایبری گذرواژه بالغ بر ۳۱۶ هزار کاربر بسیار ضعیف‌تر از حد مجاز است.

آمارهای منتشر شده از افزونه بررسی رمز عبور گوگل در طول یک ماه گذشته نشان‌می‌دهد که بالغ بر ۱.۵ درصد معادل ۳۱۶ هزار کاربر از رمزعبور و گذرواژه‌های بسیار ضعیف و نامطمئن استفاده‌می‌کنند و همین امر موجب شده است که امنیت سایبری حساب کاربری آنها به شدت کاهش یابد و از حد مجاز نیز پایین‌تر گزارش شود.

گوگل اوایل سال جاری میلادی بود که افزونه‌ای تحت عنوان بررسی گذرواژه (Password Checkup) را برای مرورگر اینترنتی گوگل کروم منتشر کرد تا کاربران بدین‌وسیله بتوانند از میزان امنیت سایبری رمزعبور مورد استفاده خود در حساب‌های کاربری گوگل آگاه شوند. این افزونه همچنین یک بانک اطلاعاتی شامل حدود چهار میلیارد نام کاربری و گذرواژه افشاشده در خود جای داده‌است.

آمارهای جدید نشان می‌دهد که تعداد بسیار زیادی از کاربران از رمزعبورهای قابل حدس و نامطمئن برای حساب‌های کاربری اینترنتی و آنلاین خود استفاده‌می‌کنند که همین امر موجب به خطر افتادن حریم خصوصی و امنیت سایبری اطلاعات و حساب‌های کاربری آنها خواهدشد.

روش کار این افزونه بدین‌صورت است که کاربران به منظور با خبر شدن از وضعیت امنیتی اکانت خود، نام کاربری و رمز عبور خود را وارد بانک اطلاعاتی مذکور می‌کنند و این افزونه با بهره‌گیری از هوش مصنوعی به صورت خودکار و بدون دخالت هیچ کارشناس و فرد حقیقی، به بررسی رمزعبور انتخابی و مورد کاربرد کاربران و تشخیص امنیت سایبری دستگاههای مربوطه خواهد پرداخت.

کارشناسان گوگل در این گزارش از تمامی کاربران درخواست کرده‌اند که هرچه سریع‌تر به ارتقای وضعیت امنیتی رمزعبور حساب‌های کاربری خود اقدام کنند تا دست هکرها و مجرمان سایبری را از دسترسی و نفوذ به حریم خصوصی کاربران کوتاه کرده و بدین‌ترتیب امنیت سایبری حساب کاربری خود را افزایش دهند.

در سال‌های اخیر به‌شدت مسئله حریم خصوصی و حفاظت از اطلاعات شخصی و محرمانه افراد حقیقی و حقوقی از اهمیت خاص و بسزایی برخوردار شده‌است و کارشناسان و محققان امنیتی نیز با پژوهش و بررسی‌های دقیق خود سعی دارند که علاوه‌بر هشدار به کاربران و صاحبان سرمایه و کسب‌وکار به شرکت‌های تکنولوژی نیز هشدار دهند که در مورد امنیت سرویس‌های ارائه شده خود نهایت دقت را به خرج داده و در صورت لزوم به برطرف کردن ضعف‌های امنیتی مربوطه بپردازند.

 

یکی از مهم‌ترین اشتباهاتی که کاربران مرتکب می‌شوند، استفاده از یک گذرواژه برای حساب‌های کاربری مختلف‌شان است، چراکه آنها بر این باورند که انتخاب و یادآوری یک گذرواژه جداگانه برای حساب‌های کاربری متفاوت برایشان بسیار دشوار و ناممکن است. در این صورت، بهترین راهکار آن است که به جای استفاده از کلمات مشابه به هم از یک نرم‌افزار مدیریت رمز عبور که امنیت سایبری آن توسط سایت‌های معتبر تایید شده‌است، استفاده‌کنند.

 

منبع:خبرگزاری افتانا

۴۹