رفتن به محتوای اصلی
دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸
.

دسته بندی اخبار

دسته بندی عمومی

واکنش روسیه به ادعای جدید غرب درباره دست داشتن در حملات سایبری

واکنش روسیه به ادعای جدید غرب درباره دست داشتن در حملات سایبری

مقامات بلندپایه روس اتهامات برخی کشورهای غربی درباره دست داشتن نیروهای اطلاعاتی روسیه در حملات سایبری به سازمان منع استفاده از تسلیحات شیمیایی را جنگ اطلاعاتی تازه‌ای علیه مسکو نامیدند.

  "سرگئی ریابکوف" معاون وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که آمریکا با اتهامات جدید علیه سرویس‌های اطلاعاتی روسی، جو حاکم بر روابط دو کشور را به شدت مسموم می‌کند و این مسئله تاثیر منفی بر روابط دو قدرت هسته‌ای خواهد داشت.

 

وزارت دادگستری آمریکا روز جمعه به دنبال ادعای مطرح شده از سوی وزارت دفاع هلند، نیروهای اطلاعاتی روسیه را به حملات سایبری به سازمان‌های مختلف بین المللی از جمله سازمان منع استفاده از تسلیحات شیمیایی، سازمان‌های ورزشی، شرکت‌های هسته‌ای و آزمایشگاه‌های شیمیایی در ایالات متحده، متهم کرد.

 

ریابکوف در تفسیری در این باره که در سایت رسمی وزارت خارجه روسیه منتشر شده، یادآور شده است: «متاسفانه شاهد آن هستیم که دولت آمریکا به مسموم کردن جو حاکم بر روابط دو کشور با اتهامات جدید و بی پایه و اساس نسبت به روسیه ادامه می دهد. ضمن اینکه برخی کشورهای عضو ناتو در این زمینه از واشنگتن سبقت گرفته‌اند. ماشین تبلیغاتی غرب بار دیگر جامعه جهانی را از "هکرهای روسی" می ترساند.»

 

به گفته وی، مقامات آمریکایی با تمام قوا سعی دارند مانع از فروکش کردن داستان تخیلی قدیمی "دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در آمریکا" شوند تا بهانه تازه‌ای برای اعمال فشارها بر مسکو به وجود آید. روسیه به این روش‌های آمریکا عادت کرده، ولی این مسائل عواقب منفی روی روابط بین دو قدرت هسته‌ای و روابط بین الملل داشته و راه خطرناکی است.

 

"کنستانتین کاساچوف" رئیس کمیته امور بین الملل شورای فدراسیون (سنای) روسیه نیز در این رابطه یادآور شد که ظاهرا غرب خود را برای ادامه یک جنگ اطلاعاتی دیگر علیه روسیه آماده کرده است. این سناتور یادآور شد که کشورهای غربی قصد دارند روسیه را به سلاح‌های غیرانسانی و دخالت پنهانی در امور داخلی کشورها مرتبط ساخته و این مسئله را به ذهن مخاطبان در جامعه جهانی بقبولانند و در نهایت امر روسیه را منزوی سازند.

 

"ولادیمیر چیژوف" نماینده دائم روسیه در مقر اتحادیه اروپا نیز ادعای جدید مطرح شده از سوی کشورهای غربی درباره مقصر بودن روسیه در حملات سایبری به سازمان منع استفاده از تسلیحات شیمیایی را بسیار عجیب و مضحک نامید. به گفته وی، چرا که هر ناظر عاقلی بی اساس و غیرمنطقی بودن این اتهامات را متوجه خواهد شد.

 

ضمن اینکه سفارت روسیه در لندن با ارسال یادداشت درخواستی برای وزارت امور خارجه انگلیس خواستار آن شد که سریعا دلایل و مدارک لازم مبتنی بر ادعای مطرح شده درباره تلاش روسیه برای حمله سایبری به لندن را ارائه دهد.

 

سفارت روسیه یادآور شد که روز جمعه نماینده انگلیس در سازمان منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی علاوه بر متهم کردن مسکو به دست داشتن در حمله سایبری به این سازمان، مدعی شده که سرویس‌های اطلاعاتی روسی ظاهرا تهدیدی برای سیستم‌های کامپیوتر وزارت خارجه انگلیس و همچنین کامپیوترهای یک آزمایشگاه نظامی این کشور به وجود آورده‌اند.

 

روز پنجشنبه وزارت دفاع هلند اعلام کرد که نیروهای اطلاعاتی این کشور موفق شد‌ه‌اند حمله سایبری به سازمان منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی را دفع کنند. مقامات نظامی هلند ادعا کردند که چهار شهروند روسی در این حمله دست داشتند.

 

سخنگوی دولت آلمان نیز روز جمعه اعلام کرد به طور کامل به اظهارات مقامات هلندی و انگلیسی درباره تلاش روسیه برای حمله سایبری به سازمان منع استفاده از تسلیحات شیمیایی اعتماد دارد.

۴۹