رفتن به محتوای اصلی
شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸
.

دسته بندی اخبار

دسته بندی عمومی

کشف ۳۲۶ پرونده جرائم سایبری در خراسان شمالی / ۱۵۲ مجرم دستگیر شدند

کشف ۳۲۶ پرونده جرائم سایبری در خراسان شمالی / ۱۵۲ مجرم دستگیر شدند

فرمانده انتظامی خراسان شمالی از دستگیری ۱۵۲ مجرم سایبری طی ۷ ماهه نخست سال جاری در استان خبر داد.

  علیرضا مظاهری اظهار کرد: طی امسال با اقدامات بسیار خوبی که در راستای پیشگیری از جرائم سایبری انجام‌شده، مأموران پلیس فتا استان موفق شدند، ۳۲۶ مورد از پرونده‌های ارجاع شده را کشف کنند.

وی با اشاره به اینکه شکایت‌های مردم در پلیس فتا در ۴ حوزه اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و اخلاقی بررسی می‌شود، افزود: در بررسی‌های به‌عمل‌آمده از سوابق متهمان مشخص شد که بیشترین انگیزه‌ها مربوط به منفعت مالی و برداشت‌های غیرمجاز و سپس بحث جرائم شخصی بوده است.

فرمانده انتظامی خراسان شمالی با اشاره به گستردگی و پیچیدگی انواع کلاهبرداری ها در حوزه سایبری، گفت: جرائم کلاهبرداری رایانه‌ای ۱۶۳ درصد و برداشت غیرمجاز در طول این مدت نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۹۴ درصد افزایش داشته است که در اکثر مواقع کلاهبرداران اینترنتی با سوءاستفاده از اعتماد قربانیان و با استفاده از روش‌های نوین کلاهبرداری اقدام به جمع‌آوری وجوهات بعضاً ناچیز اما با تعداد شاکیان زیاد می‌کنند.

مظاهری با اشاره به اینکه طی سال جاری مأموران پلیس فتا استان موفق شدند، ۱۵۲ مجرم سایبری را شناسایی و دستگیر کنند، یادآور شد: با اقدامات انجام‌شده ۸۳ درصد پرونده‌های ارجاعی به این پلیس طی سال جاری منجر به کشف‌شده است.

فرمانده انتظامی استان خراسان شمالی به کلاهبرداری هایی که از طریق کارت به‌کارت صورت می‌گیرد، اشاره و گفت: عده‌ای سودجو از طریق تماس با شهروندان با عنوان برنده شدن در برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی افراد را پای دستگاه عابر بانک کشانده و از این طریق از آنان کلاهبرداری می‌کنند.

وی بابیان اینکه بیشترین تخلفات در فضای پیام‌رسان‌های تلگرام و اینستاگرام اتفاق می‌افتد، افزود: در این راستا نیز کارشناسان پلیس فتا استان با اشراف اطلاعاتی بر محتواهای تولیدی در فضای سایبر و همچنین انجام اقدامات پیشگیرانه و به‌موقع با جرائم صورت گرفته در این پیام‌رسان‌ها برخورد می‌کنند.

 

فرمانده انتظامی استان خراسان شمالی در پایان از شهروندان خواست تا با رعایت نکات پیشگیرانه و همچنین توجه به هشدارهای پلیس در بحث فضای مجازی و اینترنت از وقوع جرائم سایبری که بعضاً موجب درخطر افتادن آبرو افراد می‌شود، پیشگیری کنند و در صورت وقوع این‌گونه موارد بلافاصله مراتب را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www.Cyberpolice.ir بخش فوریت‌های سایبری، قسمت ثبت گزارشات مردمی با کارشناسان پلیس فتا در میان بگذارند.

۴۹