رفتن به محتوای اصلی
دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸
.

دسته بندی اخبار

دسته بندی عمومی

کلاهبرداران سایبرى‌ در کمین آگهی دهندگان سایت‌هاى‌ واسطه‌گر اینترنتى‌

کلاهبرداران سایبرى‌ در کمین آگهی دهندگان سایت‌هاى‌ واسطه‌گر اینترنتى‌

رئیس پلیس فتا استان خراسان رضوى‌ با هشدار جدى‌ به شهروندان از آنها خواست تا نسبت به پیشنهادات دریافتى‌ از سوى‌ افراد ناشناس در فضاى‌ سایبرى‌ دقت لازم را داشته باشند تا فریب افراد سودجو و مجرمان سایبرى‌ را نخورند.

سرهنگ جواد جهانشیرى‌ رئیس پلیس فتا استان خراسان رضوى‌ ضمن تشریح این خبر گفت: در پى مراجعه یکی از شهروندان با در دست داشتن شکوائیه به پایگاه پنجم پلیس فتا استان مبنى‌ بر کلاهبردارى از طریق سایت دیوار، رسیدگى‌ به موضوع در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت.

سرهنگ جهانشیرى ادامه داد: در تحقیقات اولیه مشخص شد که شاکى‌ قصد فروش دستگاه  XBOXخود را از طریق سایت دیوار داشته که فردى پس از رویت آگهى‌ به درب منزل شاکى‌ مراجعه و عنوان مى‌دارد که دستگاه دو میلیون و هشتصد هزارتومانى‌ را به مبلغ ۲۵۰دینارخریدارى‌ مى‌‌نماید و از آنجایى‌ که شاکى‌ با دیدن دینارها هیجان زده شده دینارها را گرفته و دستگاه را به مشترى‌ تحویل مى‌دهد اما پس از مراجعه به بازار متوجه مى‌شود این دینارها،  دینار عراقى‌ بوده و ارزش ۳۵ هزار تومانى‌ در بازار دارد و تازه متوجه کلابردارى‌ صورت گرفته شده مى‌شود.

این مقام انتظامى‌ افزود: کارشناسان پایگاه پنجم پلیس فتا بدنبال اظهارات شاکى‌ و مستندات ارائه شده سرنخ‌هایى‌ از متهم اصلى‌ این پرونده که با ایجاد هویتى‌ جعلى‌ در فضاى‌ مجازى‌ قصد پنهان کردن ردپاى‌ خود را داشت را شناسایى‌ و با هماهنگى‌ قضایى‌ متهم دستگیر و به همراه دو عدد گوشى‌ به پلیس فتا منتقل شد.

این مقام مسئول تصریح کرد: متهم که مردى‌ ۳۶ ساله و مسلط به زبان عربى‌ بود با دیدن ادله فنى‌ صراحتا جرم خود را پذیرفت و عنوان داشت با علم براینکه ارزش واقعى‌ دینارها را مى‌ دانسته و به انگیزه کسب منفعت مالى‌ اقدام به فریب شاکى نموده است. لذا متهم بهمراه پرونده جهت کسب تکلیف نهایى‌ به دادسرا معرفى‌ شد.

رئیس پلیس فتا استان خراسان رضوى در پایان به کاربران سایت‌هاى‌ واسطه‌گر اینترنتى‌ نظیر دیوار و شیپور توصیه کرد: از آنجایى‌ که در حال حاضر سایت‌هاى‌ واسطه‌گر هیچ گونه مسئولیتى‌ در خصوص اصالت کالا و هویت کاربران را نپذیرفته‌اند لذا به منظور امنیت بیشتر، شهروندان محترم نسبت به خرید و فروش کالا یا خدمات در این گونه سایت‌ها مراقب افراد فرصت طلب و کلاهبرداران سایبرى‌ باشند و هرگز در معاملاتى‌ که نیاز به تخصص داشته نظیر خرید و فروش طلا، مسکوکات و همچنین ارزهاى‌ رایج به تنهایى‌ وارد نشوند و قبل از خرید کالا از اصالت و ارزش آن اطمینان حاصل نمانید.

 شایان ذکر است سایت پلیس فتا آماده پاسخگویى به مشکلات شهروندان در حوزه فضاى سایبرى بوده و شهروندان مى‌توانند براى مشاوره و انعکاس دیدگاه‌هاى خود در زمینه فضاى سایبرى به آدرس مذکور مراجعه کنند

 

 

منبع:پایگاه اطلاع رسانى پلیس فتا

 

۴۹