رفتن به محتوای اصلی
شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹
.

دسته بندی اخبار

دسته بندی عمومی

هوش مصنوعی؛ سلاحی مؤثر اما ترسناک در برابر حملات سایبری

پاپسا گزارش می‌دهد

هوش مصنوعی؛ سلاحی مؤثر اما ترسناک در برابر حملات سایبری

انسان‌ها از چندین دهه قبل از ایجاد اولین نسل از رایانه‌ها، به‌طور پیوسته برای ساخت وسیله‌ای که کنترل آن را به‌طور کامل در دست بگیرند تلاش می‌کنند. با اختراع رایانه و پیدایش مفهوم هوش مصنوعی آن‌ها به تلاش خود ادامه دادند تا یک سامانه‌ی کاملاً خودکار که از دستورات پیروی می‌کند، توسعه بدهند.

 

 

 

 

هم‌اکنون هوش مصنوعی تااندازه‌ای پیشرفت کرده است که در مجمع اقتصاد جهانی گزارشی اعلام شد به‌زودی انقلاب صنعتی چهارم از راه رسیده و این فناوری جایگاه بیشتر شغل‌های را تصاحب می‌کند. از طرفی محققان امنیت سایبر در تلاش هستند تا از ظرفیت‌های این فناوری برای ساخت سامانه‌های دفاعی کاملاً هوشمند در فضای سایبر استفاده کنند تا شناسایی و مقابله با آسیب‌پذیری‌ها با سرعت بیشتری انجام بشود.

 

بهره‌گیری از هوش مصنوعی در برابر حملات سایبری، در حال تقویت و توسعه است و بسیاری از کشورهای جهان، به‌صورت جدی در حال برنامه‌ریزی برای ورود به چنین فضایی هستند. این کشورها، برای ورود صنایع نظامی خود به فضای بهره‌گیری از هوش مصنوعی، رقابتی آشکار را با یکدیگر آغاز کرده و تلاش می‌کنند هر چه سریع‌تر این فناوری را در اختیار خود قرار دهند.

 

به اعتقاد موافقان این موضوع، بهره‌گیری از هوش مصنوعی، سبب تقویت دفاع سایبری و کاهش خطای انسانی در این زمینه می‌شود، اما در مقابل، مخالفان عقیده دارند هوش مصنوعی به‌خودی‌خود آسیب‌پذیر است و بهره‌گیری از آن در دفاع سایبری، نه‌تنها سبب افزایش امنیت نمی‌شود، بلکه تهدیدات سایبری را نیز گسترده‌تر از قبل می‌کند. یکی از کشورهایی که در این زمینه، خود را پیشتاز بهره‌گیری از هوش مصنوعی در صنایع نظامی می‌داند، آمریکا است. نیروی هوایی آمریکا به‌تازگی اعلام کرد می‌خواهد از هوش مصنوعی برای ردیابی تهدیدات سایبری و الکترونیکی، واکنش نشان دادن نسبت به آن‌ها و به‌روزرسانی اقدامات متقابل در برابر هکرهای دشمن، رادارها و موشک‌ها که سریع‌تر از ذهن انسان مدیریت می‌شوند. استفاده کند؛ اما برای این کار باید زیرساخت‌ها توسعه یابد.

 

جن کوین مکلاکلین (Gen Kevin McLaughlin)، معاون فرماندهی سایبری ارتش آمریکا، در این زمینه گفت: «انجام کارها در مقیاس شبکه‌هایی پراکنده که برای چندین دهه به‌صورت جداگانه مدیریت می‌شوند بسیار سخت است. گر سعی کنید هم‌اکنون هوش مصنوعی را به امنیت سایبری معرفی کنید. نمی‌توان مقیاس و کارآمدی آن را پیش‌بینی کرد.»

 

وی در مورد اقدامات مهمی شامل بازبینی محیط اطلاعاتی مشترک

[۱]

(JIE)، استانداردهای امنیت سایبری و سیستم سلاح‌ها افزود: «بنابراین ما در حال حرکت بیشتر به سمت یک محیط با توانایی مشاهده‌ی همه‌ی زمینه‌ها در هر زمان هستیم. زمانی که شما به سیستم‌های محیط وزارت دفاع وصل می‌شوید، ما مطمئن خواهیم شد که شما همه‌چیز را می‌بینید.» یکی دیگر از مقامات ارشد وزارت دفاع آمریکا در این زمینه معتقد است: «خودکارسازی به ما اجازه می‌دهد تا از تعداد کمی نیروی کاری، حتی اگر استعداد بالایی نداشته باشند، استفاده کنیم. به‌خصوص در حال حاضر که پنتاگون نیاز به تأمین امنیت سیستم‌های سلاح‌های ساخته شده درزمینه‌ی الکترونیک را در بسیاری زمینه‌های دیگر علاوه بر رایانه‌های معمولی دارد. سیستم‌های خودکار باید بتوانند به مشکل‌های عادی رسیدگی کنند تا کارشناسان انسانی فرصت بررسی تهدیدات بزرگ‌تر را به دست بیاورند.»

 

توماس دیل (Thomas Deale)، مدیر عملیات فرماندهی مبارزات هوایی، گفت: «ما به دنبال کسب برتری هوایی نیستیم در درگیری‌های آینده با دشمنان قدرتمند، آمریکا مجبور به دست آوردن کنترل حریم هوایی مکان‌هایی خاص برای یک مدت محدود است. این موضوع به پردازش همه‌ی داده‌ها توسط سیستم‌های خودکار نیاز دارد و فرماندهان نیز می‌توانند از ترکیب سلاح‌های سنتی و مدرن مانند سایبر استفاده بکنند.»

 

افزایش تقاضا برای امنیت سایبری خودکار

 

با توجه به گزارش شرکت «P&S Market Research»، ارزش سهام هوش مصنوعی به کار رفته در امنیت سایبری تا سال ۲۰۲۳ به ۱۸.۱ میلیارد دلار افزایش خواهد یافت. یکی از دلایل افزایش تقاضای استفاده از هوش مصنوعی در امنیت سایبری، رشد روزافزون حملات بدافزارها و فریب‌های سایبری است. به‌علاوه پذیرش سیاست «BYOD»

[۲]

شرایط بالا را تشدید می‌کند؛ زیرا گزارش‌های بسیاری وجود دارد که نشان می‌دهند حجم عظیمی از دسترسی‌های غیرمجاز و نقض داده‌ها به علت استفاده از همین رویکرد رخ می‌دهد.

 

پژوهشگران انتظار دارند ظهور هوش مصنوعی در بازار امنیت سایبری، باعث رشد آن شوند. هدف از توسعه این فناوری‌ها، کمک به کارشناسان انسانی به‌منظور تشخیص بهتر و کاهش تهدیدها است. این نوآوری می‌تواند از منافع انسان‌ها در برابر حملات فیشینگ و مخربی که سالانه میلیون‌ها دلار هزینه به دنبال دارد، حفظ کند. باوجوداین به نظر می‌رسد هوش مصنوعی‌های یادشده، همچنان در مراحل اولیه‌ی توسعه‌ی خود قرار دارند و کاملاً کاربردی نشده‌اند. از نظر جغرافیایی، بازار هوش مصنوعی امنیت سایبری آمریکایی شمالی با سرعت بسیار زیادی در حال رشد است. این ناحیه هم‌اینک بیشترین درآمد از دستاورد بالا را به خود اختصاص داده است و به نظر می‌رسد تا سال ۲۰۲۳ این مقام را حفظ کند. یکی از دلایل رشد این بازار در این منطقه، گسترش تلفن‌های هوشمند و BYOD به شمار می‌آید. به‌علاوه پیاده‌سازی هوش مصنوعی در خدمات امنیتی ابری، یکی دیگر از دلایل رشد این بازار در آمریکای شمالی به‌حساب می‌آید.

 

این‌ همه داستان نیست/واهمه کشورها از شکست در زمینه هوش مصنوعی

 

دانشمندان وزارت دفاع آمریکا در حال بررسی خطرها و فواید سامانه‌های خودمختار در سال‌های آینده هستند. بر اساس بررسی این افراد، سامانه‌های خودمختار، هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی می‌توانند انقلابی را در روش‌های جاسوسی از دشمن‌ها، دفاع از نیروها یا رساندن سریع‌تر تجهیزات به نیروهای خطر مقدم ایجاد کنند؛ در مقابل هوش‌های مصنوعی تجاری و دانشگاهی با سرعتی پیشرفت می‌کنند که ارتش نمی‌تواند خود را با آن هماهنگ بکند. در گزارش منتشرشده از تحقیقات دانشمندان آمده است: «آمریکا باید یک اقدام ضروری را برای پیدا کردن روش مقابله با عملکرد هوش مصنوعی فعال پیدا کند.» در گزارش مذکور اشتباهات ارتش در توسعه جنگ‌افزارهای الکترونیکی و سایبری یادآوری شده است. تمرکز پنتاگون روی توسعه‌ی سلاح‌ها، روش‌ها، نقشه‌ها و به‌کارگیری ترفندهایی برای فریب دشمنان در زمان حمله بوده و این موضوع باعث نادیده گرفتن آسیب‌پذیری تجهیزات شده است.

 

دانشمندان در گزارش خود نوشته‌اند: «به‌روشنی مشخص است به‌احتمال‌زیاد بعضی از کشورها در حال ایجاد فناوری تخصصی برای استفاده در جنگ‌افزارهای سایبری و الکترونیکی علیه آمریکا هستند. با وجود این بیشتر تمرکز آمریکا روی توسعه‌ی قابلیت‌های حمله‌ی سایبری قرار دارد و به بهبود توانایی‌های دفاعی برای مقابله با حملات توجهی نشان نمی‌دهد. متأسفانه غفلت وزارت دفاع در این زمینه هزینه‌های بسیار زیادی را تنها برای ساخت وصله‌های آسیب‌پذیری‌ سیستم‌ها به آن‌ها تحمیل می‌کند.»

 

مطالعات یادشده در زمینه‌ی هوش مصنوعی نیز صدق می‌کند. در ادامه‌ی گزارش به‌عنوان روشی برای مقابله با تهدید آمده است: «معاون اطلاعات وزیر دفاع باید اولویت‌های جدیدی را برای جمع‌آوری و تجزیه‌وتحلیل سامانه‌های خودمختار خارجی ایجاد کنند.»

 

موضوع ذکرشده بیان می‌کند باید توانایی‌های چین، روسیه و دیگر کشورها بررسی شود تا قابلیت‌هایی که به‌زودی به دست در زمینه‌ی کار با هوش مصنوعی به دست می‌آورند مشخص شود. به‌طور هم‌زمان، دفتر فراگیری فناوری و لجستیک وزارت دفاع

[۳]

باید جامعه‌ای از محققان را برای انجام آزمایش و کشف سناریوهایی برای مقابله با فناوری‌های خودمختار و جایگزینی آن‌ها ایجاد کنند؛ به‌عبارت‌دیگر، باید اقدام به تمرین مبارزه با هوش مصنوعی دشمن بشود. این جامعه باید اختیارات گسترده‌ای را برای تحقیق در زمینه‌ی پهپاد، نرم‌افزار و الگوریتم‌های یادگیری ماشینی تجاری داشته باشند. متخصصان وزارت دفاع در این زمینه معتقدند: «این جامعه نه‌تنها روش‌های جدیدی را برای استفاده از سامانه‌های خودمختار، غیر خودمختار و مقابله با توان تجهیزات خودمختار دشمن ایجاد می‌کند؛ بلکه از مزایا و آسیب‌پذیری‌های فناوری‌های تجاری آمریکا و دشمنان را شناسایی می‌کند.»

 

تمرکز زیاد روی فناوری اطلاعات آسیب‌پذیری‌های جدیدی را ایجاد کرده است. نام مطالعه‌ی انجام‌شده «فرصتی برای محدود کردن یا شکست استفاده از سامانه‌های خودمختار دشمنان علیه نیرو آمریکا» است. در ادامه‌ی گزارش آمده است: «به‌عنوان‌مثال اختلال در داده‌های ورودی به حسگرها، به‌عنوان قوانینی منطقی برای فریب دشمنان استفاده می‌شوند.»

 

در بیشتر مواقع، مغز انسان‌ها بسیار بهتر از برنامه‌های تولیدشده توسط آن‌ها، اختلالات ایجادشده در سیگنال‌ها را تشخیص می‌دهد. مطالعه‌ی مکرر روی اهمیت تصمیم‌گیری‌های انسانی صورت گرفته است؛ اما پتانسیل بسیاری برای یادگیری نرم‌افزارها و سامانه‌های خودمختار بدون کمک انسان‌ها وجود دارد. آیا کنترل یک هدایت یک توپخانه ‌توسط سامانه‌های یادگیری مستقل بی‌خطر است؟ گزارش بیان می‌کند که وزارت دفاع هنوز نمی‌تواند به این سؤال پاسخ مشخصی بدهد. در گزارش مذکور نوشته شده است: «روش‌های آزمایش پردازش‌ها و روش‌های کنونی برای بررسی نرم‌افزارها در زمینه‌های یادگیری و سازگاری کافی نیستند.» کلید روش بهتر آزمایش، به‌خصوص در محیط‌های مجازی، استفاده از نسل بعدی هوش مصنوعی خواهد بود. آمریکا با فشار اخلاقی خاصی برای توسعه و استفاده از سامانه‌های خودمختار روبه‌رو است. ارتش برای محدود کردن سلاح‌های خودمختار با فشارهای داخلی و خارجی مواجه است. این موضوع در مورد چین و روسیه کمتر صدق می‌کند. روسیه در حال آزمایش ربات‌های خودمختار زمینی (نمونه‌ی خودمختار از تانک «Armata T-14

[۴]

») به‌عنوان نگهبانان جدید سایت‌های موشکی خود است.

 
[۱]

- محیط اطلاعاتی مشترک(Joint Information Environment) یک واحد مشترک، امن، قابل‌اعتماد، فرماندهی سریع، کنترل، ارتباطات و محیط محاسباتی اطلاعات شرکت است که فاز اول ایجاد آن در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ توسط وزارت دفاع آمریکا شکل گرفت. این محیط بسیاری از شبکه‌های وزارت دفاع را در یک شبکه‌های جهانی اشتراکی ترکیب خواهد کرد که خدمات ایمیل، دسترسی به شبکه، نرم‌افزارهای رایج و محاسبات ابری را ارائه می‌دهد.

[۲]

-سیاست BYOD به کارکنان شرکت‌ها اجازه می‌دهد، لپ‌تاپ، تلفن هوشمند یا دیگر ابزارهای شخصی خود را به محل کار آورده، از آن‌ها برای دسترسی به اطلاعات شرکت بهره ببرند.

[۳]

- Pentagon’s office of acquisition technology and logistics

[۴]

- تی-۱۴ آرماتا جدیدترین تانک اصلی میدان نبرد ارتش روسیه است که در سال ۲۰۱۵ از آن رونمایی شد. این تانک بر مبنای بدنه زره‌پوش آرماتا توسعه پیدا کرده است. قرار است تا سال ۲۰۲۰ حدود ۲۳۰۰ دستگاه از این تانک به ارتش روسیه تحویل داده شود.

 

 

۴۹