رفتن به محتوای اصلی
شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۸
.

دسته بندی اخبار

دسته بندی عمومی

چهار گام فنی برای استقرار شهر هوشمند

پاپسا گزارش می‌دهد

چهار گام فنی برای استقرار شهر هوشمند

اصلی‌ترین مبنای طراحی زیرساخت ارتباطات شهر هوشمند بستر شبکه شهری است. متروی شهری پهن باند بر اساس فاکتورهای اقتصادی، فنی، امکان‌پذیری، الزامات معماری و با در نظر گرفتن پارامترهای اساسی شبکه شهری طراحی و مستقر می‌گردد. تمام ساختمان‌های جدید ملزم به رعایت استاندارهای شبکه داخلی فیبر نوری می‌شوند.

هم‌اکنون توسعه زیرساخت‌ها و تولید در روستا و خارج از شهرها و توسعه خدمات و زیرساخت‌های شهری و پذیرش جمعیت بیشتر در شهرها، در قالب دو روند الزامی و سریعی است که بسیاری از جوامع بشری با آن روبرو شده‌اند. از نگاه توسعه شهری که موضوع این نوشتار است، چالش‌هایی برای شهرها به‌خصوص کلان‌شهرها پدید آمده که در اینجا به‌اختصار به اهم آن‌ها اشاره می‌شود.

چالش‌های کلان‌شهرها

 

• آثار تخریبی زیرساخت‌های به ارث رسیده از گذشته و روند جزیره‌ای توسعه شهرها یکی از اصلی‌ترین چالش‌ها برای دنیای امروز است. تولید ۶۰ تا ۸۰ درصد از گازهای گلخانه‌ای و مصرف بیش از ۸۰ درصد از انرژی در شهرها پدیده‌ای است که زیان‌های غیرقابل جبرانی برای سلامت انسان‌ها و اقتصاد کشورها به‌جا می‌گذارند.

• تأمین آب سالم، حمل‌ونقل روان و مدیریت‌شده، مدیریت زباله و فاضلاب، مدیریت مصرف انرژی و توسعه شهرسازی از دیگر چالش‌های اصلی شهرهای امروزی است که مدیران کلان‌شهرهای بزرگ به‌شدت درگیر آن‌ها هستند.

همان‌طور که به‌راحتی قابل‌مشاهده است، برخی از این چالش‌ها به مقیاس جهانی تبدیل‌شده و تلاش همه کشورها برای مواجه با آن‌ها و حل پیامدهای آن‌ها را می‌طلبد. رشد سریع مهاجرت به شهرها، پدیده کلان‌شهرهای جدیدی را به جامعه جهانی تحمیل کرده و این موجب مشکلاتی در اداره شهرها و طبعاً شهروندان علاوه بر بحران‌های زیست‌محیطی شده است.

• بر اساس پیش‌بینی‌ها تا سال ۲۰۲۵، حدود ۵۸ درصد جمعیت جهانی یعنی ۴.۶ میلیارد نفر در محیط شهری زندگی می‌کنند. این نسبت در سال ۲۰۵۰ به ۶۶ درصد خواهد رسید. این موجب یک چالش بزرگ برای مدیران شهری است که می‌خواهند خدمات شهری پایه به‌صورت پایدار به شهروندان ارائه گردد.

چون بنا نیست صرفاً به چالش‌ها اشاره شود همین اشارات مختصر گویای موضوعاتی است که پیش روی مدیران شهری و دستگاه‌های برنامه‌ریزی کشورها قرار دارد. چنانچه به همین مهم از زاویه دیگری پرداخته شود، روند دیگری حاکی از ارتقای جایگاه اقتصادی و اجتماعی شهرهای کلان در اداره کشورها مشاهده‌شده است. به همین انگیزه در ادامه به‌طور مختصر به جایگاه اقتصادی و اجتماعی شهرها اشاره می‌گردد.

 

جایگاه اقتصادی و اجتماعی شهرها در آینده

• تولید سهم عمده‌ای از ثروت ملی

در آینده‌ای نه‌چندان دور، شهرها تولیدکننده سهم عمده‌ای از ثروت ملی و قدرت بزرگ اقتصادی خواهند بود. سهم شهرهای بزرگ از تولید ناخالص ملی، به‌شدت رشد می‌کند.

 به‌عنوان نمونه، شهر سئول پایتخت کره جنوبی، تأمین‌کننده بیش از ۵۰ درصد تولید ناخالص داخلی آن کشور خواهد بود. طی ۱۰ سال آینده، سهم ۶۰۰ کلان‌شهر در جهان از تولید ناخالص داخلی به ۶۴ درصد خواهد رسید. موتور چرخش اقتصادی بسیاری از کسب‌وکارها در شهرهای بزرگ روشن خواهد شد.

 تمرکز فعالیت‌های مهندسی، مدیریتی و اداره کسب‌وکارها حتی آنچه در خارج از شهرها ارائه می‌شوند به‌ناچار در فضای شهری خواهد بود و شهرهای بزرگ شبیه هاب اقتصادی عمل خواهند نمود.

بسیاری از راهکارها و شیوه‌های ارائه خدمات و کسب‌وکارها در شهرها به‌صورت در حال حرکت (Mobility) ارائه و یا مدیریت خواهند شد. ارائه خدمات، دسترسی کاربران و مشتری‌ها، مدیریت و بهینه‌سازی همه در حال حرکت و در فواصل دور از هم رخ خواهند داد.

• شهرها به‌عنوان یک مشتری راهبردی

به همین دلیل، جا دارد که به شهرها به‌عنوان یک مشتری راهبردی بزرگ نگریسته شود و از این ظرفیت بالقوه اقتصادی و اجتماعی بیش‌ازپیش بهره‌برداری نمود. در دنیای امروز، این نیز موردتوجه دولتمردان و مدیران اقتصادی کشورها قرارگرفته است.

ازاین‌رو، رهبران سیاسی و کسب‌وکارها در کشورهای پیشرفته و درحال‌توسعه، به‌دقت روی موضوع شهرها و اثر آن روی رشد اقتصادی، بهبود شرایط اجتماعی، تغییرات آب و هوایی و پایداری شهرها متمرکزشده و در تلاش برای ارائه زیرساخت‌های اساسی برای پشتیبانی از رونق و توسعه شهرها هستند.

 ایجاد سیستم‌های حمل‌ونقل مؤثر، انرژی پایدار و پاک، شبکه‌های مطمئن و ایمن آب، زیرساخت‌های اجتماعی اثربخش و قابل رشد ازجمله اهدافی است که نظر مدیران شهری و دولتمردان را به خود معطوف نموده است.

شهر هوشمند به‌عنوان یک راه‌حل

ضرورت ایجاد زیرساخت‌های پایدار و هوشمند سازی تمام ابعاد خدماتی، کسب‌وکارها و مدیریت، بهداشت و محیط‌زیست، امنیت، ارتباطات و بسیاری موضوعات دیگر شهری، تجربه جدیدی است که در برخی کلان‌شهرهای دنیا به اجرا گذاشته و آثار مطلوبی به‌جای گذاشته است.

 تا جاییکه از نگاه صاحب‌نظران و مدیران کلان‌شهرها این‌ها بهترین راهبرد دو لبه برای مهار بحران‌ها و چالش‌های اشاره‌شده در شهرهای بزرگ از یک‌سو و بهره‌برداری مطلوب از ظرفیت‌های اقتصادی و اجتماعی این محیط‌ها از سوی دیگر، شناخته‌شده‌اند. ایجاد زیرساخت‌های پایدار و هوشمند سازی یکپارچه کلیه خدمات شهری به‌عنوان مفاهیم پایه شهر هوشمند مورد استقبال صاحب‌نظران، مدیران شهری و دولتمردان، شرکت‌های فناوری آوری و سرمایه‌گذاری و دستگاه‌های حاکمیتی در کشورهای پیشرفته و درحال‌توسعه قرارگرفته است. دسترسی به یک محیط سالم، زندگی مطلوب و راحت، اقتصاد پویا و قوی ازجمله اهدافی است که در بستر پدیده شهرهای هوشمند در حال تجربه و استقرار است.

زیرساخت‌های پایدار و راهکارهای شهر هوشمند نه‌تنها فناوری‌های نوینی را به خدمت گرفته بلکه به‌نوبه خود، یک بازار بزرگ به نام بازار شهر هوشمند را معرفی نموده است.

 در این عرصه، راهکارهایی برای هوشمند سازی ساختمان‌ها، حمل‌ونقل، مدیریت منابع آب و انرژی و امنیت ارائه می‌شود. تولید حجم عظیمی از داده‌های جدید و ضرورت استفاده از آن‌ها، منجر به ایجاد ساختارهای جدیدی برای رشد نوآوری و خلق خدمات جدید می‌گردد.

درنتیجه به‌کارگیری بیش‌ازپیش فناوری‌ها و فعالیت‌های ارائه خدمات زیرساختی، مدیریت محتوا و اطلاعات، شبکه‌های مخصوص حسگرها، انباشت و بهره‌گیری از حجم عظیم داده‌ها (Big Data)، دسترسی به خدمات شبکه‌های رایانش ابری از طریق کلیه شبکه‌های ارتباطی و بسیاری فعالیت‌های دیگر از آثاری است که همه در پی اجرا و پیگیری مفاهیم اشاره‌شده از شهر هوشمند خودنمایی می‌نمایند.

ظرفیت اقتصادی راهکارهای شهر هوشمند امروزه از مرز ۴۰۰ میلیارد دلار گذشته و پیش‌بینی می‌شود تا ۲۰۱۹ با نرخ رشد میانگین سالانه ۲۲.۵ درصد به ۱۱۰۰ میلیارد دلار برسد. این حجم بازار در ۲۰۲۰ به ۱.۵ و در سال ۲۰۲۵ به ۳.۳ هزار میلیارد دلار خواهد رسید.

نیازهای اصلی شهرهای پایدار و هوشمند

• ارتباط اشیاء با هم

توانمندسازی اشیاء برای ارتباط مؤثر باهم و یکپارچه‌سازی سیستم‌ها در پاسخ به نیاز کاربران به‌عنوان دیگر نیازهای اصلی در شهر هوشمند شناسایی‌شده است.

• تعامل‌پذیری

تعامل‌پذیری به‌عنوان یک عنصر پایه برای تمام طرح‌های آتی و همگرایی زیرساخت‌ها و یکپارچه‌سازی خدمات از مهم‌ترین نیازهای شهر هوشمند معرفی‌شده است.

• هوشمند سازی

برای اینکه یک شهر به پایداری کامل و سطح هوشمند دست یابد از حوزه‌ها و خدمات با پارامترهای هوشمند، در حد ضرورت و به‌صورت یکپارچه، استفاده می‌نماید. حوزه‌های انرژی هوشمند، ساختمان‌های هوشمند، حمل‌ونقل هوشمند، زیرساخت شهری هوشمند، حاکمیت و امنیت هوشمند، سلامت هوشمند، خدمات و امداد هوشمند و به طبع آن، شبکه‌ها و خدمات موردتقاضا در این حوزه‌ها، ازجمله تجربیاتی است که در کشورهای مختلف در حال معماری و تجربه است.

• یکپارچگی و همگرایی

همان‌گونه که اشاره شد، یکپارچگی یکی از الزامات شهر هوشمند است که در دو سطح موردتوجه قرار می‌گیرد. همگرایی افقی یا بین‌حوزه‌ای که ماهیتی مشترک و یکپارچگی مشترک را پشتیبانی می‌کند و همگرایی عمودی یا خاص که زیرساخت‌ها و خدمات درون حوزه‌ها را پوشش می‌دهد.

به‌منظور دستیابی به اهداف گسترده همگرایی بین حوزه‌ها، ضرورت همگرایی بین زیرساخت‌های مختلف در بستر شبکه‌های ارتباطی فعال ازجمله پهن باند، ضروری و اجتناب‌ناپذیر است. همان‌طور که مشاهده می‌کنید، زیرساخت‌ها در یک افق شهر هوشمند محدود به صرفاً شبکه‌های ارتباطی نیست بلکه هر آنچه در ارائه خدمات با ویژگی‌های یک شهر هوشمند ضروری است در این مقوله می‌گنجد.

شبکه‌های ارتباطات ثابت و سیار،

شبکه‌های اصلی پشتیبان ازجمله Backbone و امنیت،

مدیریت و توزیع خدمات (Application Service Delivery)،

مدیریت داده و اطلاعات (Data Context Management) و CDN،

شبکه‌های یکپارچه حسگرها و ماشین‌های قابل‌دسترس (Sensor Networks)،

شبکه‌های رایانش ابری (Cloud Networks)،

دسترسی یکپارچه به انواع تجهیزات و شبکه‌های قابل‌دسترس (Interface to Network & Devices)، همراه با فناوری‌های پیشرفته Web، بسترهای ضروری فنی و توانمند سازها از زیرساخت‌هایی هستند که بایستی در فضای مورد انتظار برای شهر هوشمند باهم همگرا شده و نه‌تنها در فناوری بلکه در بازار و پارامترهای اقتصادی و کسب‌وکار با هم ارتباط و همگرایی داشته باشند.

• استفاده از توانمند سازها

توانمند سازها در اینجا اشاره به منابع فناوری خصوصاً نرم‌افزاری و واسط‌هایی است که فرآیند ورود و فعالیت شرکت‌های کوچک و افراد خلاق و نوآور و متخصص به این عرصه را بسیار سهل و ارزان می‌نمایند.

 بر اساس برنامه‌های در دست اقدام در اتحادیه اروپا و به‌منظور هدایت و رونق طرح‌های شهر هوشمند، تولید و ارائه نرم‌افزارهای متن‌باز (Open Source) در حد آزمایش‌شده و معتبر و به‌صورت مجانی پشتیبانی شده است. در این طرح، منابع متن‌باز با عنوان توانمند سازهای مشترک برای کلیه حوزه‌ها و توانمند سازهای خاص برای موضوعات خاص کاربردی در شهر هوشمند در اختیار متقاضیان قرار داده‌شده است.

استفاده از معماری‌های باز، شبکه‌های ارتباطی و دسترسی مشترک، داده‌های باز و در دسترس و اجرای کسب‌وکارهای مشترک برای همکاری و استفاده مشترک از کلیه زیرساخت‌ها ازجمله نیازهایی است که مستلزم حمایت و مقررات پایدارسازی در این فضای عظیم خدمات شهر هوشمند می‌باشد.

• شبکه پهن باند با فناوری فیبر نوری

بر اساس تجربیات جهانی و استدلال متخصصین و دست‌اندرکاران، در استقرار هر یک از حوزه‌های خدمات یک شهر هوشمند ضرورت داشتن زیرساخت شبکه‌های پهن باند و استفاده از فناوری‌های فیبر نوری بیش‌ازپیش محسوس و راه‌کاری گریزناپذیر است. به دلیل هزینه گزاف این زیرساخت و فناوری‌های مرتبط با آن، اجتناب از دوباره‌کاری و هدر رفت سرمایه‌های ملی در ایجاد شبکه‌های مستقل از هم به‌شدت توصیه می‌گردد.

 علاوه بر پیش‌گیری از دوباره‌کاری‌ها و هدر رفت سرمایه‌های ملی، ایجاد محیط یکپارچه برای ارتباط و تعامل کلیه زیرساخت‌ها و خدمات در یک کلان‌شهر، در یک بستر مشترک و همگرا توجه بیشتر به موضوع را بیش‌ازپیش جدی خواهد نمود. چه بدون این نگرش و یکپارچگی در زیرساخت‌ها و خدمات حوزه‌های مختلف یک شهر، مفاهیم شهر هوشمند به‌صورت جزیره‌ای و منفک از یکدیگر ایجادشده و جامعه از بسیاری اهداف و دست آوردهای شهر هوشمند بی‌بهره خواهد ماند.

حوزه‌ها و خدمات اصلی به‌عنوان پارامترهای شهر هوشمند

• انرژی هوشمند

از شبکه هوشمند انرژی برای مدیریت هوشمند استفاده می‌شود. ابزارهای اندازه‌گیری هوشمند و بهره‌برداری هوشمندانه انرژی از دیگر الزامات این حوزه است. در شبکه‌های انرژی هوشمند، هم مردم از مزایای صرفه‌جویی در مصرف انرژی بهره‌مند ‌می‌شوند و هم شرکت‌های تولید انرژی و توزیع در مدیریت یکپارچه انرژی توانمند می‌شوند.

سهم بازار جهانی این حوزه تا ده سال آینده با رشد میانگین سالانه ۲۸ درصد بالغ بر ۸۰۰ میلیارد دلار برآورد شده است.

• ساختمان‌های هوشمند

در مدیریت هوشمند ساختمان‌ها از خودکارسازی ساختمان‌ها و مدیریت هوشمندانه مصرف منابع سرمازا و گرمازا و روشنایی به نحو مطلوب استفاده می‌شود. بیشترین تجهیزات مصرفی در ساختمان‌های هوشمند حسگرهایی هستند که در صورت اتصال آن‌ها از طریق شبکه حسگرها، حجم عظیمی از داده‌ها را در اختیار مالکین و مدیران ساختمان‌ها و دستگاه‌های مرتبط قرار می‌دهند. حجم بازار صرفاً حسگرها در سال ۲۰۱۲ حدود ۱.۷۵ میلیارد دلار بود و پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۱۶ به بیش از دو برابر برسد.

 سهم بازار جهانی حوزه فناوری‌های مرتبط با ساختمان‌های هوشمند تا ده سال آینده با رشد سالانه ۴ درصد بالغ بر ۲۵۰ میلیارد دلار برآورد شده است.

 

• حمل‌ونقل هوشمند

یکی دیگر از مهم‌ترین ابعاد یک شهر هوشمند و پایدار است که بیشترین تلاش شهرداری‌ها در کلان‌شهرها و دولت‌ها در جاده‌های بین‌شهری را به خود اختصاص داده است. در کشور ما نیز در این خصوص طرح‌های مختلفی برای حوزه‌های درون‌شهری و برون‌شهری در دست اجراست.

 استفاده از زیرساخت‌های مناسب از جمله شبکه‌های پهن باند می‌تواند مکمل طرح‌های جاری و آتی در این حوزه باشد که زمینه‌ساز دستیابی به اهداف پیشرفته این بخش از شهر هوشمند خواهد شد. کاهش آلودگی هوا، یکپارچگی شبکه‌های چندوجهی حمل‌ونقل حداقل اقداماتی است که در این بخش انجام می‌گیرد.

سهم بازار جهانی این بخش تا ده سال آینده با نرخ رشد سالانه ۲۰ درصد بالغ‌بر ۳۰۰ میلیارد دلار برآورد شده است.

• زیرساخت شهری هوشمند

مدیریت هوشمندانه زیرساخت‌های شهری در حوزه مدیریت مصرف آب و پسماندها و فاضلاب ایجاد می‌شود. ایجاد شبکه‌های حسگر ازجمله نیازهایی است که حجم عظیمی از داده‌ها و ارتباطات یکپارچه بر بستر شبکه‌های پهن باند برای دستیابی به اهداف این حوزه از شهر هوشمند را به گردش در می‌آورد.

با توجه به بحران کم‌آبی در کشورمان و مشکلات تأمین آب آشامیدنی در شهرها از یک‌سو و نیاز مدیریت هوشمندانه فاضلاب و پسماندها از سوی دیگر، اجرای طرح‌های مرتبط با زیرساخت‌های هوشمند برای تکمیل طرح‌های جاری که با تلاش بخش‌های مربوطه در کشورمان در حال اجراست می‌تواند از معضلات پیش رو تا حد قابل‌توجهی بکاهد.

• حاکمیت و امنیت هوشمند

این حوزه از شهر هوشمند مربوط به خدمات دولت الکترونیکی و شهر الکترونیکی است. استقرار یکپارچه خدمات الکترونیکی از ناحیه دولت و کلیه دستگاه‌های خدماتی به مردم یک ضرورت قابل‌توجه است. مدیریت یکپارچه بحران‌های شهری و امدادرسانی و آموزش الکترونیکی از دیگر اهداف این بخش مهم از یک شهر هوشمند است.

با توجه به حجم عظیم گردش اطلاعات و اسناد الکترونیکی از یک‌سو و اتصال یکپارچه پارامترهای مختلف و حساس مدیریت بحران از سوی دیگر، ضرورت داشتن شبکه‌های زیرساختی پهن باند در شهرها را بیش‌ازپیش حساس و تأثیرگذار می‌نماید.

• سلامت هوشمند

استفاده از فناوری‌های جدید موجب استقرار سامانه‌های سلامت الکترونیکی و سلامت مبتنی بر موبایل شده است. اتصال هوشمندانه و یکپارچه تجهیزات و ابزار پزشکی نقش مهمی در استقرار این حوزه از شهر هوشمند خواهد داشت. در این حوزه، علیرغم وجود نیروی متخصص و نیاز روزافزون جامعه، به دلیل عدم وجود زیرساخت ملی و یکپارچه پهن باند در کشور، بهره‌برداری هر چه‌بهتر از طرح‌های سلامت هوشمند را با کندی روبرو نموده است.

چهار گام فنی برای استقرار شهر هوشمند

به‌منظور ساده‌تر کردن مفاهیم شهر هوشمند و آشنایی با مراحل اصلی استقرار یک شهر هوشمند، در برخی رویکردهای فنی، این مهم در چهارم گام اصلی تعریف و تشریح شده است.

• زیرساخت پهن باند

اصلی‌ترین مبنای طراحی زیرساخت ارتباطات شهر هوشمند بستر شبکه شهری است. متروی شهری پهن باند بر اساس فاکتورهای اقتصادی، فنی، امکان‌پذیری، الزامات معماری و با در نظر گرفتن پارامترهای اساسی شبکه شهری طراحی و مستقر می‌گردد. تمام ساختمان‌های جدید ملزم به رعایت استاندارهای شبکه داخلی فیبر نوری می‌شوند.

 کلیه ارتباطات و کاربردهای هوشمند سازی ساختمان‌ها و مدیریت هوشمند آن‌ها بر اساس یک شبکه اختصاصی فیبر نوری درون آن‌ها دیده می‌شود. تا حد ممکن شبکه داخلی کلیه ساختمان‌ها برای اتصال به شبکه پهن باند شهری آماده‌شده و امکان دسترسی ساکنین آن‌ها با هر نوع کاربری اداری، تجاری و مسکونی به خدمات مختلف ارتباطی از طریق شبکه فیبر نوری فراهم می‌گردد.

• ارتباطات IP و رایانش ابری

پس از مهاجرت ملی به IPv6 ارتباطات بر مبنای آدرس اختصاصی IP برای کلیه ساختمان‌ها، تجهیزات، محیط‌ها و در یک‌کلام کلیه اشیاء فراهم می‌گردد. در این مرحله، خدمات شبکه رایانش ابری به‌عنوان اصلی‌ترین الزام شهر هوشمند از طریق دسترسی ارتباطات ثابت و سیار و از طریق کلیه ترمینال‌های در دسترس، روی بستر شبکه پهن باند شهری در دسترس کلیه سازمان‌ها، شرکت‌ها و مردم قرار می‌گیرد. در این گام، فرصت‌های بسیاری برای سرمایه‌گذاری در مراکز داده و رایانش ابری اختصاصی و عمومی فراهم می‌گردد. مدل‌های داده باز (open data) و کاربردهای Big-data نیز از دیگر طرح‌های این گام از شهر هوشمند است که نیاز به سرمایه‌گذاری و استفاده از فناوری‌های پیشرفته دارد.

• هوشمند سازی شهر

در گام سوم توسعه شهر هوشمند، زیرساخت‌های خاص هوشمند سازی مستقر می‌گردند. کلیه ساختمان‌ها، فضای عمومی، خیابان‌ها و جاده‌ها، محل‌های پارکینگ خودروها، مراکز بهداشتی و ... از طریق این زیرساخت و به‌صورت هوشمند به هم مرتبط و یکپارچه می‌گردند. سیستم‌های کنترل هوشمند آلودگی هوا، روشنایی‌ها، بهداشت محیط، زباله‌ها، شبکه‌های انرژی و آب و فاضلاب، حمل‌ونقل و بسیاری سیستم‌های دیگر راه‌اندازی می‌شوند.

در این گام، بسته به چشم‌انداز توسعه شهری و اهداف در نظر گرفته‌شده زیرساخت‌های پایدارسازی شهر از طریق فناوری‌های نوین هوشمند شده و سپس سایر نیازهای یک شهر هوشمند مستقر و به بهره‌برداری می‌رسند.

شبکه‌های حسگرها موجب ارتباط و کنترل حسگرهای مختلف و مرتبط به هم از طریق ترمینال‌های مختلف ارتباطی و در دسترس به روش‌های بی‌سیم و باسیم می‌شوند.

درواقع بیشترین سهم سرمایه‌گذاری در شهر هوشمند در همین گام است و تصویر واقعی یک شهر هوشمند در همین گام به نمایش گذاشته می‌شود.

• اکوسیستم شهر هوشمند و نوآوری

اکوسیستم خدمات گسترده شهر هوشمند در حوزه‌های مختلف از قبیل بهداشت، فرهنگی و تفریحات، تجارت، انرژی و ... از طریق ورود ارائه‌کننده‌های خلاق و سوم شخص در این مرحله تکمیل می‌گردد.

خدمات ارزش‌افزوده جدید و نوآورانه به‌سرعت و کمترین نیاز سرمایه‌گذاری راه‌اندازی و با استفاده از شبکه‌های داده باز، شبکه‌های حسگرها، شبکه‌های رایانش ابری و با رعایت الزامات حقوق خصوصی، قوانین و مقررات و نیاز بازار پا به عرصه شهر می‌گذارند.

دولت الکترونیکی در این گام به بالاترین سطح خدمات هوشمند سازی و دسترسی می‌رسد. خدمات دولت الکترونیکی و بسیاری از نیازهای شرکت‌ها و مردم از طریق روش‌های خودگردان در دسترس عموم قرار می‌گیرند.

باوجود زیرساخت‌های ارتباطی پهن باند، ارتباطات IP و زیرساخت‌های هوشمند سازی شهر، شرکت‌های کوچک و متوسط و حتی افراد خلاق و متخصص مبادرت به خلق خدمات جدید و ابتکاری نموده و سهم قابل‌توجهی از اشتغال و کسب‌وکارهای جدید را امکان‌پذیر می‌نمایند.

 یکی از آرمان‌های بسیاری از دولت‌ها در استقرار شهر هوشمند، دستیابی به همین سطح از نوآوری و خدمات ارزش‌افزوده در فضای شهر هوشمند است تا موتور اقتصادی دانش‌بنیان ناشی از این پدیده را فعال و از آثار و مزایای بی‌حدومرز آن به سود جامعه بهره‌برداری نمایند.

 

 

۴۹