رفتن به محتوای اصلی
شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸
.

دسته بندی اخبار

دسته بندی عمومی

پدافند سایبری «ضرورت» ورود به دنیای دیجیتال است / مسئولان باید اهمیت پدافند غیرعامل را درک کنند

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در گفت‌وگو با سایت پاپسا:

پدافند سایبری «ضرورت» ورود به دنیای دیجیتال است / مسئولان باید اهمیت پدافند غیرعامل را درک کنند

داوود محمدی رئیس کمیسیون اصل ۹۰مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگارپایگاه اطلاع‌رسانیپاپسا بر اهمیت توجه به پدافند سایبری در جوامع کنونی تاکید کرد.

 فضای سایبر یک میدان جنگ دیجیتال است که در آن کشورها و پروکسی‌هایشان، گروه‌های تبهکار سازمان‌یافته، تروریست‌ها، هکرها، و دیگر گروه‌ها در جستجوی راهی برای بهره‌بردن و استیلا بر دیگران از طریق نظارت، جاسوسی، فعالیت‌های مخرب و مجرمانه، استخدام و اغفال نیروها، برنامه‌ریزی و تحریک به حمله سایبری هستند.  داوود محمدی رئیس کمیسیون اصل ۹۰مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگارپایگاه اطلاع‌رسانیپاپسا بر اهمیت توجه به پدافند سایبری در جوامع کنونی تاکید کرد.مشروح این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید:

 

جناب محمدی به عنوان سوال نخست، امروزه پدافند غیرعامل چه جایگاهی دارد؟

 

پدافند غیرعامل یکی از ضرورت‌هایی است که امروز تمام دنیا در این موضوع سرمایه‌گذاری‌های ویژه‌ای کرده و در برنامه‌های جدی خود قرار داده‌اند.هر چه تکنولوژی‌ پیشرفت می‌کند، هوشمندسازی، دولت و شهر الکترونیک در اولویت قرار گرفته و باید در زمینه تقویت بنیه دفاعی و پدافند غیرعامل در فضای سایبری اقدامات ویژه‌ای انجام شود.

 

جایگاه کشور ما در حوزه پدافند سایبری سایبری را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

 

اقدام اخیر سپاه پاسداران و نیروهای مسلح در هدف‌گیری پهباد فوق پیشرفته و رادارگریز آمریکایی نشان داد که کشور در این زمینه جایگاه مطلوبی داشته و باید در حوزه سایبری توجه جدی داشته باشد.

از طرف دیگر توسعه فضای مجازی، دنیای آینده و جهت‌گیری  تکنولوژی در راستای سایبر تعریف شده فلذا باید متناسب با پیشرفت‌های تکنولوژی به ویژه در فضاهای سایبری مجهز شویم.

جنگ آینده، جنگ سایبری بوده و باید با تلاش و همت مسئولان و بکارگیری استعداد جوانان و متخصصان در این زمینه پیشرفت و جایگاه مطلوبی داشته باشیم.

 

مجلس شورای اسلامی در زمینه پدافند سایبری چه اقداماتی انجام داده است؟

 

مجلس شورای اسلامی نیز همگام با دیگر نهادهای مربوطه در تدوین بودجه سنواتی و برنامه ششم توسعه نسبت به اهمیت موضوع پدافند سایبری توجه داشته و در راستای تقویت بنیه دفاعی کشور و پیشرفت پدافند غیرعامل بودجه مناسبی را تصویب کرده است.

در راستای دستیابی به جایگاه مطلوب حوزه سایبری باید تعاملی جدی بین مسئولان، متخصصان در این زمینه و مردم صورت گیرد تا شاهد پیشرفت چشمگیر کشور در این زمینه باشیم.

 

باتشکر از شما 

 

من هم از شما و مجموعه قرارگاه پدافند سایبری کشور کمال تشکر را دارم

 

 

۴۹