رفتن به محتوای اصلی
دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹
.

دسته بندی اخبار

دسته بندی عمومی

چرا هیچ‌کس جلوی توسعه شبکه ۵G را نمی‌گیرد؟

چرا هیچ‌کس جلوی توسعه شبکه ۵G را نمی‌گیرد؟

بسیاری از منتقدان و کارشناسان بر این باورند با اینکه توسعه شبکه ۵G یک تهدید بزرگ برای سلامتی انسان و محیط زیست به شمار می‌رود، شرکت‌های مخابراتی و دولت‌های مختلف در جهان تحت‌تاثیر سودآوری بالای این فناوری در برابر توقف توسعه آن سکوت کرده‌اند.

 

توسعه شبکه نسل پنجم اینترنت ۵G در طول چند سال اخیر یکی از مواردی است که موجب شده است میان شرکت‌ها و اپراتورهای مخابراتی رقابت تنگاتنگی ایجاد شود و کشورهای بسیاری نیز درصدد برقراری و راه‌اندازی شبکه اینترنت پرسرعت ۵G و فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای آن باشند.

اما یکی از مسائلی که همواره مورد بحث و بررسی از سوی شبکه نسل پنجم اینترنت ۵G قرار گرفته است، امنیت این نسل جدید از شبکه اینترنتی است که آیا واقعا برای سلامت انسان، حیوانات و محیط زیست بی‌خطر است یا خیر.

این در حالیست که در طول یک سال اخیر گزارش‌های متعددی از سوی جامعه بین المللی و دانشمندان فعال در حوزه فناوری منتشر شده است که با تشریح دقیق جزئیات، به بررسی معایب و مضرات راه اندازی نسل پنجم اینترنت همراه پرداخته‌اند.

دانشمندان با انتشار این گزارش‌ها از تمامی دولت‌های جهان درخواست و تقاضا کرده‌اند که هرچه سریعتر اقدامات لازم به منظور جلوگیری از توسعه شبکه نسل پنجم اینترنت همراه ۵G را انجام دهند چراکه این شبکه مخابراتی و اینترنتی خطرات و تهدیدات جدی برای سلامتی شهروندان کشورهای مختلف ایجاد خواهد کرد.

در این گزارش آنها خاطرنشان کرده‌ بودند که تکنولوژی ۵G از بخشی از طیف رادیویی به نام امواج میلیمتری استفاده می‌کند که این امواج ویژگی‌های منحصربفردی دارند که یکی از آنها فرکانس بالای آنهاست. این امواج به منظور انتقال اطلاعات با حجم بالا و سرعتی بسیار زیاد، باید فرکانس بالایی نیز داشته باشند. اما این در حالی است که این نوع از امواج یکپارچگی خود را در فاصله‌های طولانی از دست داده و از اجسام جامد به خوبی عبور نمی‌کنند.  به همین خاطر برای جبران برد کوتاه و طول موج پایین این امواج میلیمتری، بر روی تمامی دستگاه‌های الکترونیکی و ابزارهای موردنظر حتی چراغ های راهنمایی و رانندگی و چراغ های خیابانی نیز باید هزاران برج کوچک مخابراتی نصب شود تا در انتقال و جابجایی این امواج تداخلی ایجاد نشود. تعداد زیاد این برج های کوچک مخابراتی در سطح شهر است که موجب نگرانی دانشمندان فعال در حوزه فناوری، پزشکی و محیط زیست شده است و موجب شده که دولت‌ها و شرکت های مخابراتی در توسعه این فناوری به تردید بیفتند.

از خطرات و تهدیداتی که این امواج برای سلامتی انسان، حیوان و محیط زیست ایجاد می‌کند، می‌توان به افزایش رشد و تکثیر سلولی، افزایش احتمال ابتلا به سرطان، اختلالات ژنتیکی، تغییرات منفی در سیستم تولیدمثل، اختلال در یادگیری و مشکلات ذهنی، اختلالات عصبی و مغزی و تاثیرات منفی بر محیط زیست اشاره کرد.

در این گزارش جامع بالغ بر ۱۸۰ نفر از دانشمندان از بیش از ۳۵ کشور جهان این اطلاعات را تایید کرده و ۲۳۰ نفر از دانشمندان و محققان ارشد تحقیقاتی در بهترین دانشگاه‌های جهان نیز از جامعه بین‌المللی درخواست کرده‌اند که در توسعه این فناوری تجدیدنظر کرده و در صورت لزوم، برخی از فناوری‌های بکاررفته در آن را تغییر داده و یا اصلاح کنند.

اما اخبار و گزارش‌های منتشر شده بعد از آن نشان داد که طبق بررسی‌های صورت گرفته، لزومی برای توقف توسعه شبکه اینترنت ۵G وجود ندارد چراکه ظاهرا تهدید و آسیب های شبکه ۵G برای سلامت انسان، حیوانات و محیط زیست میزان چندان قابل توجهی نیست و به عقیده بسیاری از کارشناسان و دانشمندان، در بسیاری مواقع و شرایط خطر آن از بسیاری دیگر از مواد سرطان زای دیگری که در زندگی روزانه شهروندان وجود دارد، کمتر است. آنها بر این باورند که استنشاق گازهای آلاینده و سمی همچون کربن دی اکسید، اوزون، نیتروژن دی اکسید، سیگار و بسیاری از غذا و خوراکی های فرآوری شده و تراریخته بسیار خطرناک تر از قرار گرفتن در برابر فرکانس  و امواج شبکه اینترنت ۵G خواهد بود.

طبق گزارش وب سایت سی‌نت، این در حالیست که برخی دیگر از منتقدان و کارشناسان فعال در حوزه فناوری معتقدند که توسعه شبکه اینترنت ۵G خطرات و آسیب‌های جدی و خطرناکی را برای سلامتی انسان و همچنین محیط زیست به دنبال دارد اما دولت‌های مختلف و شرکت‌های مخابراتی فعال در این حوزه به علت سودآوری بسیار بالایی که توسعه فناوری مذکور و به تبع آن سایر فناوری های مربوطه همچون صنعت خودروهای خودران و هوشمند و خانه هوشمند برای آنها به ارمغان می‌آورد، سکوت کرده و با توسعه و راه‌اندازی آن مخالفت نمی‌کنند.

 

منبع: ایسنا

۴۹