رفتن به محتوای اصلی
جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۹
.

دسته بندی اخبار

دسته بندی عمومی

هوشمندسازی، هدفی ارزشمند اما مسیری پرپیچ‌وخم

پاپسا گزارش می‌دهد

هوشمندسازی، هدفی ارزشمند اما مسیری پرپیچ‌وخم

امروزه، اغلب کارشناسان و صاحب‌نظران، بر این باورند که بشر، مسیری بی‌بازگشتی را برای رسیدن به یک زندگی ماشینی و هوشمند آغاز کرده است، مسیری که ورود به آن به دست انسان بود، اما به‌احتمال‌زیاد، زمان و نحوه خروج از آن را خود انسان معین نمی‌کند.

بهره‌گیری از تجهیزات هوشمند، به جزء لاینفک زندگی انسان‌ها تبدیل‌شده است و تقریباً هرروز، فناوری تازه‌ای در این زمینه، معرفی می‌شود. سازندگان این فناوری‌ها و مبدعان آن‌ها، شاید برای تولید محصولاتشان، به خود ببالند و آن را افتخاری برای دوران کنونی زندگی انسان‌ها قلمداد کنند، اما به‌احتمال‌زیاد، هیچ‌وقت به این موضوع نخواهند اندیشید که اختراع آن‌ها، چه چالش‌هایی را پیش روی بشریت قرار خواهد داد.

ورود صنایع و زیرساخت‌های مختلف به عرصه هوشمند شدن، با نیت کاهش خطرات و اشتباهات انسانی صورت می‌پذیرد و قرار است که این ابزارآلات ساخت دست بشر، به بهبود بهره‌وری کمک کنند. کارخانه‌ها و خطوط تولید، امروزه از مغزهای ماشینی بسیار پیشرفته بهره می‌برند و در بسیاری از موارد، هیچ انسانی در راه‌اندازی یک خط تولید، کمترین دخالتی نمی‌کند. حتی ساده‌ترین نوع تجهیزات به‌کاررفته در منازل نیز، امروزه، جای خود را به روبات‌ها و تجهیزات هوشمندی داده‌اند که اغلب آن‌ها، در کشورهایی خاص، تولید می‌شوند. یخچال‌های هوشمند، جاروبرقی‌های هوشمند، تلویزیون و سیستم‌های صوتی و تصویری هوشمند و ده‌ها نمونه دیگر، ازجمله تجهیزاتی هستند که در دنیای امروز، هم دم انسان‌ها شده‌اند.

در کنار همه این مزایا، تهدیدات و چالش‌های نوینی، پا به عرصه وجود گذاشته‌اند و رسیدن به هدف بهره‌گیری از تجهیزات هوشمند را، با اماواگرهایی مواجه ساخته‌اند. به باور برخی کارشناسان، ورود لاجرم به عرصه بهره‌گیری از هوش مصنوعی و ابزارآلات هوشمند، پروتکل‌های امنیتی را نیازمند تغییر ساخته و دیگر نمی‌توان با بهره‌گیری از امکانات و تمهیدات قدیمی، به مقابله با تهدیدات نوین پرداخت.

بر این اساس، ورود بی‌مهابا به عرصه هوشمند سازی، نه‌تنها به صلاح کشور و امنیت ملی نیست، بلکه پذیرفتن هر قانونی که در این زمینه، در عرصه بین‌المللی اجرا می‌شود، دست کشورها را در زمینه اتخاذ تدابیر امنیتی مناسب خواهد بست.

درنهایت باید به این موضع اشاره کرد که استفاده از لوازم و تجهیزات هوشمند، در دنیای امروز، ضروری و غیرقابل‌اجتناب است، اما این به معنی استفاده از این ابزار، به هر قیمت و به هر نحوی نیست. شاید مهم‌ترین موضوع در این زمینه، رعایت نوعی طبقه‌بندی و اولویت‌بندی برای ورود زیرساخت‌ها به عرصه هوشمند سازی، بر اساس اهمیت آن‌ها باشد. بر این اساس، باید دید که آیا لزوماً هر ساختاری یا هر بانک اطلاعاتی ویژه‌ای، می‌تواند در این فضا به کار گرفته شود یا باید در این مورد، بازنگری ساختاری در سیاست‌ها و دستورالعمل‌های نگارش شده داشته باشیم. این موضوع، قابل‌تأمل است که هر ابزاری که در دنیای فناوری، قابلیت کنترل از راه دور یا کنترل به‌وسیله هوش مصنوعی را داشته باشد، پس قطعاً توسط هکرها نیز قابل‌دسترسی و کنترل است، پس باید هوشمندانه به این موضوع نگریست.

 

۴۹