رفتن به محتوای اصلی
پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸
.

دسته بندی اخبار

دسته بندی عمومی

هلند: مظنونان روسی حمله سایبری را اخراج کردیم

هلند: مظنونان روسی حمله سایبری را اخراج کردیم

مقامات هلند گفته‌اند که ماموران امنیتی روسی در ماه آوریل و در اقدامی ناموفق تلاش کرده‌اند سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی را هک کنند.

آنک ویلولد، وزیر دفاع، هلند روز پنجشنبه ۴ اکتبر با بیان این مطلب در جریان کنفرانسی مطبوعاتی وزارت دفاع که در شهر لاهه برگزار شده بود، از دولت روسیه خواست فعالیت‌های سایبری‌اش برای ایجاد «اخلال» در دموکراسی‌های غربی را متوقف کند.

 

مطابق تصاویر و اسناد به نمایش درآمده در کنفرانس مطبوعاتی توسط آژانس اطلاعات نظامی هلند، ۴ فرد روسی با گذرنامه‌های دیپلماتیک در روز ۱۰ آوریل به هلند رسیدند و با ابزارهای جاسوسی در هتل کناری چسبیده به سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی مستقر شدند که ماموران هلندی آنان را بازداشت کردند.

 

در آن زمان سازمان منع گسترش در حال کار برای تایید نوع ماده به کار رفته در حمله شیمیایی با گاز اعصاب به مامور سابق روسی در سالزبوری بریتانیا بود که مدتی بعدتر نتیجه گرفت نوع سم از همان نوعی است که بشار اسد، متحد ولادیمیر پوتین در سوریه به کار گرفته است.

 

 به گفته ژنرال اهو آیشلشیم از وزارت دفاع هلند، چهار فرد روسی دستگیر شده پس از بازداشت در روز ۱۳ آوریل از خاک هلند به روسیه بازگردانده شدند. به گفته این مقام، آن‌ها قصد داشتند بعد از سفر هلند به آزمایشگاهی در شهر سپیه در ایالت برن سوئیس بروند جایی که سازمان منع گسترش نمونه‌های تسلیحات شیمیایی را آنالیز می‌کند.

 

آقای آیشلشیم گفت نیروهای امنیتی روسی در هلند فعال هستند، جایی که تعداد بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی دفتر دارند.

 

هلند همچنین سفیر روسیه را در اعتراض به حمله سایبری و برای ادای توضیحات احضار کرده است.

 

سخنگوی وزارت خارجه روسیه ادعاهای دولت هلند را «معجون خوشبوی شیطانی» خوانده که از «تخیلات قوی» نشات گرفته است.

۴۹